Ptej se krásy země, moře, vzduchu

Vydání: 2012/41 „Jděte k volbám!“ vyzývají biskupové, 9.10.2012, Autor: P. MILOSLAV FIALA OPraem

Nejsem pokřtěný, neumím se modlit, jak říká církev. Přesto se často snažím obracet k Bohu tím, že cítím radost z přírody, milého setkání. Může mě Bůh vyslyšet?

Kdo se raduje z krásy přírody, je opravdu blízko Bohu. Ilustrační snímek Aleš Masner

Jestliže se radujete z krásy přírody, z večerní pohody a ze setkání s přáteli, pak si můžete být jist, že jste opravdu blízko Bohu, i když ho svýma očima nevidíte. Jeho existence se podstatně liší od všeho, co vnímáme svými smysly.

Proto potřebujeme víru aspoň v jejím základním stupni, která dodá našemu rozumu dostatek důvodů k uznání Původce všeho bytí. A nejen to: můžete i prožívat jeho tajemnou přítomnost – protože křesťanství není jen souborem teoretických pouček, ale obsahuje také rovinu osobní zkušenosti.

Uvažováním například o přírodě se můžeme povznést až ke Stvořiteli, jak uvádí starozákonní kniha Moudrosti (13,5): „Neboť z velikosti a krásy tvorů může být srovnáním poznán původce jejich bytí.“ Ostatně o tom přemýšlel už biskup Augustin: „Ptej se krásy země, moře, vzduchu, která je všude. Jejich krása je jakýmsi jejich vyznáním. A kdo tedy stvořil tyto tak krásné, i když pomíjivé tvory, ne-li Někdo, kdo je krásný neměnným způsobem.“

Učení víry praví, že Bůh je i všemohoucí: všechno řídí a všechno může. A je i milujícím Otcem, který se o nás stará. Někdy se nám může zdát, že není přítomen, že je nekonečně vzdálený, a že dokonce není schopen zabránit konkrétnímu zlu nebo vyslyšet naše prosby. Ale cesty Boží všemohoucnosti jsou tajemné a nejsou na první pohled zřejmé. Ale to nás nesmí mýlit: vždyť stále hledáme Boha, podvě-
domě po něm touží dokonce i ti, kdo prohlašují, že v něho nevěří.

A předkládáme mu své prosby. Ježíš v Horské řeči (Mt 5) jako podmínku vyslyšení našich modliteb uvádí nutnost všestranného obrácení našich srdcí a bdělost, se kterou se učíme vnímat různé formy jeho přítomnosti. Můžeme tedy hovořit s Bohem v pevné víře, že nebeský Otec nám odpoví tak, jak to odpovídá jeho vůli. Ve své lásce chce pro nás jen to nejlepší.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Odpovědny

Diskuse

Cirkev a Buh Pavel V. 10.10.2012 11:57

Zobrazit vše Zobrazit vybrané

Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay