Půst "po vojensku" v Afghánistánu

Vydání: 2009/10 Karel Kryl, 3.3.2009, Autor: Jiří Macháně

Půst nezačal pouze církvi putující, ale také její části „bojující“. Ve válečných oblastech slouží svátostmi nejen českému kontingentu, ale rovněž americkým vojákům P. Miroslav Jordánek OPraem, v civilu premonstrát ze Strahova. Čtenářům KT přibližuje mimo jiné první postní dny z „druhého konce světa“…

Jak je momentálně v Afghánistánu? Lidé tady v Česku mají představu horké a prašné země…

Během prvních týdnů jsme si tu užili docela slušnou zimu, kdy přes noc napadlo půl metru sněhu a teploty zejména v noci klesaly hluboko pod nulu. Poslední dny tu svítí sluníčko a přes den bývá kolem 10 – 15 stupňů, tedy velmi příjemně. Období, kdy si do sytosti užijeme horka a prachu, teprve přijde.

Kde teď v Afghánistánu působíte?

V provincii Logar a naše základna se jmenuje Shank. Bude nás tu 285 Čechů a společně s námi jedna americká brigáda – přibližně 1 500 vojáků. Čeští vojáci tu společně s týmem civilních odborníků tvoří Provinční rekonstrukční tým. Štafetu jsem převzal od P. Jaroslava Knichala, jenž tu odvedl kus dobré práce nejen pro české vojáky, ale po duchovní stránce i pro americké kolegy.

Jako kněz tedy sloužíte i Američanům?

Priorita jsou samozřejmě čeští vojáci. Na naší základně jsou se mnou dva američtí protestantští kaplani a kolem Velikonoc snad přiletí z USA i katolický kaplan. Nicméně ve svých kontingentech mají mnoho katolíků už teď. A tak mě požádali, jestli bych jim neposkytl svátostnou péči – zejména mši svatou a svátost smíření. Podobná situace je i v okolních základnách, kde rovněž požádali o výpomoc. Ochota nechybí, ale vše závisí na bezpečnostní situaci a na tom, kolik bude sil.

Jak proběhl začátek postu?

Měli jsme tu Popeleční středu a pak i čtvrtek. Ve středu jsme s P. Knichalem slavili česko-anglickou mši svatou na naší základně, ve čtvrtek jsem byl na sousední. Zájem je tak velký, že nelze vyhovět všem. Vojáci dost často nestihnou bohoslužbu, protože plní úkoly mimo základnu. Ve středu mě o mimořádnou mši svatou požádala skupina vojáků, která má na starosti „čištění“ místních komunikací od min a výbušnin. Mohli se jen na chvíli stavit na naší základně. Večer, po návratu z patroly, pak přišlo družstvo amerických vojáků, že nestihli mši svatou, jestli bych jim alespoň neudělil popelec a nepožehnal jim. Na základně probíhají i biblické hodiny, někdy se vojáci scházejí ke chválám nebo k modlitbám za Afghánistán. Něco je v češtině, něco v angličtině, mnohé se snažíme dělat společně. Musím říci, že takový fofr, tedy zájem o duchovní službu a „svátostnou vytíženost“, jsem v misi ještě nezažil. Vybavuje se zde i nová kaple, ale zatím je to hodně improvizované – nedorazily nám ještě všechny věci, a tak i liturgii slavíme velmi prostě s tím, co zatím je.

Co na vás tak daleko od domova na začátku postní doby obzvlášť zapůsobilo?

Americký kolega mě představoval svým vojákům, bavili jsme se o tom, odkud pocházíme. A někteří se hned hlásili, že v Praze byli a že je to krásné město. Vzpomněli si, že byli i na Strahově! Tak jim povídám, že je to můj domov, že jsem premonstrát. A oni na to, že jsou z premonstrátských farností a že studovali v DePere na St. Norbert College. A vzpomínali na bratry premonstráty z USA, které velmi dobře znám. Takováto setkání jsou i úžasným lidským občerstvením. Na druhé straně s sebou vojenská mise přináší i smutné okamžiky. Mnozí z vojáků požádali o modlitbu za své zesnulé kamarády, někteří dokonce za sourozence, jež v Afghánistánu ztratili. Žádost o modlitbu je výrazem naděje a k ní se „bratry v uniformě“ snažím povzbuzovat.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zahraniční, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 41 4. – 10. října 2022

Papež apeluje na Putina

„Tato strašná a nepředstavitelná rána lidstva místo toho, aby se hojila, stále více krvácí a hrozí, že se rozšíří,“ prohlásil 2. října o ruské válce proti Ukrajině…

celý článek


Nuncius požehnal repliku fatimské kaple

V Koclířově u Svitav požehnal minulou sobotu nuncius Jude Thaddeus Okolo spolu s biskupem Janem Vokálem repliku fatimské kaple Capelinhy, určenou Světovým fatimským apoštolátem…

celý článek


Neublížit svým těžkým batohem

Každý v životě prožil nějaké křivdy. Proč se nám vlastně dějí a jak s nimi naložit, radí psychoterapeutka PETRA VESELÁ z Křesťanského terapeutického centra v Praze.

celý článek


Záchytný bod v místě studií

Věřící studenti vysokých škol mohou téměř v každém univerzitním městě navštěvovat společenství podobně smýšlejících kolegů.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay