Redakci KT navštívil nuncius

Vydání: 2019/21 Chrámy zvou k noční návštěvě, 21.5.2019, Autor: Tomáš Kutil

Minulé úterý zažila redakce vzácnou návštěvu. Do týdenní porady se zapojil apoštolský nuncius Charles D. Balvo.

 
Mons. Charles Balvo si prohlíží nové vydání KT. Snímek Martina Řehořová/Člověk a Víra
 
Papežův zástupce v Česku si prohlédl celou redakci včetně archivu, kde jsou všechny historické výtisky Katolických novin od roku 1949, ale i jejich nástupce, Katolického týdeníku. „Máte v plánu tento archiv digitalizovat? A co elektronické vydání aktuálních čísel? Jste online?“ zajímal se s ohledem na mladou generaci, která už papírový tisk čte méně. On sám si předplácí elektronickou verzi amerického deníku New York Times. „Je to mé spojení s domovem,“ potvrdil rodák z Brooklynu.

Nuncius se účastnil i části týdenní plánovací porady redakce. „Mluvte česky, docela rozumím, pochytím, o čem se hovoří,“ vyřešil problém s překladem. Každý z redaktorů tedy představil plány na týden v rubrice, kterou spravuje. Nuncius se také do porady několikrát zapojil. U eseje o normalizaci v církvi po roce 1968 vyprávěl, jak tehdy z Ameriky sledovali dění v Československu. „Zajímalo nás, co vjezd vojsk Varšavské smlouvy bude znamenat pro místní církve,“ řekl Charles Balvo, kterému bylo tehdy 17 let, vyrůstal v katolické rodině a už směřoval ke kněžskému povolání. „Vím, co znamená to samo slovo normalizace, ale nevím, jak se konkrétně projevila ve zdejší církvi,“ připojil. „V novém vydání si to tedy budete moci v textu od historika Jaroslava Šebka přečíst,“ odvětila šéfredaktorka KT Kateřina Koubová.

Nuncia zajímal i Absolventský Velehrad, kam se i on osobně chystá, a zastavil se rovněž u inzerce. „Mohou u vás inzerovat i politické strany?“ ptal se. „Pokud nejde o extremisty, tak ano. Jakýkoliv inzerát ale můžeme odmítnout, pokud bychom měli pocit, že není vhodný,“ reagovala šéfredaktorka. Nuncius ocenil i fakt, že KT nikdo nedotuje a na svůj provoz si sám vydělá.

Charles Balvo zmínil také nadcházející volby do Evropského parlamentu. „Církev by rozhodně neměla doporučovat voličům konkrétní jména – volte toho a toho –, ale spíše: volte tato témata, hodnoty. A je také určitě výzvou říkat věci, které se politikům nelíbí, například o přijímání imigrantů,“ upozornil s tím, že se hodí připomenout, kolik Čechů, Slováků nebo třeba Maďarů za totality odešlo ze svých vlastí za novým životem do svobodných zemí. „Lidé si nepamatují svou vlastní historii,“ připojil nuncius.
Charles Balvo se zastavil i u rozvěšených stránek čerstvého vydání KT (na „zdi“ v kanceláři šéfredaktorky), které právě odešlo do tisku. A opět prokázal znalost češtiny, když v jedné popisce pod fotkou objevil překlep, který se ale ve vydání díky zásahu korektora už neobjevil.

V poledne se nuncius a zaměstnanci KT pomodlili společně modlitbu Anděl Páně a poté vyrazili na oběd do nedaleké restaurace. Tam nuncius opět prokázal znalost češtiny, když uměl rozlišit „chřest“ a „křest“. Host s křížem na prsou vzbudil pozornost číšníků, kteří se s ním nakonec chtěli vyfotit. S humorem jim vyhověl.

Jsem rád, že nejste věstník

Po návratu do redakce se konala debata, při níž se probrala řada aktuálních témat. Papežský nuncius otevřeně a ochotně odpovídal i na otázky spojené se sexuálním zneužíváním, formací nových kněží či rolí církve ve společnosti. Redakci zajímal samozřejmě i jeho pohled na média. „Doba se velmi změnila. Úkolem novin už není přinášet především rychlé zprávy, ty každý zná, ale uvádět je do kontextu, analyzovat a interpretovat,“ zdůraznil. Jako nuncius prý zpočátku také posílal do Vatikánu především informace o aktuálním dění, časem ale bylo důležitější vysvětlovat kontext, tedy zasadit je do nějakého rámce. On sám využívá především digitální verze novin, jeho 97letý tatínek ale čte jedině papírová vydání amerického tisku. „Katolický týdeník čtu pravidelně a jsem rád, že to není jen nějaký věstník, jak to u církevního tisku někdy bývá. Je za tím vidět práce, za kterou moc děkuji, a má i hezký vzhled,“ připojil k potěšení redakce.

Chystáme rozhovor

A jak hodnotí Charles Balvo své dosavadní působení v ČR? „Jsem rád, že mě zvou do farností, na poutě. Nedávno jsem žehnal v Karlových Varech lázeňské prameny. A byla tam hned trojí voda – prameny, pak ta, kterou jsem žehnal, a ještě voda, která na nás pršela z nebe,“ připojil s úsměvem. Ocenil také atmosféru v pražské Akademické farnosti, kterou spravuje Mons. Tomáš Halík a kde při velikonoční vigilii přijalo křest na 40 dospělých – a apoštolský nuncius jim udělil svátost biřmování.

Během návštěvy redakce vnikl též obsáhlý rozhovor o jeho životě, kněžství, působení v diplomacii i o výběru nových biskupů. Přineseme ho v jednom z příštích čísel.

TOMÁŠ KUTIL

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Publicistika, ČlánkyAktuální číslo 32 2. – 8. srpna 2022

Papež na cestách uzdravení a smíření

Přání, „aby se zasévala naděje pro domorodé i nedomorodé obyvatelstvo, které chce žít v bratrství“, vyslovil papež při návratu z Kanady. Při své 37. zahraniční…

celý článek


Poutníci na jedné lodi s biskupem

Společnou plavbu po Baťově kanálu absolvovali minulou středu účastníci 16. ročníku Pouti za umělce.

celý článek


Pár vteřin, které zachrání pokoj v rodině

Taková trpělivost! Znamená to něčí utrpení, nebo kopec klidu a míru? A můžeme si uhlídat, aby její míra nepřetekla? Hovořili jsme o tom s vedoucí Křesťanského terapeutického…

celý článek


Podezřívali nás, že jsme špioni

Útěk před komunisty, vojenská služba v USA, kněžství, profesorská kariéra, duchovní služba americkým vojákům a její zakládání v jedenácti postkomunistických zemích.…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay