Rozhovory

Romové jsou duševně a citově víc vyzrálí

Romové jsou duševně a citově víc vyzrálí

Vydání: 47, 18.11.2008, Autor: Karolína Peroutková

tvrdí Ida Kelarová, která „na Romy nadává, někdy je nenávidí, ale nedá na ně dopustit“Ida Kelarová. Česká zpěvačka, muzikantka a sbormistryně, která nejednoho hudebně nadaného Roma nasměrovala k pódiu. Podporováním romské hudby ukazuje ostatním, že Romové mají co nabídnout, a Romy zase povzbuzuje k tomu, aby nezanedbali to, co by jim mohl leckterý závidět. Spojuje tak dva protipólné světy, které jí ostatně nikdy nebyly cizí – její tatínek byl Rom, vynikající hudebník Koloman Bitto a maminka „gádži“ pochází z moravského Slovácka.

celý článek


Úzkou branou do svobodné společnosti

Úzkou branou do svobodné společnosti

Vydání: 46, 11.11.2008, Autor: Martin T. Zikmund

„Morální normy se udržují soustavnou diskriminací a netolerancí,“ tvrdí ekonom Tomáš Ježek Mezi našimi předními ekonomy není mnoho osobností, které by se programově věnovaly tématu prolínání Bible a ekonomického myšlení. O to spíše jim stojí za to naslouchat, zvláště v dnešní, eticky a ekonomicky rozkolísané době. Jedním z nich je i vysokoškolský učitel Tomáš Ježek, který vešel do dějin našeho polistopadového vývoje jako první ministr privatizace.

celý článek


Milicionář s automatem na mě řval: "Vstávej, holomku!"

Milicionář s automatem na mě řval: "Vstávej, holomku!"

Vydání: 45, 4.11.2008

Rozhovor s P. Josefem Koláčkem SJ, který třicet let vedl českou sekci Vatikánského rozhlasuP. Josef Koláček letos oslavil své 79. narozeniny a také 60 let od vstupu do Tovaryšstva Ježíšova. Je autorem řady knih, odborných textů, překladů z němčiny, italštiny, španělštiny a francouzštiny (přeložil např. díla sv. Terezie od Ježíše, Jana Pavla II., Tomáše Špidlíka). V roce 1950 byl coby mladý novic spolu s ostatními jezuity zbaven osobní svobody a deportován do internačních klášterů. Po celý svůj život pak nepřestal bojovat proti zvůli komunismu.

celý článek


"Říkejte mi táto a já vám budu říkat děti"

"Říkejte mi táto a já vám budu říkat děti"

Vydání: 44, 29.10.2008, Autor: Radek Gális

„Aby mě Pán Bůh přijal na milost“ – přál si P. Martin František Vích v posledním rozhovoru pro KT Před několika dny zemřel Martin František Vích, farář z Dobrše v Pošumaví. Skaut, bývalý politický vězeň a zahradník, který přes čtyři desítky let působil na Strakonicku. Nejen zde se natrvalo zapsal svým jednáním, optimismem a vírou do paměti a srdcí farníků a návštěvníků Dobrše, Vacova a Čestic. Martin František Vích pro ně psal každý měsíc informační Listy z Pošumaví, jejichž loňského souhrnného knižního vydání se ještě dočkal. Před třemi lety získal od prezidenta Řád T. G. Masaryka za zásluhy o demokracii.

celý článek


Ocenění pro mě není to hlavní

Ocenění pro mě není to hlavní

Vydání: 43, 21.10.2008, Autor: Zita Chalupová

S olomouckou malířkou a grafičkou Janou Jemelkovou o krajinách, náboženských tématech i modernismu a chobotnici na Letné„Autorka ve svém výtvarném projevu nikdy neusilovala a neusiluje ani dnes o ryze formální výboje. Naopak vypovídá výhradně o tom, co bylo či je neodmyslitelnou součástí jejího ne vždy lehkého života.“ To jsou slova kunsthistorika Ladislava Daňka, která napsal u příležitosti výstavy, již k osmdesátinám výtvarnice Jany Jemelkové připravila letos v dubnu olomoucká Galerie Caesar. Výstava nesla název Zahrady pozemské a nebeské a dojem z ní ve mně přetrvává dodnes. I proto jsem malířce položila několik otázek.

celý článek


"Zhojení ran minulosti je trochu jako milost"

"Zhojení ran minulosti je trochu jako milost"

Vydání: 42, 14.10.2008, Autor: Radek Gális

říká Gudrun Heissigová z Mnichova, rodačka z JablonceGudrun Heissigová se narodila v roce 1942 v Jablonci. Její tatínek byl ve válce, ale naštěstí ani jednou nevystřelil. Shodou šťastných náhod a díky solidaritě Čechů se rodina vyhnula poválečnému nucenému odsunu. Do Německa později přesto odešli. Gudrun Heissigová studovala v Bavorsku slavistiku a historii, zajímá se o společné česko-německé dějiny, překládá a tlumočí.

