Rozhovory

V Laudato si’ jsem našla poklad

V Laudato si’ jsem našla poklad

Vydání: 37, 12.9.2023, Autor: Ondřej Elbel

LENKA BAKALOVÁ vytvořila databázi dětských aktivit, které vycházejí z encykliky Laudato si’. I péče o záhonky může vnášet do světa kus naděje, říká katechetka s přírodovědným vzděláním v rozhovoru pro KT.

celý článek


Kříže patří k životu

Kříže patří k životu

Vydání: 35, 29.8.2023, Autor: Jiří Macháně

Pražský arcibiskup JAN GRAUBNER slaví 75. narozeniny. Při té příležitosti se v rozhovoru ohlíží za uplynulými roky i současností své služby v církvi.

celý článek


Obraz sdělí, i co nedokážou slova

Obraz sdělí, i co nedokážou slova

Vydání: 32, 8.8.2023, Autor: Alena Scheinostová

Vitráže, korouhve a obrazy KARLA RECHLÍKA potkáváme v kostelích po celé republice i za jejími hranicemi. O jejich vzniku, smyslu a o poslání křesťanského umění vůbec jsme si povídali v jeho ateliéru v Brně-Tuřanech.

celý článek


Ježíš žil blahoslavenství jako první

Ježíš žil blahoslavenství jako první

Vydání: 30, 25.7.2023

Přestože mu je už 75 let, cestuje po celém světě, píše knihy a mluví o Bohu. Francouzský kněz z Komunity Blahoslavenství JACQUES PHILIPPE přijal pozvání také na letošní Katolickou charismatickou konferenci v Brně, kde měl dvě přednášky. Mezi nimi si našel čas i na KT.

celý článek


Duchovní svět znám i z jeviště

Duchovní svět znám i z jeviště

Vydání: 29, 18.7.2023, Autor: Jiří Gračka

Je navečer 4. července a oslavy Dnů lidí dobré vůle na Velehradě jsou v plném proudu. Herec IGOR BAREŠ už má za sebou jedno vystoupení se scénickým čtením ze života arcibiskupa Stojana „Být všem vším“ a ještě dnes ho čeká další. Mezitím si ale našel chvíli na rozhovor pro KT.

celý článek


Jsem v podstatě šťastný

Jsem v podstatě šťastný

Vydání: 26-27, 27.6.2023, Autor: Karel Pučelík

Výtvarník, grafik a kreslíř, s jehož obrázky se čtenáři KT pravidelně setkávají u komentářů na straně 8, a dlouholetý trvalý jáhen JAN HRUBÝ v polovině června přijal kněžské svěcení. V osmasedmdesáti letech. Jak se mu daří spojovat umění s duchovním povoláním? A co by na svěcení řekla jeho žena?

celý článek


Hus nespadl z čistého nebe

Hus nespadl z čistého nebe

Vydání: 26-27, 27.6.2023, Autor: Filip Breindl
Příloha: Léto s KT

Mluvíme-li o Janu Husovi, neměli bychom zapomínat na další osobnosti a duchovní atmosféru jeho doby, říká JANA NECHUTOVÁ, filoložka a pedagožka, bývalá děkanka Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

celý článek


Biskup ze „země zamyšlené“

Biskup ze „země zamyšlené“

Vydání: 25, 20.6.2023, Autor: Jiří Macháně

Biskup PAVEL POSÁD oslaví sedmdesáté narozeniny. Předchází ho pověst biřmujícího, světícího a navštěvujícího biskupa, který za lidmi vyrazí klidně napříč celou republikou.

celý článek


Leckdy ty děti jedí jen naši kaši

Leckdy ty děti jedí jen naši kaši

Vydání: 23, 6.6.2023, Autor: Tereza Zavadilová

V srdci charity musí být člověk, ne čísla a výkon, říká MAGNUS MACFARLANE-BARROW, zakladatel Mary’s Meals. Tato organizace denně v osmnácti zemích světa sytí dva a půl milionu dětí v jejich školách. Česko navštívil při pátém výročí založení zdejší pobočky.

celý článek


Roli starce se teprve učím

Roli starce se teprve učím

Vydání: 22, 30.5.2023

Před čtvrtstoletím jsem Mons. TOMÁŠE HALÍKA poznala jako studentského faráře s osobitým humorem, který doprovázel naši rodinu v prvních letech manželství či rodičovství. Nyní se setkávám k rozhovoru s celosvětově uznávaným intelektuálem, spisovatelem a nositelem prestižních ocenění. Jak se dívá na svůj životní příběh o svých 75. narozeninách, které oslaví 1. června?

celý článek


Rabín, který se přátelí s papežem

Rabín, který se přátelí s papežem

Vydání: 21, 23.5.2023, Autor: Filip Breindl

„Jsme přátelé v nejhlubším významu toho slova,“ popisuje vztah k papeži Františkovi argentinský rabín ABRAHAM SKORKA. Dne 10. května obdržel čestný doktorát Trnavské univerzity za přínos k dialogu mezi židy a katolíky. Na Slovensku také odpovídal na otázky KT.

celý článek


Myslím na kamarády z Terezína

Myslím na kamarády z Terezína

Vydání: 20, 16.5.2023, Autor: Radek Gális

„Zachránil nás vlastně dřevěný pes Pluto,“ svěřuje se MICHAELA VIDLÁKOVÁ, rozená LAUSCHEROVÁ (86). Pochází z pražské židovské rodiny, proto musela s rodiči jako šestiletá koncem roku 1942 do transportu směr Terezín. Shodou šťastných náhod se tam rodina dočkala konce války. Nyní o svých zážitcích pamětnice vypráví dětem na školách a při besedách v pořadu Terezínské ghetto očima dítěte.

celý článek
Aktuální číslo 38 19. – 25. září 2023

30 let spojují Východ se Západem

V Mnichově se sešli 12.–14. září příznivci, dárci i příjemci pomoci nadace Renovabis. Ta již 30 let podporuje křesťanské projekty ve střední a východní Evropě.…

celý článek


Slovenská mise kardinála Parolina

Státní sekretář kardinál Pietro Parolin – „druhý muž Vatikánu“ navštívil minulý týden Slovensko. Tři dny zde putoval ve stopách papeže Františka přede dvěma lety.

celý článek


Domov a přijetí budou vždy v kurzu

Diecézní centra života mládeže vznikala před třiceti lety s nadšením ze svobody. Zakladatel a první vedoucí centra Vesmír v královéhradecké diecézi Mons. PAVEL ROUSEK…

celý článek


Jak měnit čtvrť k lepšímu?

Pomalými krůčky ke změně k lepšímu, která vytrvá, by se dala charakterizovat myšlenka „komunitní práce“, která vtahuje obyvatele vyloučených lokalit do veřejného…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay