Rozhovory

Teprve evangelium nás může osvobodit

Teprve evangelium nás může osvobodit

Vydání: 4, 23.1.2008, Autor: Martin T. Zikmund

„V Praze je čím dál více patrná žízeň po duchovním životě,“ říká v rozhovoru P. Josef Čunek SJKdyž se vysloví jméno „Čunek“, většina lidí v České republice si myslí, že ví, o koho jde. Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek však není jediný ze své rodiny, kdo stojí za pozornost. Zatímco jeho mladší bratr Václav se stal salesiánským knězem, starší bratr Josef se dal k jezuitům. Právě s ním hovoříme o jeho rodinném zázemí, studiu teologie, Tovaryšstvu Ježíšovu i o pastorační službě v hlavním městě.

celý článek


Svoboda - to nejcennější - tady prostě je

Svoboda - to nejcennější - tady prostě je

Vydání: 3, 15.1.2008

„Komunisti mi zařídili život vlastně výborně,“ říká Petruška ŠustrováByť vyrostla známá publicistka Petruška Šustrová v komunistické rodině a dlouhou dobu neměla o příkořích, která totalitní režim mnohým nachystal, ani potuchy, sama se pak stala jedním z jeho „nepřátel“. Za činnost ve skupině Hnutí revoluční mládeže strávila na přelomu šedesátých a sedmdesátých let ve vězení dva roky. A i když jí komunisté znemožnili další studia a musela vzít za vděk prací na poště či uklízení, dnes s nadsázkou říká, že jí komunisté vlastně připravili pro život dobrý scénář.

celý článek


Mladí lidé jsou jako nepopsaný bílý list

Mladí lidé jsou jako nepopsaný bílý list

Vydání: 2, 8.1.2008, Autor: Jiří Macháně

„Je důležité, aby pochopili, že se jejich sexualita neřídí instinkty, ale rozumem a svobodnou vůlí,“ říká P. Josef AugustynSousloví „sexuální výchova“ zní v uších rodičů malých dětí i dospívající mládeže stále intenzivněji. A to nejen v souvislosti se školním předmětem, ale především v rodině. A proč lidé, kteří nežijí v církvi, nerozumí křesťanům, když mluví o lidské sexualitě a důstojnosti? Nejen o tom jsme hovořili s autorem knih o této problematice, polským jezuitou P. Józefem Augustynem.

celý článek


Stačí mít srdce otevřené a věřit...

Stačí mít srdce otevřené a věřit...

Vydání: 1, 2.1.2008

Zázračně vyléčená Delízia Cirolli vzpomíná na lurdský zázrak, který zažila ve svých jedenácti letech„Vaše dcera má v koleně osteosarkom. Jedná se o jednu z nejhorších variant rakoviny kostí. Mohli bychom nohu amputovat, ale naději na přežití jí tím prodloužíme o pouhých šest měsíců.“ Takovou krutou pravdou kdysi omráčil profesor Quintino Mollica rodiče malé Delízie. Té Delízie, jejíž následné zázračné uzdravení bylo v roce 1989 uznáno jako jeden z necelé stovky lurdských zázraků.

celý článek


Síla bezmocných je ve víře, naději a lásce

Síla bezmocných je ve víře, naději a lásce

Vydání: 51, 18.12.2007, Autor: Václav Štaud

Redemptorista P. Jan Zemánek vzpomíná na léta nesvobody, smutné Vánoce a „zvěřinec“Mezi osobnostmi, které letos 28. října ocenil prezident republiky u příležitosti státního svátku, byl také redemptorista P. Jan Zemánek. Na slavnostní akt ve Vladislavském sále Pražského hradu, kde převzal „Medaili Za zásluhy“, vzpomíná otec Zemánek slovy:

celý článek


Kdyby se všechno dařilo, měli bychom nosy vysoko

Kdyby se všechno dařilo, měli bychom nosy vysoko

Vydání: 51, 18.12.2007

Setkání s hercem Vladimírem Javorským u čaje v prostorách nenápadné pražské čajovny U Zlatého kohouta bylo jedním z těch, které vás donutí zpomalit a naladit se na stejnou vlnu – pomalosti, rozvahy a skromnosti. Ačkoli Javorský patří k uznávaným hercům divadelním i filmovým, ani jedna jeho věta či gesto nenasvědčovaly tomu, že by se sám za hvězdu považoval. V době předcházející hektickému vánočnímu času to pro mne bylo setkání nejen milé, ale i poučné – byl jsem nucen zastavit se.

celý článek


Režíruji samé absurdisty

Režíruji samé absurdisty

Vydání: 50, 11.12.2007

„Pánové z mých ,šťastných‘ šedesátých let se v mé duši ,ubytovali‘ natrvalo a nikoho mezi sebe nepouští.“S režisérem Andrejem Krobem o hrách Václava Havla, nutnosti správně rozumět „svému“ autorovi, idealistické polistopadové divadelní produkci či o slavné inscenaci Havlovy Žebrácké opery v Horních Počernicích.

celý článek


Díky víře zatím nepropadám zoufalství

Díky víře zatím nepropadám zoufalství

Vydání: 49, 4.12.2007, Autor: Zita Chalupová

S přírodovědcem Pavlem Nováčkem o rozvojové spolupráci, klimatických změnách, udržitelném rozvoji a horské turisticeProblémy související s životním prostředím, jeho zkoumáním či ochranou, a rozvojová spolupráce, to jsou hlavní oblasti zájmu vysokoškolského pedagoga a environmentalisty RNDr. Pavla Nováčka. Na konci 90. let pracoval v Centru interdisciplinárních studií při Univerzitě Palackého v Olomouci. Z jeho podnětu začal již v roce 2000 vznikat ve spolupráci s katedrou geografie na Přírodovědecké fakultě UP obor mezinárodní rozvojová studia. Se začátkem letošního akademického roku byla otevřena samostatná katedra rozvojových studií. Pavel Nováček se stal jejím vedoucím.

celý článek


O dětech, andělech a dobrých lidech

O dětech, andělech a dobrých lidech

Vydání: 48, 27.11.2007, Autor: Antonín Randa

Rozhovor s Martinou Šmukovou, modelkou a prezidentkou Nadačního fondu dětské onkologie KrtekMartina Šmuková je modelka na mateřské dovolené. Našinec se s ní mohl doposud setkat spíše v televizních reklamách či na stránkách módních časopisů a obdivovat se přitom jejímu půvabu nebo nejnovější módě, kterou prezentovala. Ovšem to nejdůležitější, čím ji Pán Bůh obdařil, není ani tak její šarm, ale především dobré srdce.

celý článek


Nemyslím si, že bych udělala něco mimořádného,

Nemyslím si, že bych udělala něco mimořádného,

Vydání: 47, 20.11.2007, Autor: Radek Gális

řekla sestra Marie Akvinela v posledním rozhovoru pro Katolický týdeníkPřed několika dny zemřela ve věku osmdesáti čtyř let sestra Marie Akvinela zKongregace Školských sester de Notre Dam, spoluzakladatelka adlouholetá ředitelka Domova Svaté rodiny vPraze. Do noviciátu vstoupila ještě za války, za komunistů byla internována vpohraničí, kde se starala opostižené děti, po roce 1989 se pak stala první ředitelkou Domova Svaté rodiny, který vPraze pomáhala založit. Znají ji tisíce dětí arodičů, jimž pomáhala naplnit jejich život vírou aláskou. Zemřela jen pár týdnů před vánočními svátky, na které pro KT zavzpomínala ve svémnedokončeném rozhovoru.

celý článek


Bratr Gottschalk jako Boží šašek, nezbedník a šibal

Bratr Gottschalk jako Boží šašek, nezbedník a šibal

Vydání: 46, 13.11.2007, Autor: Matúš Demko

Rozhovor s řeholníkem a básníkem Karolem Lovašem, bývalým slovenským novinářemPracoval jako úspěšný moderátor slovenského rádia Twist, před jedenácti lety byl za spoluautorství Žurnálu oceněn Literárním fondem. A ještě před osmi lety přinášel coby politický reportér zprávy z válečné Jugoslávie. Dnes studuje ve čtvrtém ročníku na pražské Katolické teologické fakultě a žije jako student v premonstrátském klášteře v Želivě. Píše poezii. Jeho občanské jméno je Karol Lovaš, řeholní bratr Gottschalk, básně publikuje pod pseudonymem brat Šavol.

celý článek


Jsem přesvědčen, že biskup má být pastýř

Jsem přesvědčen, že biskup má být pastýř

Vydání: 45, 6.11.2007

Čtenáři Katolického týdeníku se ptali Mons. Jiřího Paďoura Před časem jsme čtenářům nabídli možnost zaslat jakýkoli dotaz pro českobudějovického sídelního biskupa Jiřího Paďoura s tím, že nejzajímavější dotazy a odpovědi uveřejníme. V redakci se nahromadila řada otázek, na které pan biskup písemně odpověděl. Připojil také pár slov o tom, jaký smysl má pro dnešní dobu poslání biskupa.

celý článek
Aktuální číslo 27-28 30. června – 13. července 2020

Slovanským jazykem proti pohanským kultům

Jaký asi byl duchovní svět Moravanů v době, kdy na naše území připutovali soluňští věrozvěstové? Co prozrazují dobové prameny i nálezy z pohřebišť – přibližuje…

celý článek


Rybníkářství podle věrozvěstů i na Velehradě

Nové terénní úpravy v okolí Velehradu odpovídají moderním trendům v ekologii a hospodaření s vodou. Zároveň jsou ale v souladu s nejstaršími tradicemi. Dokládají to…

celý článek


Z poutníků se stali zedníci

Také díky pomoci dobrovolníků z naší vlasti se od ledna tohoto roku mohou sloužit bohoslužby v opraveném kostele sv. Hilaria nedaleko francouzského Avignonu, ve stavbě pocházející…

celý článek


Žiju příběh Mariánského sloupu

PETR VÁŇA – ten, který vytesal z kamenů nový Mariánský sloup. Zdaleka to však není jediné jeho dílo. Vypravili jsme se za ním do jeho ateliéru pod hradem Karlík u Berounky.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay