Rekordní Noc kostelů se Santinim

Vydání: 2023/23 Rekordní Noc kostelů se Santinim, 6.6.2023

Poslechnout si varhany, dotknout se baroka i gotiky, ztišit se, přečíst si pasáž z Bible, zahrát si. Ke vstupu do posvátných prostor při letošní již patnácté Noci kostelů se odhodlaly stovky tisíc lidí na celkem 1 806 místech.

Páteční večer v opavské konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie. Snímek Michael Bujnovský / Člověk a Víra

Tolik bylo letos otevřeno kostelů a modliteben po celé republice, o sto více než vloni. Organizátoři, většinou dobrovolníci z farností, připravili pro návštěvníky na 7 715 akcí. Nabízeli komentované prohlídky, koncerty, výstavy, ale i možnost ztišení k modlitbě.

V brněnské diecézi, která je spolu s plzeňskou průkopníkem akce v Česku, zaznamenali sto tisíc vstupů. „Velký zájem byl opět o hudební pořady, ať už koncerty mladých kapel v Zahradách pod Petrovem nebo představení klasické a varhanní hudby v katedrále či provedení Biblických písní Antonína Dvořáka v kostele sv. Maří Magdaleny,“ popisuje Marie Pospíšilová z brněnského pastoračního centra. Mnoho návštěvníků zavítalo i do mimořádně zpřístupněného areálu bývalého kláštera řádu sv. Voršily v Josefské ulici.

A protože na konci roku uplyne 300 let od úmrtí česko-italského architekta „barokní gotiky“ Jana Blažeje Santiniho-Aichela, diecéze zpřístupnily jeho stavby. V pražské arcidiecézi zahájil Noc kostelů arcibiskup Jan Graubner požehnáním právě z kostela sv. Kajetána, na jehož stavbě se Santini podílel. Své brány poprvé otevřela také všechna jeho díla v brněnské diecézi – v Rajhradu hned dvě místa. Do mariánské poutní svatyně ve Křtinách pak zavítali návštěvníci i ze Zlína či Bratislavy. A v Kutné Hoře v královéhradecké diecézi si děti i dospělí mohli poskládat Santiniho dlažbu.

Ožila i dnes již zaniklá místa. „Ve Slavkově u Brna přilákal téměř 700 návštěvníků interaktivní program oživené historie zaniklého kostela sv. Jakuba u zámeckého areálu,“ připojila Marie Pospíšilová.

Poprvé s umělou inteligencí

Prostor dostala poprvé i umělá inteligence (AI). Ve spolupráci s výzkumnou skupinou pro teologii a současnou kulturu Evangelické teologické fakulty, Matematicko-fyzikální fakultou a multidisciplinární pracovní skupinou AI připravili v kostele Pražského Jezulátka v centru Prahy netradiční program „Člověk, duše a umělá inteligence“. Přes aplikaci si lidé na svém mobilu mohli zkusit odpovědět na sérii otázek a nechat AI, aby vytvořila „obraz“ duše daného člověka podle výtvarných technik světoznámých umělců. Dorazilo sem na dva tisíce lidí a 600 z nich to zkusilo. Lze to i online (odkaz je na webu pragjesu.cz).

Možnost vyzkoušet si akrobacii tzv. nového cirkusu nabídla Noc kostelů u kaple sv. Jana Nepomuckého na Jánském vrchu nad Jáchymovem na Krušnohorsku. Příležitost s radostí využily především děti. Od dřevěného, loni nově pořízeného kříže se nesly nad údolím také lidové písničky v podání ukrajinského sboru Amazonky, složeného z žen, které uprchly se svými dětmi před válkou. „Návštěvníci si mohli prohlédnout unikátní bustu sv. Jana Nepomuckého z dílny sochaře Ondřeje Bílka, která byla zhotovena podle detailní fotografické, kresebné a rentgenové dokumentace Emanuela Vlčka v 70. letech, aby zachytila co nejvěrněji skutečnou podobu světce. Zapůjčilo ji Svatojánské muzeum v Nepomuku,“ popsala Lena Pintnerová ze spolupořádající Nadace St. Joachim.

Otevřen byl i jáchymovský kostel sv. Jáchyma, před nímž byla ve spolupráci s Pamětí národa Karlovarského kraje instalována výstava příběhů pamětníků, do jejichž života zasáhly totalitní režimy 20. století. Výstavu zahájil spolu s hejtmanem Karlovarského kraje Petrem Kulhánkem okrskový vikář P. Krzysztof Dędek. Večer pak zakončila laserová show. „Celkem jsme na všech místech v Jáchymově napočítali zhruba tisíc návštěvníků, nechyběli ani lázeňští hosté. Ohlasy byly velmi dobré,“ doplnila Lena Pintnerová.

Do akce se zapojila i kaple Teologické fakulty v Českých Budějovicích. Nově zde nabídli možnost poradenství a rozhovorů, které poskytli odborníci z fakulty. P. Jindřich Šrajer vedl rozhovory o filozofických, teologických či jiných otázkách, Věra Suchomelová radila s problémy vícegeneračního soužití a hovořila o psychicko-spirituálních potřebách ve stáří, Jaroslav Vokoun rozprávěl zase o Bibli a světě kolem nás.

TOMÁŠ KUTIL a ALENA OUŘEDNÍKOVÁ

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Domácí, ZpravodajstvíAktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay