Vydání: 36, 2.9.2008
Rozhovor s dramatikem a režisérem Ladislavem SmočkemPřijímací zkoušky na DAMU skládal za přítomnosti Radovana Lukavského. Ten hned rozpoznal jeho vlohy a namísto herectví mu doporučil studovat režii; určil tak profesní dráhu jeho života. A právě Smočkovou režií si později Milan Kundera podmínil uvedení své hry Ptákovina v Činoherním klubu.
celý článek
Vydání: 35, 26.8.2008, Autor: Antonín Randa
Rozhovor s poslancem Evropského parlamentu Janem BřezinouKdyž vstupovala Česká republika do Evropské unie, řada lidí upozorňovala, že tím naše země ztratí část své identity, že bude ohroženo její kulturní a duchovní dědictví a že bude příliš slabá, než aby dokázala dostatečně prosazovat své ekonomické zájmy. Dnes je zřejmé, že z evropských peněz se daří budovat díla, na něž by česká ekonomika měla finanční prostředky jen stěží. Na druhou stranu řada předpisů připomíná byrokracii, nad níž našinec jen kroutí hlavou. Jak se na současný stav dívá člověk, který je přímo „u zdroje“ – poslanec Evropského parlamentu Jan Březina?
celý článek
|
Vydání: 35, 26.8.2008, Autor: Martin T. Zikmund
Olomoucký arcibiskup, moravský metropolita, předseda České biskupské konference – to jsou jen nejznámější funkce, které již řadu let zastává Mons. Jan Graubner, který se 29. srpna dožívá 60 let. V následujícím rozhovoru jsme se jej zeptali na životní období, jež předcházelo jeho biskupskému působení.
celý článek
Vydání: 34, 20.8.2008, Autor: Václav Štaud
Rozhovor s atletickou legendou Janem Haluzou o sportu, víře i bolestných zkušenostech s totalitou Blíží se závěr 29. olympijských her. K televiznímu sledování tohoto „sportovního svátku“ diváky dlouho lákala ČT historickými záběry běhů čtyřnásobného olympijského vítěze Emila Zátopka. Málokdo ví, že olympijské dění dodnes se zájmem sleduje Zátopkův první a jediný trenér – Jan Haluza. Letos v červenci se dožil v plném zdraví 94 let.
celý článek
Vydání: 33, 12.8.2008, Autor: Aleš Palán
Rozhovor s Petrem Šťastným o srpnu 1968 a emigraciSrpen 1968 znamenal pro Petra Šťastného cestu za svobodou. Tato svoboda mu posléze – doslova na druhém konci světa – přinesla i křesťanskou víru.
celý článek
Vydání: 32, 5.8.2008
Rozhovor s básníkem, dramatikem, prozaikem, překladatelem a literárním historikem Ludvíkem KunderouOtevírají se dveře domku na kunštátském náměstí a v nich stojí starší šedovlasý pán. Nedávno oslavil osmaosmdesáté narozeniny. Kdybychom do Kunštátu přijeli ve dvě hodiny v noci, zřejmě by v celém městečku svítilo jediné okno. Za ním pracuje básník, překladatel, malíř, autor řady divadelních, rozhlasových i televizních her – Ludvík Kundera.
celý článek
|
Vydání: 31, 28.7.2008, Autor: Kateřina Šťastná
Rozhovor s Martinem Křížem, sinologem česko-afrického původuPřestože média dnes o Číně často hovoří v souvislosti s porušováním lidských práv a totalitním režimem, většina Číňanů podle sinologa, překladatele a tlumočníka Martina Kříže nesvobodu tolik nepociťuje. „Nálada v Číně je vlastenecká a lidé jsou hrdí na to, co jejich země dokázala,“ říká tento Čech s africkým původem. Kromě překladatelské činnosti přednáší na Vysoké škole ekonomické a angažuje se v čínském divadle.
celý článek
Vydání: 30, 22.7.2008, Autor: Michaela Straková
Oblát Günther Ecklbauer vypráví o nelehkých misiích v PákistánuUž papež Pius XI. označil obláty za „specialisty na nejtěžší misie“. Dnes tento misijní řád působí na všech kontinentech a Kristovo evangelium obláti hlásají ve více než šedesáti jazycích. Přinášíme rozhovor s rakouským knězem Güntherem Ecklbauerem OMI, misionářem z Pákistánu.
celý článek
Vydání: 29, 15.7.2008, Autor: Aleš Palán
S Jaroslavem Kratkou o mostech a nárazníkových zónách mezi církvemi i lidmiLuterán, kterého zná většina katolíků. Duchovní, který se dlouhodobě angažuje v médiích. Člověk, jenž hledá na slavkovském bojišti smíření. Jaroslav Kratka.
celý článek
Vydání: 27, 1.7.2008, Autor: Zita Chalupová
S muzikantem Jiřím Pavlicou o velehradských koncertech, hudbě, toleranci a tradiciBlíží se svátek svatých Cyrila a Metoděje, s ním slavnost na Velehradě Dny dobré vůle a Koncert lidí dobré vůle. Letos se ho již podeváté zúčastní skladatel, muzikant a primáš Hradišťanu Jiří Pavlica. Právě v souvislosti s těmito dny jsme mu položili několik otázek.
celý článek
Vydání: 27, 1.7.2008
Rozhovor se sochařem Vojtěchem Adamcem, autorem první sochy papeže Jana Pavla II. v naší zemi Ve Štítu, malé vesničce u Chlumce, žije asi 30 obyvatel. V procentuálním vyjádření počtu umělců na obyvatele je jednou z nejkulturnějších obcí u nás. Žijí tam totiž dva význační sochaři – Marie a Vojtěch Adamcovi. Když projdete brankou do zahrady plné soch, uvítá vás malý bílý psíček, opisující téměř nadzvukovou rychlostí radostné kružnice po trávníku. Na náspi chaloupky stojí oba manželé – tak nějak by si návštěvník představoval hospodáře na statku s jeho ženou.
celý článek
Vydání: 26, 23.6.2008
Snad každý se v životě ocitne v situaci, kdy potřebuje pomoc druhých. To si uvědomuje řada církevních organizací a charitativních organizací neziskového sektoru, které se snaží pomáhat. Dny lidí dobré vůle představují veřejnosti každý rok tři projekty, na které mohou lidé přispívat prostřednictvím dárcovských SMS. V letošním roce byly vybrány následující projekty:
celý článek