celý článek


Aby se za minulostí nedělaly tlusté čáry

Aby se za minulostí nedělaly tlusté čáry

Vydání: 41, 7.10.2008, Autor: Jan Paulas

Rozhovor s válečným veteránem a politickým vězněm komunismu generálporučíkem Tomášem SedláčkemNarodil se ve Vídni ještě za c. k. rakouského mocnářství, jeho tatínek byl rakouský důstojník a on kráčel v jeho stopách, ale už v československé armádě. A byla to vojenská dráha vskutku dramatická. U příležitosti letošních 90. narozenin obdržel generálporučík Tomáš Sedláček z rukou prezidenta Václava Klause Zlatou plaketu prezidenta republiky – za podíl na osvobození Československa za druhé světové války a za celoživotní úsilí o demokracii.

celý článek


Nechoďte na koncerty, které škodí duševnímu zdraví

Nechoďte na koncerty, které škodí duševnímu zdraví

Vydání: 40, 30.9.2008

Rozhovor se světoznámou sopranistkou slovenského původu Gabrielou BeňačkovouPatří mezi deset nejlepších operních pěvkyň světa. Přesto na schůzku přišla nenápadně nalíčená a sršící laskavostí. Dokázala vytvořit přátelskou atmosféru, kterou doplňovalo její přání mít vedle sebe člověka, s nímž ji pojí krásné lidské pouto přátelství i profesní spolupráce. Našemu rozhovoru pečlivě naslouchal kastelán rychnovského zámku a manažer zdejšího hudebního festivalu Pavel Sršeň. Festival ostatně nese právě jméno Gabriely Beňačkové.

celý článek


Povídej - mám na tebe čas

Povídej - mám na tebe čas

Vydání: 39, 23.9.2008, Autor: Antonín Randa

Rozhovor s jáhnem Martinem Opatrným, odpovědným za přípravu jáhnů v pražské arcidiecézi Kdo je to jáhen? I když od skončení II. vatikánského koncilu, který se poslání jáhnů také věnoval, uplynulo více než čtyřicet let, na tuto otázku ještě dnes odpovídají mnozí katolíci značně váhavě. Nejen o důvodech této váhavosti hovoří jáhen Martin Opatrný.

celý článek


Rozhodující je osobní svědectví víry

Rozhodující je osobní svědectví víry

Vydání: 38, 16.9.2008

Rozhovor s kardinálem Karlem Lehmannem, mohučským biskupem a dlouholetým předsedou Německé biskupské konferenceJubilejních oslav 700 let od založení katedrály sv. Ducha v Hradci Králové se počátkem září zúčastnil i kardinál Karl Lehmann, dlouholetý předseda Německé biskupské konference. Při slavné mši svaté, kterou v katedrále celebroval, i v následujícím rozhovoru poukázal na to, jak důležité je „budovat církev“ prostřednictvím osobního svědectví víry každého člověka.

celý článek


Meditace jako přebývání v Boží přítomnosti

Meditace jako přebývání v Boží přítomnosti

Vydání: 37, 9.9.2008, Autor: Martin T. Zikmund

Rozhovor s Laurencem Freemanem OSB, benediktinským mnichem Kongregace Olivetské hory Co nás napadne při slově „meditace“? Buddhistický klášter? Indický ašrám? Cizorodý prvek, který křesťanství nezná, ale dnešní člověk vyhledává? Anglický benediktinský mnich Laurence Freeman OSB, který nedávno navštívil Prahu, tvrdí opak. Podle něj je meditace úzce provázána s křesťanskou tradicí prvního tisíciletí. Jen je třeba, aby to křesťané na Západě znovu objevili.

celý článek


Potřeba naděje je krásná vlastnost člověka

Potřeba naděje je krásná vlastnost člověka

Vydání: 36, 2.9.2008

Rozhovor s dramatikem a režisérem Ladislavem SmočkemPřijímací zkoušky na DAMU skládal za přítomnosti Radovana Lukavského. Ten hned rozpoznal jeho vlohy a namísto herectví mu doporučil studovat režii; určil tak profesní dráhu jeho života. A právě Smočkovou režií si později Milan Kundera podmínil uvedení své hry Ptákovina v Činoherním klubu.

celý článek
Aktuální číslo 49 29. listopadu – 5. prosince 2022

Za svobodu vyznání

K alarmující situaci milionů lidí pronásledovaných ve světě za své náboženské přesvědčení přitáhla pozornost Červená středa – mezinárodní iniciativa, která…

celý článek


Myslet i na druhé, kteří nemají

Kromě dárků pro své blízké lze myslet i na ty, kteří se potýkají s nedostatkem. Charitativní organizace k tomu připravily řadu projektů a sbírek.

celý článek


Aby nám něco důležitého neuteklo

Říká se, že vše zrychluje a něco na tom bude. Rychlé nákupy, zpravodajství z celého světa okamžitě na dosah ruky, internet rychlý jako blesk, o autech ani nemluvě.

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Tím naším můžete povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok! Líbí se vám Katolický týdeník a chcete, aby…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay