Vydání: 3, 17.1.2023, Autor: Jiří Gračka
Více než tři desítky let je Mons. FRANTIŠEK HANÁČEK duchovním správcem hlavního městského kostela sv. Mořice v Olomouci a jeho zásluhou toto místo slouží jako centrum duchovního a kulturního života. „Pro koncerty v kostele mám pochopení, snažím se ale, aby byly víc než jen kulturní zážitek,“ říká v rozhovoru pro KT.
celý článek
Vydání: 1, 3.1.2023, Autor: Matúš Demko
Musíme se osvobodit od filozofie barikád, míní slovenský křesťanský demokrat a jeden z politiků v době rozpadu Československa před třiceti lety FRANTIŠEK MIKLOŠKO. „Na českém katolicismu obdivuji pastorační nasazení,“ říká pro KT.
celý článek
Vydání: 52-53, 20.12.2022, Autor: Karolína Peroutková
Kolik úžasných příběhů v sobě ukrývá „vánoční hvězda“? Připomínáme si její biblické poselství, pátráme po jejím původu. S jezuitou a astrofyzikem P. PAVLEM GÁBOREM si ale také povídáme o tom, že čím více vesmíru rozumíme, tím více nás fascinuje.
celý článek
Vydání: 50, 6.12.2022, Autor: Radek Gális
Se šikanou komunistického režimu se JIŘÍ MARIA KVAPIL setkal už na škole. Navzdory stálému nátlaku se ale víry nikdy nezřekl a v roce 1986 byl vysvěcen na kněze. Za své celoživotní postoje získal počátkem listopadu Cenu Příběhů bezpráví.
celý článek
Vydání: 48, 22.11.2022, Autor: Jiří Macháně
Je jedním ze čtyř lidí, kteří kdy obdrželi čestný doktorát pražské Akademie múzických umění. KAREL PAUKERT, rodák z Čech a světově proslulý varhaník kvůli, tomu přicestoval přes oceán z USA. „K tomu se nevyjadřuji,“ odmítá otázky po svém úspěchu a slávě. Zato o svém pravidelném hraní v kostele, o životě či emigraci se rozhovoří rád.
celý článek
Vydání: 47, 15.11.2022, Autor: Matúš Demko
Podle zakladatele hnutí Mužom.sk PETRA PODLESNÉHO by měl muž chránit, tvořit, vést a zabezpečovat. Dělají to ale dnešní muži?
celý článek
Vydání: 46, 8.11.2022, Autor: Alena Scheinostová
Český kriminolog PETR POJMAN se na východní Ukrajině podílí na monitorování válečných zločinů, byl mezi prvními u exhumací v osvobozeném Izjumu, popsal vazby mezi špičkami Ruské pravoslavné církve a organizovaným zločinem. Sešli jsme se v Praze v polovině října.
celý článek
Vydání: 45, 1.11.2022, Autor: Jiří Macháně
Chtěli byste být fyzicky prospěšní i po své smrti? DAVID KACHLÍK, přednosta Ústavu anatomie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, představuje jak.
celý článek
Vydání: 43, 18.10.2022, Autor: Karel Pučelík
Bezprecedentní horka, ničivé povodně, vyschlé řeky, velkoplošné požáry... Léto nám ukázalo, že ani ve stínu války na Ukrajině nesmíme zapomenout na problém klimatické změny, který bude mít dalekosáhlé důsledky i na život každého z nás, upozorňuje přední klimatolog RADIM TOLASZ.
celý článek
Vydání: 40, 27.9.2022, Autor: Lenka Fojtíková
Psychiku lidí poznamenala pandemie i válka na Ukrajině, stále roste počet pacientů s depresí, úzkostmi, sociální fobií i propadem sebedůvěry. Podle JAROSLAVA ŠPÁCE z Centra duševního zdraví, které v Uherském Hradišti provozuje místní Charita, to vše souvisí i se ztrátou sociálních vazeb. „Setkání tváří v tvář žádná obrazovka nenahradí,“ říká pro KT před oslavou Světového dne pro duševní zdraví, který připadá na 10. října.
celý článek
Vydání: 35, 23.8.2022, Autor: Alena Ouředníková
Žil v Brazílii, Německu, USA a Itálii, byl námořníkem i příslušníkem americké armády. Dva roky strávil v buddhistickém klášteře, poté konvertoval ke katolické církvi. Studoval na výtvarné akademii v Düsseldorfu a dva roky pobýval i v papežské koleji Nepomucenum v Římě. To vše stihl malíř JAN KNAP, který nyní žije v Plané u Mariánských Lázní. Tématem jeho obrazů je zejména Svatá rodina a jsou plné andělů a dětí.
celý článek
Vydání: 32, 2.8.2022, Autor: Jiří Macháně
Útěk před komunisty, vojenská služba v USA, kněžství, profesorská kariéra, duchovní služba americkým vojákům a její zakládání v jedenácti postkomunistických zemích. To vše se vešlo do kněžského života Mons. JOSEFA ŠUPY, který při velehradské pouti obdržel ocenění od České biskupské konference.
celý článek