Vydání: 50, 8.12.2010, Autor: Milan Tesař
Cimbalistka a zpěvačka Zuzana Lapčíková připravila pro své příznivce album s vánoční a adventní tematikou Marija Panna přečistá. Notoricky známé koledy na něm nenajdete. Jedna z našich nejoriginálnějších hudebnic dala totiž před hitovostí přednost komorní náladě a duchovní stránce adventu a Vánoc.
celý článek
Vydání: 49, 1.12.2010, Autor: Karel Tejkal
Určitě se vám titulek nepozdává, ani kalkulačku nepotřebujete, abyste autora usvědčili z omylu. Vždyť Johann Sebastian Bach, barokní autor z nejslavnějších, zemřel v roce 1750. Následovník po více než čtvrt tisíciletí? Žije mezi námi. Stačí zajít, nejlépe každý čtvrtek v podvečer, v Praze do malostranské hospůdky, kde se pan profesor František Xaver Thuri schází u dobrého piva s přáteli. Ve čtvrtek proto, že to je jeho vyučovací den na konzervatoři a z Pálfyho paláce to má kousek. Vlídně pozván jsem si také přisedl.
celý článek
Vydání: 48, 25.11.2010, Autor: Daniel Soukup
Staroanglická literatura z doby před více než jedním tisícem let. Může nějak oslovit současného českého čtenáře? V rozhovoru s překladatelem a anglistou JANEM ČERMÁKEM zjišťujeme, čím vším to dokáže.
celý článek
Vydání: 47, 17.11.2010, Autor: Miloš Szabo
Je uznávanou hudebnicí nejen u nás, ale také – a možná především – v zahraničí. Jejímu vystoupení už tleskali posluchači ze všech kontinentů, její desky vycházejí v prestižních světových hudebních vydavatelstvích. Na domluvenou schůzku přišla krásná, bezprostřední, vyzařující obrovské charizma. A s pokorou před tím, čemu říkáme umění i život. Harfenistka Kateřina Englichová.
celý článek
Vydání: 46, 10.11.2010, Autor: Václav Štaud
Je večer všedního dne a v sálech jednoho z historických pavilonů brněnského výstaviště pozvolna doznívá umělecký ruch – jen tlumený hlas klavíru doprovází barytonové sólo. Tato zvláštní červeně zbarvená budova je vlídným domovem Českého filharmonického sboru Brno. Jeho ředitel a hlavní sbormistr PETR FIALA zde po návratu z německého turné odpovídá na naše otázky.
celý článek
Vydání: 45, 3.11.2010, Autor: Matúš Demko
Jeho vizí je dynamická diecéze, ve které kněží odpovídají za své farnosti a děkani za děkanáty. Nechce obnovit zašlou slávu velké Trnavy a stát se kustodem církevních budov. Přitom si ale uvědomuje, že starat se také o hmotné statky je potřeba – chce je využít zejména ve prospěch věřících. Trnava je novou slovenskou samostatnou arcidiecézí a on ji vede od června 2009. Arcibiskup Mons. Róbert Bezák CSsR.
celý článek
Vydání: 45, 3.11.2010, Autor: Tomáš Kutil
Křesťan, který žije v Jeruzalémě a učil na tamní židovské univerzitě, zavítal na tři dny do Prahy. MICHAEL KRUPP, původem z Německa, představoval v České republice svou novou knihu Osmnáct století Izraele, která mapuje tu část dějin židovského národa, o které se píše jen velmi zřídka. Při té příležitosti jsme s ním mluvili o mezináboženském dialogu v Izraeli a vztazích mezi jednotlivými náboženstvími.
celý článek
Vydání: 44, 26.10.2010, Autor: Milan Badal
Při setkání s ním zaujmou dvě věci: jeho široké znalosti ze všech oblastí společenských věd a precizně strukturované odpovědi. Zároveň ale dokáže s časem nakládat tak hospodárně, že během 60 minut povídání jsme stihli s politologem, historikem a rektorem Masarykovy univerzity v Brně prof. PETREM FIALOU důkladně probrat nejen náboženství, skrytou církev, univerzitu, společenské vědy, politologii, ale i Evropu, její hodnoty a tradice.
celý článek
|
Vydání: 44, 26.10.2010
Letošní orelská pouť na Svatém Hostýně se stala výstavní skříní problémů uvnitř křesťanské tělovýchovné organizace. Část členů zde totiž veřejně vystoupila s protestem (byli sjednoceni žlutými tričky) proti starostovi Orla LADISLAVU ŠUSTROVI i proti vedení této křesťanské organizace. (KT o události informoval v čísle 35). Starosta Orla se minulý víkend rozhodl rezignovat a v exkluzivním rozhovoru vysvětluje nejen důvody svého rozhodnutí, ale ohlíží se i za třinácti lety svého působení v pozici prvního muže Orla.
celý článek
Vydání: 43, 21.10.2010, Autor: Miloš Szabo
První natáčení neskončilo dobře, diktafon se vypnul v nestřežené chvíli a já zaujatě poslouchal Rudolfovo vyprávění, aniž jsem si toho všiml. Napodruhé vše klaplo. Dostat se trochu pod kůži RUDOLFU PREKOPOVI však bylo někdy ještě mnohem těžší, než objevit něco nového o světoznámém pojmu Andy Warhol.
celý článek
Vydání: 42, 14.10.2010, Autor: Jan Paulas
Alice Ledererová, Taťána Ledererová, Taťána Barakovskaja, Taťána Lukešová. Žena, která by ve svém životě vystřídala tolik jmen, musela mít více manželů nebo hodně dramatický osud. V případě Taťány Lukešové, které právě vychází knižní výbor z jejích textů … A léta běží, platí to druhé.
celý článek
Vydání: 41, 5.10.2010, Autor: Karla Ladwigová
Cestovní hektičnost léta už odezněla, ale pouti si drží své celoroční pevné místo v kalendáři. Jaké asi byly ty kajícné, odpustkové, dálkové, zástupní a co lidem přinášely? Vydejme se na chvíli do dob zbožného putování s historičkou EVOU DOLEŽALOVOU.
celý článek