Jaké to je pracovat pro papeže?

Vydání: 2016/19 První biskupské svěcení v Plzni, 3.5.2016, Autor: Kateřina Koubová

Mluvčí dvou papežů Federico Lombardi zavítal jako host na konferenci o komunikaci v církvi, kterou minulý týden v Římě pořádala Papežská univerzita svatého Kříže (PUSC) a které se účastnil i KT.


Papežovu mluvčímu jsme mohli položit otázku a představit Katolický týdeník. Chválil si spolupráci na překladech s českou redakcí Vatikánského rozhlasu. Snímek Tereza Nováková

Lombardi je ředitelem Vatikánského tiskového střediska od roku 2006, kdy ho povolal papež Benedikt XVI. Zároveň byl však ještě pět let i ředitelem vatikánské televize. Mluvčí církevních představitelů a biskupských konferencí minulý týden v Římě vybídl, aby se snažili vystihnout ducha osobnosti nebo instituce, pro kterou pracují, „ať je to biskupská konference nebo nějací papežové“, doplnil s humorem.

Za nejzásadnější moment, k němuž došlo během jeho působení, se považuje dobrovolné odstoupení papeže Benedikta XVI. Tento den i celé období však Lombardi překvapivě vůbec nevnímal jako obtížné. „Moment, který se zapsal do historie, jsem prožíval v naprosté vyrovnanosti a klidu, beze strachu. Cítil jsem, že jde o uvážené rozhodnutí, které církvi prospěje. Těžké chvíle jsme zažívali jindy,“ popsal. A kdy? Každý si umí představit, že to byly případy odhalení pedofilních kněží a omluvy církve po celém světě. Lombardi však zmínil hlavně kontroverzního biskupa Richarda Williamsona, kterého v roce 1988 vysvětil bez papežského svolení arcibiskup Lefebvre a kterého papež Benedikt XVI. zbavil roku 2010 exkomunikace, načež byl tento biskup následně odsouzen za své výroky popírající holocaust.

Účastníci konference minulou středu dopoledne zažili také atmosféru generální papežské audience. Z Františkova kázání o milosrdném Samaritánovi mnohým utkvěla v paměti věta: „Není automatické, že ten, kdo pravidelně chodí do Božího chrámu a zná Boží milosrdenství, dovede mít rád bližního. Není to automatické!“ (Výběr z papežových promluv, který pro české publikum zpracovává dominikánský kněz a teologický poradce KT Romuald Štěpán Rob, lze sledovat na twitteru v češtině.)

I proto se KT zeptal Federica Lombardiho na to, kolik lidí nebo kdo konkrétně pomáhá Svatému otci s tím, aby jeho poselství byla tak přímočará a výstižná. „To je právě to. Nikdo. Všechno si píše sám. My už to pak jen kazíme!“ směje se Lombardi.

KATEŘINA KOUBOVÁ, Řím

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Publicistika



Aktuální číslo 22 30. května – 5. června 2023

Za pár dnů z nich budou kněží

Pán Bůh povolává ke kněžství rázně a náhle, jindy tiše a pomaličku, ale vždy ponechává svobodu odpovědět. O povolání i kněžských vyhlídkách jsme hovořili se…

celý článek


Požehnání za volant i řídítka

Prázdniny se blíží. Boží ochranu na cesty vyprošují a ke vzájemné ohleduplnosti vybízejí kněží a jáhni při žehnání řidičům a jejich automobilů, motorek i dalších…

celý článek


Na kole do Polska či Bavorska

Prázdniny se blíží. Boží ochranu na cesty vyprošují a ke vzájemné ohleduplnosti vybízejí kněží a jáhni při žehnání řidičům a jejich automobilů, motorek i dalších…

celý článek


Ať objeví, že se mají rádi

„Mami, ségra je zlá, už si s ní nikdy nebudu hrát. – Tati, ten brácha otravuje, furt za mnou leze, udělej s tím něco.“ Vztahy mezi sourozenci dávají rodičům někdy…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay