Rekordní koledování

Vydání: 2022/6 Broumovské kostely památkou, 1.2.2022, Autor: Tomáš Kutil

Tříkrálová sbírka už je prakticky sečtená. V čase uzávěrky znala Charita obsah 96 % pokladniček, ve kterých bylo spolu s online koledou a dalšími dary 132 milionů korun.

 

Sbírka tak celkem zřejmě vynese i o něco více než v „předcovidovém“ roce 2020, kdy lidé přispěli 133,8 milionu korun. „Letošní sbírka je téměř za námi. Díky šťastným okolnostem koledníci opět mohli vyjít do ulic a roznést lidem radost a na jejich domy napsat Boží požehnání. Přestože bylo o něco méně kolednických skupin než v roce 2020, výnos bude vyšší než předloni,“ odhaduje Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika.

„Naštěstí si dárci už našli cestu na online koledu a další bezhotovostní způsoby podpory, ale především jejich štědrost přímo do kasiček byla obdivuhodná. Díky tomu bude celkový výnos v dosavadní dvaadvacetileté historii sbírky rekordní. Je to milé překvapení a velmi za něj děkuji,“ doplňuje Curylo. Zároveň děkuje i tisícům dobrovolníků, dětem, mládeži a dospělým organizátorům: „A hlavně všem štědrým dárcům za důvěru. Díky finančním darům budeme moci účinně pomáhat lidem
v nouzi.“

Podle ředitele pomohla Charitě i zkušenost z loňska, kdy koleda nebyla možná. I letos někde zůstaly statické pokladničky. „Dárci k nim mohli přijít a přispět. Pomohlo to k úspěchu sbírky v místech, kde koledování v terénu nebylo možné nebo si kvůli nejistotě na koledování v terénu netroufli,“ vysvětluje.

Nejvíce přispěli lidé v olomoucké arcidiecézi – zhruba 32 miliony korun. Oproti loňskému roku je letošní výnos v arcidiecézi dvojnásobný. „Výnos sbírky máme v podstatě už spočítaný, zbývá jen 1,5 % kasiček, které nebyly dosud úředně rozpečetěny. To zpoždění nastalo kvůli různým karanténám na obecních úřadech,“ uvádí koordinátor sbírky v olomoucké arcidiecézi Marek Navrátil.

Podobně štědří byli lidé i v brněnské diecézi. Do kasiček přispěli více než 30 miliony korun. Zhruba dvaceti miliony korun pak přispěli lidé jak v královéhradecké, tak ostravsko-opavské diecézi.

TOMÁŠ KUTIL 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Domácí, ZpravodajstvíAktuální číslo 50 6. – 12. prosince 2022

Středoškoláci mají zájem o spiritualitu

Čtrnáct procent středoškolských studentů věří v Boží existenci a bezmála polovina ze všech dotázaných připouští „něco nad námi“, jak vyplývá z celostátního…

celý článek


Výstava korunovačních klenotů

Při příležitosti třicátého výročí vzniku České republiky budou od 17. do 21. ledna vystaveny české korunovační klenoty. Netradičně přímo v pražské katedrále.

celý článek


Od omezování až k technologickým inovacím

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Tím naším můžete povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok! Líbí se vám Katolický týdeník a chcete, aby…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay