Psi Páně: Neobjevený ostrov v oceánu města

Vydání: 2010/38 Pronásledování křesťanů, 14.9.2010, Autor: Jan Paulas

Hic sunt leones (Zde jsou lvi) – tak se na starých mapách označovala neobjevená místa. Tímto historickým označením se nechali inspirovat pražští dominikáni, když se rozhodli vstoupit na kulturní mapu hlavního města moderně pojatou výstavou přibližující devět století kapituly a dominikánského kláštera u Sv. Jiljí na Starém Městě pražském. Název výstavy „Hic sunt Domini canes“ (Zde jsou psi Páně) není však jen parafrází starého označení, ale opravdu vybízí k objevení dosud skrytého místa.

„Když se běžného Pražana zeptáte, kde je ve městě klášter dominikánů, nebude zpravidla vědět, kde se nachází – i když leží v samém srdci Prahy, jen sto metrů od Staroměstského náměstí. Lidé však netuší, co se skrývá za zdmi, kolem nichž chodí,“ říká převor kláštera P. Romuald Štěpán Rob. Po jeho slovech už člověk lépe chápe i tajemný podtitul výstavy „Všem na očích, a přesto skrytí“. Pražští dominikáni však tuto situaci chtějí změnit. K tomu je ostatně vybízí i jejich označení „psi Páně“. Motiv psa je spojen jednak s legendou o sv. Jiljí a jednak se samotným zakladatelem dominikánského řádu, sv. Dominikem. Jeho matce se totiž podle legendy zdál před Dominikovým narozením sen, že jí z lůna vyskočil psík, který pak pochodní zapálil pro víru celý svět. Psi se proto v rozličných podobnách objevují na mnoha místech pražského kostela i kláštera. Výstavní projekt jim pak otevírá dveře, aby „vyběhli“ i do ulic našeho hlavního města.

Procházka staletími

Ty prosklené dveře, jimiž návštěvník vstoupí přímo do výstavních prostor kláštera, se nacházejí v úzké Jilské ulici. Když jimi projdete, ocitnete se hned u prvních panelů expozice, které seznamují s nejstarší historií kapituly a kláštera. Na počátku zde stál románský kostel sv. Jiljí. „Vznikl zřejmě ještě dříve, než se Staré Město pražské stalo opevněným královským městem. Archeologickými vykopávkami na zahradě kláštera jsme posunuli dataci tohoto místa až do roku 1125 – a to nálezem denáru knížete Vladislava I., který je zde rovněž vystaven,“ vysvětluje P. Rob. Již v první polovině 13. století pak existovala u Sv. Jiljí kolegiátní kapitula, která byla po Pražském hradě a Vyšehradě třetí nejdůležitější kapitulou, ale první v samotném městě. „Její zlatá éra spadá pak do období vlády Lucemburků, kdy jsou s ní spojeny i význačné osobnosti, jako kazatel Jan Milíč z Kroměříže, sv. Jan Nepomucký či kronikář Přibík Pulkava,“ vysvětluje převor kláštera. Druhé významné období kapituly je spojeno s příchodem právě dominikánů v roce 1625, kteří zde postupně budují rozsáhlý klášter – a to za pomoci předních architektů a umělců své doby. Tato budovatelská vášeň stála klášter málem bankrot. „Magistr řádu musel přikázat provincii, že všechny prostředky ze všech klášterů musí putovat do Prahy, aby se zdejší klášter dostavěl,“ prozrazuje P. Rob. Ale plody tohoto úsilí nakonec stály za to – jak přibližuje druhé patro expozice – a dominikánský vliv najdeme v oblasti vzdělání a školství, hudby, divadla, architektury i výtvarného umění. Mapování řádové historie dále pokračuje až do současnosti (nechybí ani zachycení pohnutých dějin kláštera za doby komunismu). Do života dnešních dominikánů dává nahlédnout například cyklus velkoformátových fotografií Jana Diviše, které vznikly během jeho pobytu za zdmi pražského a olomouckého kláštera. Na závěr výstavy se může návštěvník seznámit s vydavatelskou činností dominikánů, s projektem Jeruzalémské Bible nebo zhlédnout ukázky dokumentárních filmů s dominikánskou tematikou.

Vezměte s sebou i děti

Výstava však není určena jen milovníkům historie, ale chce oslovit i studenty, děti školou povinné (má ostatně trvat až do konce školního roku) nebo celé rodiny. „Děti zde například mohou formou komiksových příhod objevovat záhady kláštera, jak funguje a co se v něm skrývá. Čeká je dobrodružná cesta klášterem, při níž budou za doprovodu psíka Dominika pátrat po jednom tajemství,“ prozrazuje P. Romuald Rob. V průběhu trvání výstavy budou připraveny i tvořivé víkendové rodinné programy. A z dalších doprovodných akcí jmenujme přednáškový cyklus s předními českými odborníky, komentované prohlídky s možností nahlédnout i do uzavřených prostor, koncerty ve zdejším barokním sále aj. „U příležitosti různých výročí chceme prezentovat také zajímavé exponáty, které se v tomto klášteře skrývají, ale víc neprozradím, má to být překvapení,“ usmívá se zdejší převor. Podrobný program a více informací lze získat na www.vystava-dominikani.cz

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Kultura, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay