Římská oslava věrozvěstů v české režii
Vydání: 2011/9 Václav IV., 23.2.2011, Autor: Tomáš Kutil
Oslavy svátku sv. Cyrila a Metoděje, které se v Římě konaly minulý týden, měli letos v rukou Češi. A pojali je opravdu velkolepě. Ústředním bodem oslav byla mše svatá nad hrobem sv. Cyrila v bazilice sv. Klimenta. S kardinálem Miloslavem Vlkem ji sloužili i oba arcibiskupové – Dominik Duka a Jan Graubner – a koncelebrovalo přes devadesát kněží.
Celkem strávili čeští a moravští biskupové v Římě několik dní. Před vlastní oslavou svátku sv. Cyrila a Metoděje se společně s ministrem kultury ČR Jiřím Besserem a velvyslancem ČR u Svatého stolce Pavlem Vošalíkem vydali ke hrobu kardinála Josefa Berana a položili tam květiny. Ministr se pak setkal s kardinálem Gianfrancem Ravasim, předsedou Papežské rady pro kulturu. Mluvili spolu o možnosti uspořádat v České republice konferenci „Nádvoří pohanů“ – projekt, který se už konal v Bologni a připravuje se v Paříži. Jeho cílem je vytvořit prostor pro diskusi mezi křesťany a ateisty o aktuálních tématech dneška. S vatikánským sekretářem pro styky se státy arcibiskupem Mambertim pak ministr jednal i o otázce církevních restitucí. Shodli se, že restituce nesmí v žádném případě vést k izolaci církví v české společnosti. „Důležitý je konsenzus, je třeba stavět mosty do budoucna a ne jen narovnávat křivdy minulosti,“ uvedl arcibiskup Mamberti.
V REŽII NEPOMUCENA
O celé cyrilometodějské oslavy v Římě se po organizační stránce postarala papežská kolej Nepomucenum. A bylo potřeba zařídit opravdu mnoho věcí. „Před slavnostní večerní bohoslužbou se celé dopoledne i odpoledne do atria kostela sv. Klimenta z Nepomucena vozily stoly, květiny na výzdobu kostela, liturgické předměty a pohoštění,“ popisuje bohoslovec Radek Tichý, který měl během mše na starosti ministrantskou službu. U oltáře totiž asistovalo devět bohoslovců z Nepomucena. Pohoštění pak připravovaly sestry boromejky a v kuchyni Nepomucena to prý vypadalo jako v továrně – jen moravských dvojctihodných koláčů se připravovalo na 800. Nechyběla ani tradiční česká specialita – guláš a pivo. Příprava spočívala ale například i v nachystání speciální brožurky, kterou dostali na začátku slavnostní mše všichni přítomní kněží i věřící. „Sloužila především pro orientaci v odpovědích lidu a zpěvu, který měl na starosti slovinský sbor diecézního gymnázia z Lublaně,“ doplňuje Radek Tichý. Slavnostní bohoslužba byla zároveň i pozváním na oslavy 1150. výročí příchodu věrozvěstů na Velehrad, které se uskuteční v roce 2013. Podle arcibiskupa Duky lze příchod věrozvěstů chápat jako křest slovanských národů. První rok přípravy na jubileum se proto věnuje právě této svátosti.
Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články