Vydání: 23, 3.6.2008, Autor: Radek Gális
Zůstala jsem věrná svému Američanovi, říká Julie Hrušková, kterou komunisté odsoudili na patnáct let za špionážOsmdesátiletá Julie Hrušková z moravských Věstonic má za sebou jedenáct let v komunistických kriminálech. Nestěžuje si, protože za to, že ji při převádění přes hranice chytli, si prý může sama. „Maminka mě varovala, abych se nevracela zpátky, ale já jsem neposlechla,“ říká po letech smířlivě. Tvrdé výslechy ji natrvalo poznamenaly, přesto nelituje, že se komunistům postavila.
celý článek
|
Vydání: 22, 27.5.2008
V Parlamentu a v médiích se diskutuje o zákonu, který má řešit narovnání vztahu státu a církví. Kromě jasně vyslovené podpory je slyšet i hlasité protesty. „Odmítavé stanovisko těch, kteří v minulosti církev obrali, chtěli ji zničit a tvrdí, že jí nikdy nic nepatřilo, nepřekvapuje. Změna postoje by musela znamenat přiznání viny, pokání a nápravu. To je příliš náročný požadavek na lidi odmítající Boha a duchovní hodnoty vůbec,“ říká k průběhu legislativního procesu arcibiskup Jan Graubner, předseda Církevní komise pro jednání se státem. Jak ale dodává, ozývají se i jiní, kteří mají „dojemnou péči o církev a tvrdí, že má být chudá – a pokud by měla majetek, že by ztratila věrohodnost“. „Ve skutečnosti se však bojí jejího vlivu,“ dodává jedním dechem olomoucký arcibiskup a předseda ČBK. K veřejné diskusi proto přichází formou otázek a odpovědí s argumenty k námitkám vzneseným v Parlamentu či v médiích.
celý článek
|
Vydání: 21, 20.5.2008, Autor: Jiří Macháně
Stovky hodin nahrávek náboženských knih, rozhovorů s osobnostmi římskokatolické církve i nejrůznějších reportáží na magnetofonových pásech a kazetách. Právě takový poklad se před nedávnem stal součástí zvukového archivu olomouckého arcibiskupství. A nejen to. Digitalizované archivy budou k dispozici také nejširší veřejnosti. Zásluhy na jejich pořízení v době totality, jejich zachování a nyní i digitalizaci a uchování těchto cenných dokumentů pro příští generace má někdejší rozhlasový redaktor Luboš Holoubek. Kde se vzalo jeho neúnavné úsilí a kdo dal podnět vzniku takového díla? O tom bude vyprávět on sám...
celý článek
Vydání: 20, 13.5.2008
Rozhovor se socioložkou a publicistkou Jiřinou ŠiklovouO tom, jak je pro přítomnost potřebné znát svoji minulost, o důležitosti principu posledního soudu i o tom, proč nikdy neměla ambice aktivně vstoupit do politiky, hovoříme se socioložkou a publicistkou Jiřinou Šiklovou.
celý článek
|
Vydání: 19, 7.5.2008, Autor: Lenka Fojtíková
„Modeling je svět jako každý jiný,“ říká v rozhovoru Česká Miss 2008 Eliška BučkováJeště koncem minulého roku o Elišce Bučkové mnoho lidí nevědělo. Pak ale letos začátkem února vyhrála soutěž Česká Miss a osmnáctileté dívce se zcela převrátil život. Do té doby neznámou studentku obklopili hned po korunovaci bodyguardové a vše bylo jinak. O její život se začali zajímat novináři a někteří psali i to, co nikdy neřekla a nedělala. Už při finálovém večeru na sebe sympatická dívka prozradila, že je věřící katolička. Tábor katolíků se hned rozdělil na ty, kdo jí fandili, a na ty, kteří ji odsuzovali, že do soutěže krásy vůbec šla. Pár měsíců po získání titulu se s námi podělila, jaký je svět modelingu a co obnáší život modelky.
celý článek
|
Vydání: 18, 29.4.2008, Autor: Renáta Holčáková-Masto
„Moderátor zpráv a člověk s druhým nejmenším počtem veřejně prezentovaných grimas na světě, hned po Arnoldu Schwarzeneggerovi,“ prohlásil kdysi někdo o Bohumilu Klepetkovi. A nebyl až tak daleko od pravdy. Jak ukazuje následující rozhovor, je stejně tak i obyčejným tátou od rodiny a vášnivým mořeplavcem.
celý článek
Vydání: 16, 15.4.2008, Autor: Radek Gális
Víra byla to jediné, co mě v kriminále drželo, říká dvaadevadesátiletý Jakub Blacký z Chodska V kriminále strávil coby politický vězeň mnoho let. Přesto necítí vůči tak ztracenému času žádnou zášť – taková prý byla doba a lidé, kteří jí dokázali vzdorovat, museli být jednoduše stateční.
celý článek
Vydání: 15, 8.4.2008, Autor: Martin T. Zikmund
Nejen o česko-německém soužití se spisovatelem Josefem ŠkrábkemNení mnoho lidí, kteří zažili „válku mezi Čechy a Němci“ (E. Rádl), a přitom se tolik zasazují o to, aby někdejší odcizení obou národů bylo vysvětleno, odpuštěno a překonáno. Jedním z nich je i spisovatel Josef Škrábek, který letos v dubnu oslaví 80. narozeniny.
celý článek
Vydání: 14, 1.4.2008, Autor: Jiří Macháně
Místopředseda KDU-ČSL David Macek nejen o hledání tváře lidové stranyAch, ti lidovci. Z kolika úst byl v poslední době slyšet tento povzdech... A nebylo to zdaleka jen od zavilých nepřátel strany, kteří by byli nejraději, kdyby tato jediná strana v České republice, která se hlásí (minimálně svým názvem) ke křesťanství, zmizela z politické scény. Vzdychají totiž i její letití a věrní voliči. O situaci v KDU-ČSL a o její budoucnosti, o volbě prezidenta i o vztahu s církví hovoříme s místopředsedou lidovců Davidem Mackem.
celý článek
Vydání: 13, 25.3.2008
Rozhovor s Karlem Cudlínem, fotografem mizejících světůPracoval jste ve skupině oficiálních fotografů bývalého prezidenta Václava Havla. Vedle toho jste cestoval po Ukrajině, fotil sociální dokument. Lze obecně říct, co vás zajímalo víc – fotografovat prezidentský úřad, nebo vesnici?
celý článek
|
Vydání: 13, 25.3.2008, Autor: Aleš Palán
S Peterem Žaloudkem o ráji a pekle na Havajských ostrovechKrádeže, znásilňování, právo silnějšího, chybějící zdravotní péče. Takto bezútěšně vypadala situace v kolonii malomocných na havajském ostrově Molokai před rokem 1873. „Tehdy se pojednou otevřelo nebe a seslalo jim (malomocným) člověka – patera Damiána. Jeho příchodem nastala úplně nová éra,“ píše ve své knize Otec malomocných a Molokai slovenský autor žijící ve Vídni Peter Žaloudek. Kdo se s životem belgického kněze Damiána de Veuster seznámí blíž, nebude pokládat Žaloudkova slova za nadnesená. Peter Žaloudek se zdejší kolonii malomocných věnoval osm let, prozkoumal řadu archivů, Havaj i osmkrát navštívil.
celý článek
|
Vydání: 12, 18.3.2008, Autor: Zita Chalupová
S disidentem a evangelickým farářem Janem Šimsou o Velikonocích, napadení veřejného činitele a křesťanství bez přídomkůTeprve před několika dny zrušil Ústavní soud komunistické rozsudky staré 30 let, které byly vyhlášeny nad evangelickým farářem a signatářem Charty 77 Janem Šimsou. V následujícím rozhovoru s ním hovoříme nejen o důvodech jeho tehdejšího věznění, ale také na téma velikonoční.
celý článek