Rozhovory

Milicionář s automatem na mě řval: "Vstávej, holomku!"

Milicionář s automatem na mě řval: "Vstávej, holomku!"

Vydání: 45, 4.11.2008

Rozhovor s P. Josefem Koláčkem SJ, který třicet let vedl českou sekci Vatikánského rozhlasuP. Josef Koláček letos oslavil své 79. narozeniny a také 60 let od vstupu do Tovaryšstva Ježíšova. Je autorem řady knih, odborných textů, překladů z němčiny, italštiny, španělštiny a francouzštiny (přeložil např. díla sv. Terezie od Ježíše, Jana Pavla II., Tomáše Špidlíka). V roce 1950 byl coby mladý novic spolu s ostatními jezuity zbaven osobní svobody a deportován do internačních klášterů. Po celý svůj život pak nepřestal bojovat proti zvůli komunismu.

celý článek


"Říkejte mi táto a já vám budu říkat děti"

"Říkejte mi táto a já vám budu říkat děti"

Vydání: 44, 29.10.2008, Autor: Radek Gális

„Aby mě Pán Bůh přijal na milost“ – přál si P. Martin František Vích v posledním rozhovoru pro KT Před několika dny zemřel Martin František Vích, farář z Dobrše v Pošumaví. Skaut, bývalý politický vězeň a zahradník, který přes čtyři desítky let působil na Strakonicku. Nejen zde se natrvalo zapsal svým jednáním, optimismem a vírou do paměti a srdcí farníků a návštěvníků Dobrše, Vacova a Čestic. Martin František Vích pro ně psal každý měsíc informační Listy z Pošumaví, jejichž loňského souhrnného knižního vydání se ještě dočkal. Před třemi lety získal od prezidenta Řád T. G. Masaryka za zásluhy o demokracii.

celý článek


Ocenění pro mě není to hlavní

Ocenění pro mě není to hlavní

Vydání: 43, 21.10.2008, Autor: Zita Chalupová

S olomouckou malířkou a grafičkou Janou Jemelkovou o krajinách, náboženských tématech i modernismu a chobotnici na Letné„Autorka ve svém výtvarném projevu nikdy neusilovala a neusiluje ani dnes o ryze formální výboje. Naopak vypovídá výhradně o tom, co bylo či je neodmyslitelnou součástí jejího ne vždy lehkého života.“ To jsou slova kunsthistorika Ladislava Daňka, která napsal u příležitosti výstavy, již k osmdesátinám výtvarnice Jany Jemelkové připravila letos v dubnu olomoucká Galerie Caesar. Výstava nesla název Zahrady pozemské a nebeské a dojem z ní ve mně přetrvává dodnes. I proto jsem malířce položila několik otázek.

celý článek


"Zhojení ran minulosti je trochu jako milost"

"Zhojení ran minulosti je trochu jako milost"

Vydání: 42, 14.10.2008, Autor: Radek Gális

říká Gudrun Heissigová z Mnichova, rodačka z JablonceGudrun Heissigová se narodila v roce 1942 v Jablonci. Její tatínek byl ve válce, ale naštěstí ani jednou nevystřelil. Shodou šťastných náhod a díky solidaritě Čechů se rodina vyhnula poválečnému nucenému odsunu. Do Německa později přesto odešli. Gudrun Heissigová studovala v Bavorsku slavistiku a historii, zajímá se o společné česko-německé dějiny, překládá a tlumočí.

celý článek


Aby se za minulostí nedělaly tlusté čáry

Aby se za minulostí nedělaly tlusté čáry

Vydání: 41, 7.10.2008, Autor: Jan Paulas

Rozhovor s válečným veteránem a politickým vězněm komunismu generálporučíkem Tomášem SedláčkemNarodil se ve Vídni ještě za c. k. rakouského mocnářství, jeho tatínek byl rakouský důstojník a on kráčel v jeho stopách, ale už v československé armádě. A byla to vojenská dráha vskutku dramatická. U příležitosti letošních 90. narozenin obdržel generálporučík Tomáš Sedláček z rukou prezidenta Václava Klause Zlatou plaketu prezidenta republiky – za podíl na osvobození Československa za druhé světové války a za celoživotní úsilí o demokracii.

celý článek


Nechoďte na koncerty, které škodí duševnímu zdraví

Nechoďte na koncerty, které škodí duševnímu zdraví

Vydání: 40, 30.9.2008

Rozhovor se světoznámou sopranistkou slovenského původu Gabrielou BeňačkovouPatří mezi deset nejlepších operních pěvkyň světa. Přesto na schůzku přišla nenápadně nalíčená a sršící laskavostí. Dokázala vytvořit přátelskou atmosféru, kterou doplňovalo její přání mít vedle sebe člověka, s nímž ji pojí krásné lidské pouto přátelství i profesní spolupráce. Našemu rozhovoru pečlivě naslouchal kastelán rychnovského zámku a manažer zdejšího hudebního festivalu Pavel Sršeň. Festival ostatně nese právě jméno Gabriely Beňačkové.

celý článek


Povídej - mám na tebe čas

Povídej - mám na tebe čas

Vydání: 39, 23.9.2008, Autor: Antonín Randa

Rozhovor s jáhnem Martinem Opatrným, odpovědným za přípravu jáhnů v pražské arcidiecézi Kdo je to jáhen? I když od skončení II. vatikánského koncilu, který se poslání jáhnů také věnoval, uplynulo více než čtyřicet let, na tuto otázku ještě dnes odpovídají mnozí katolíci značně váhavě. Nejen o důvodech této váhavosti hovoří jáhen Martin Opatrný.

celý článek


Rozhodující je osobní svědectví víry

Rozhodující je osobní svědectví víry

Vydání: 38, 16.9.2008

Rozhovor s kardinálem Karlem Lehmannem, mohučským biskupem a dlouholetým předsedou Německé biskupské konferenceJubilejních oslav 700 let od založení katedrály sv. Ducha v Hradci Králové se počátkem září zúčastnil i kardinál Karl Lehmann, dlouholetý předseda Německé biskupské konference. Při slavné mši svaté, kterou v katedrále celebroval, i v následujícím rozhovoru poukázal na to, jak důležité je „budovat církev“ prostřednictvím osobního svědectví víry každého člověka.

celý článek


Meditace jako přebývání v Boží přítomnosti

Meditace jako přebývání v Boží přítomnosti

Vydání: 37, 9.9.2008, Autor: Martin T. Zikmund

Rozhovor s Laurencem Freemanem OSB, benediktinským mnichem Kongregace Olivetské hory Co nás napadne při slově „meditace“? Buddhistický klášter? Indický ašrám? Cizorodý prvek, který křesťanství nezná, ale dnešní člověk vyhledává? Anglický benediktinský mnich Laurence Freeman OSB, který nedávno navštívil Prahu, tvrdí opak. Podle něj je meditace úzce provázána s křesťanskou tradicí prvního tisíciletí. Jen je třeba, aby to křesťané na Západě znovu objevili.

celý článek


Potřeba naděje je krásná vlastnost člověka

Potřeba naděje je krásná vlastnost člověka

Vydání: 36, 2.9.2008

Rozhovor s dramatikem a režisérem Ladislavem SmočkemPřijímací zkoušky na DAMU skládal za přítomnosti Radovana Lukavského. Ten hned rozpoznal jeho vlohy a namísto herectví mu doporučil studovat režii; určil tak profesní dráhu jeho života. A právě Smočkovou režií si později Milan Kundera podmínil uvedení své hry Ptákovina v Činoherním klubu.

celý článek


Kdyby to v Bruselo prošlo, nemohl bych se vrátit domů

Vydání: 35, 26.8.2008, Autor: Antonín Randa

Rozhovor s poslancem Evropského parlamentu Janem BřezinouKdyž vstupovala Česká republika do Evropské unie, řada lidí upozorňovala, že tím naše země ztratí část své identity, že bude ohroženo její kulturní a duchovní dědictví a že bude příliš slabá, než aby dokázala dostatečně prosazovat své ekonomické zájmy. Dnes je zřejmé, že z evropských peněz se daří budovat díla, na něž by česká ekonomika měla finanční prostředky jen stěží. Na druhou stranu řada předpisů připomíná byrokracii, nad níž našinec jen kroutí hlavou. Jak se na současný stav dívá člověk, který je přímo „u zdroje“ – poslanec Evropského parlamentu Jan Březina?

celý článek


Syn fabrikanta s dělnickým původem

Syn fabrikanta s dělnickým původem

Vydání: 35, 26.8.2008, Autor: Martin T. Zikmund

Olomoucký arcibiskup, moravský metropolita, předseda České biskupské konference – to jsou jen nejznámější funkce, které již řadu let zastává Mons. Jan Graubner, který se 29. srpna dožívá 60 let. V následujícím rozhovoru jsme se jej zeptali na životní období, jež předcházelo jeho biskupskému působení.

celý článek
Aktuální číslo 3 12. – 18. ledna 2021

Větší role žen v církvi

Služba lektora a akolyty se rozšiřuje na ženy, rozhodl Svatý otec toto pondělí.

celý článek


Modlitby za jednotu podle komunity v Grandchamp

V ekumenickém řeholním společenství na břehu Neuchâtelského jezera ve Švýcarsku dnes žije také jedna Češka – sestra DANA KRUPOVÁ.

celý článek


Trojice biskupů před soudem

Před 70 lety, začátkem ledna 1951, zorganizovali komunisté nejvýznamnější vykonstruovaný proces v dějinách Slovenska. Soud vyměřil dlouhé tresty hned třem biskupům –…

celý článek


Nový KT ke stažení zdarma vždy od soboty

Vážení čtenáři Katolického týdeníku, po dobu mimořádných vládních opatření, která mají opět omezit šíření nákazy koronavirem, jsme se rozhodli Vám naše/vaše…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay