Kardinál Parolin: Křesťanství není supermarket

Vydání: 2021/41 Světová synoda začíná, 5.10.2021

Vatikánský státní sekretář kardinál Pietro Parolin odmítá pokusy populistických politiků zmocnit se křesťanských hodnot a symbolů pro své vlastní cíle. „Křesťanství není supermarket,“ prohlásil druhý muž Svatého stolce minulý čtvrtek na okraj setkání Evropské lidové strany (EPP) v Římě.

Při setkání s novináři kardinál vysvětlil důvod své přítomnosti i dalších zástupců církve. Toto setkání Evropské lidové strany se totiž „věnovalo naslouchání církve, co nabízí a co od politiků žádá“. Dále uvedl, že EPP se sice plně neidentifikuje s katolictvím, ale hodně členů tohoto uskupení (politických stran v EU) sdílí a prosazuje křesťanské principy – jak zaznamenala katolická tisková agentura Gaudium Press a dále informuje také Vatican News.

Na námitku zástupců médií, že se na křesťanské zásady odvolávají i členové pravicově populistických stran, Parolin odvětil, že je důležité učinit zásadní rozhodnutí: „V křesťanství si nevybíráte, co se vám líbí nebo co je nejpohodlnější, v křesťanství musíte přijmout všechno. Proto zahrnuje nejen ochranu života – ve všech jeho fázích od počátku, tedy přirozeného početí, až po přirozenou smrt – ale také charitu, která se například projevuje pozorností k fenoménu migrace.“

Čtyři pilíře Evropy

Kardinál Parolin připomněl čtyři slovesa, která papež František předložil politikům a věřícím při jednání s migranty: přijmout, chránit, podporovat a integrovat. Pak sáhl k jednoduchému příměru: „V principiální rovině je to zcela jasné: křesťanství je toto všechno. Není to jako přijít do supermarketu a vybrat si toto, tamto a něco dalšího... Samozřejmě vždy hrozí, že s křesťanstvím, stejně jako s ostatními náboženstvími, bude manipulováno za politickými účely.“

Státní sekretář poté vysvětlil pohled Svatého stolce na křesťanství v rámci evropského kontinentu: „Evropa je založena na čtyřech základních hodnotách, na čtyřech pilířích, které vždy prosazovali i její otcové zakladatelé.“ Jmenoval „ústřední postavení člověka ve všech jeho dimenzích, včetně transcendentní, tj. otevřenosti vůči Bohu. Dále společenství, protože lidé jsou navzájem propojeni řadou vazeb. A konečně subsidiarita a solidarita. To jsou hlavní body vize Svatého stolce o Evropě,“ shrnul kardinál Parolin.

Na otázku stran aktuálních mezinárodních témat vyjádřil obavy z možného vývoje v indo-pacifickém regionu po uzavření smlouvy zvané Aukus. Nové bezpečnostní spojenectví Austrálie, Británie a USA – odtud anglický název Aukus – má posílit strategickou spolupráci v indo-pacifickém regionu a je vnímáno jako reakce těchto tří států na expanzivní čínskou politiku. Smlouva stanoví, že Spojené státy a Británie dodají Austrálii jaderné ponorky.

„Svatý stolec se staví proti zbrojení,“ upřesnil kardinál Parolin. „Veškeré naše úsilí, které bylo a je vyvíjeno, směřuje ke zrušení jaderných zbraní, protože ty nejsou cestou k udržení míru a bezpečnosti ve světě. Naopak vytvářejí ještě větší nebezpečí pro mír a ještě více konfliktů,“ podotkl vatikánský státní sekretář.

Na dotaz ohledně možné cesty papeže Františka do Ruska kardinál a státní sekretář reagoval: „Na tuto otázku nemohu odpovědět. Myslím, že papež má o návštěvu Ruska stejný zájem jako o všechny ostatní země, ale zdá se mi, že nyní neexistují k této cestě vhodné podmínky. Toto přání je třeba naplnit pomocí konkrétních situací. Sleduji, že se o tom teď nemluví.“ Kardinál Parolin dodal, že nemá žádné informace ani o případném druhém setkání papeže s moskevským patriarchou Kirillem, které by navázalo na setkání z roku 2016 na havanském letišti před papežovou návštěvou Kuby.

(puč, kk) 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Publicistika, ZpravodajstvíAktuální číslo 50 7. – 13. prosince 2021

Cesta k pramenům bratrství

Papež se vydal na Kypr a do Řecka ve stopách apoštolů Pavla a Barnabáše. Přijel, aby povzbudil katolickou menšinu, promluvil o jednotě křesťanů a vybídl k přijímání…

celý článek


Odpouštět sobě i druhým

Smiřovat se učíme odmala. Pokud žijeme v manželství a chceme, aby náš vztah za něco stál, musíme v této disciplíně dosáhnout téměř mistrovské úrovně. A bez usmiřování…

celý článek


Na Šumavu za lidovými podmalbami

Stoletou tradici podmaleb na skle představuje Muzeum Kvilda v tomto oblíbeném šumavském zimovisku. Lidovou techniku si lze na místě dokonce vlastnoručně vyzkoušet.

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Předplatným KT můžete udělat radost, povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay