Římovu se vrací původní krása

Vydání: 2022/32 Papež na cestách uzdravení a smíření, 2.8.2022, Autor: Radek Gális

Příloha: Diecézní zpravodajství - Českobudějovická diecéze

Poutníci a turisté, kteří navštěvují Římov, proslavený již od 17. století pašijemi v přírodě, registrují čilý stavební ruch a restaurátorské práce.


Restaurátor Hanuš Joža v ambitech poutního areálu. Snímek archiv biskupství


„Koncem loňského února byla zahájena komplexní oprava poutního areálu, jeho obnova vyjde na 100 milionů korun, z nichž 95 % pokryje dotace Evropské unie z programu IROP,“ uvedl mluvčí biskupství Petr Samec. Hotovo má být příští rok v září.

„Nejvýraznější viditelnou proměnou areálu bude nová barevnost kapliček a loretánské chýše: obnoví se původní červeno-bílé fasády, které podle průzkumu nejspodnějších vrstev omítky měly kapličky a Loreta v době vzniku v 17. století,“ říká P. Jakub Václav Zentner, duchovní správce římovské farnosti. Kostel, ambity a ohradní zeď budou mít zvenčí barvu okrovou v kombinaci s bílou, jak se dochovalo na nejstarších vyobrazeních. Kostelní věž a vížka nad kostelem budou z mědi. K oltáři v Loretě přibude stupeň, který byl před 50 lety odstraněn. „Cílem našeho snažení je, aby byl poutní areál celý den přístupný, a proto se počítá i s moderním zabezpečovacím systémem,“ doplňuje kněz.

Cestování časem

Nejprve začaly stavební práce na 24 kaplích křížové cesty. Odborníci obnovili nástěnné malby, kamenné prvky, sochy i kovové mříže. Restaurátor Hanuš Joža s pomocníky zrestauroval 32 barokních maleb mariánských poutních míst v klenbách ambitů.

„V ambitech jsme odkryli zřejmě původní barokní nástěnné malby, lunetové obrazy nebo veduty z 18. století, přičemž se mělo za to, že jsou z roku kolem 1860,“ říká Hanuš Joža. „Jsou poškozeny kulkami napoleonských vojáků. Postupně odkrýváme původní tvář poutního místa. Cestujeme časem a zjišťujeme, že bylo pro věřící mimořádně důležité. Poutníci, kteří sem přicházeli, prožívali víru se svou představivostí a zbožností odpovídající době baroka. Seznámili se zde i s dalšími významnými poutními místy zemí Koruny české, které mohli díky obrazům procestovat. Římov je místem zázraků a poutníci sem chodili jako domů za Pannou Marií Loretánskou, která byla maminkou všech,“ pokračuje Hanuš Joža, jehož při práci doprovází hudba ze sluchátek. „Když pracuji 10 i více hodin denně, musím se soustředit. Poslouchám proto vážnou hudbu a vybírám si i skladby s odkazem k Panně Marii. Hudba je ze zdejších barokních zdí cítit, nad hlavami se nám vznášejí malovaní andělíčci s hudebními nástroji,“ dodává s úsměvem.

Meditační zahrada

„Do kaplí se vrátí dřevěné kopie původních soch, jejichž originály byly kvůli opakovaným krádežím před lety uloženy v ambitu poutního areálu a do depozitářů,“ pokračuje Petr Samec. „Kvůli výrazně rostoucím cenám a omezenému rozpočtu se ale zřejmě nepodaří vytvořit kopie všech,“ upozorňuje P. Jakub Zentner.

Loni v květnu začaly i opravy kostelního areálu. Na všech objektech se opraví střechy, omítky, malby v kostele a ambitech. Na jižní straně nově vznikne meditační zahrada. Restaurován bude i mobiliář: oltáře, sochy, obrazy a varhany. „Práce na obnově pašijové cesty velmi pokročily a většina kapliček je už stavebně dokončena,“ dodává Petr Samec s tím, že první a největší kaple křížové cesty Loučení bude otevřena a znovu vysvěcena už na slavnost Nanebevzetí Panny Marie v pondělí 15. srpna v 18.00.

RADEK GÁLIS

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, DiecézeAktuální číslo 5 31. ledna – 6. února 2023

Co popřát novému prezidentovi

Ke gratulacím nově zvolenému prezidentovi ČR Petru Pavlovi se připojují i představitelé církve. „Nevidím vítězné ani poražené voliče. Vidím, že v této volbě vyhrály…

celý článek


Není čas naříkat, ale rozhlížet se

Co je církev? Říkáme, že je Kristovo Tělo – a já věřím, že Bůh jej v tomto světě nenechá zaniknout. Dosud se totiž církev dostala i přes sebevětší krize a byla…

celý článek


Proč nás volby rozdělily a co s tím

Důležitý problém kolem prezidentských voleb je „polarizace společnosti“, tedy to, že se lidé o kandidátech a jejich názorech často hádali a někdy i rozkmotřili. A…

celý článek


A stíháš dělat ještě něco?

S narozením prvního potomka si maminky začnou klást otázky: Neztratím se v nekonečném kolotoči krmení, přebalování a péče o domácnost? A kde najdu čas pro sebe, manžela, Boha?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay