První církevní gymnázium slaví 20 let

Vydání: 2010/40 Facebook, 29.9.2010, Autor: Václav Štaud

Přesně dvacet let uplynulo od chvíle, kdy v Česku vznikla první církevní střední škola – brněnské Biskupské gymnázium. O víkendu tak měli jeho studenti i učitelé co slavit a biskup Vojtěch Cikrle tam v sobotu sloužil děkovnou bohoslužbu. Začátky „Bigy“, jak svému církevnímu gymnáziu Brňané říkají, nebyly přitom vůbec snadné. Přesto se podařilo jeho provoz úspěšně rozjet.

„Obnovení Biskupského gymnázia bylo provázeno úžasným nadšením všech aktérů – ať to byli bývalí nebo budoucí studenti, učitelé, zaměstnanci či ti, kteří jen chtěli pomoci,“ vzpomíná první ředitel gymnázia Petr Hruška. „Škola vznikla během šesti měsíců prakticky z ničeho. Na začátku jsme neměli peníze, budovu ani zkušenosti, ale měli jsme obrovskou víru, že děláme správnou věc podle Boží vůle. A cítili jsme, jak je naše úsilí provázeno Božím požehnáním,“ svěřuje se Petr Hruška. „Moje vzpomínky na ‚Bigy‘ jsou jednoznačně pozitivní, byly to nádherné čtyři roky,“ uvádí jedna z prvních absolventek Klára Bílková. „Pro většinu z nás, poznamenaných totalitní zkušeností, bylo důležité, že jsme na škole společenstvím věřících. To nás stmelovalo a dodávalo nám důvěry,“ prozradila KT dnes již lingvistka Klára Bílková. Tehdejší pohodu podle ní občas narušila pouze hrstka spolužáků svým odporem k náboženským akcím. „Byl vyvolaný neuváženým nátlakem učitelů, kteří nebrali ohled na pocity dospívajících. A my jsme si zase tehdy neuvědomovali, že škola prochází zákonitým kvasem dolaďování pedagogických i duchovních zásad. Když se ale nyní potkáváme, z kluků jsou už muži, kteří se za pubertálními revoltami ohlížejí s omluvným úsměvem,“ dodala lingvistka Klára Bílková. V současnosti má gymnázium 28 tříd v osmiletém a čtyřletém studiu, 826 žáků vede 76 učitelů. „Naše škola s téměř dvěma tisíci absolventy se již stala uznávanou vzdělávací institucí. Sám oceňuji především schopnost učitelů vzbudit ve studentech zájem a úžas nad krásou stvoření,“ hodnotí dnešní postavení „Bigy“ jeho nynější ředitel Karel Mikula. „I do budoucna tu chceme vytvářet přátelský prostor pro svobodný dialog a také pro humor, který nenechá nikoho lhostejným,“ slibuje Karel Mikula. Spirituál gymnázia P. Pavel Konzbul, který svoji práci často nazývá dobrodružstvím, vzpomíná na nedávný zážitek: „Na mé dveře zaklepal student prvního ročníku se slovy: ‚Je to tu úplně jiné než v předchozí škole, věřící spolužáci jsou na mě moc hodní. Mohl byste mě připravit na křest? Chtěl bych být jako oni…‘ Děkoval jsem Bohu a prosil, aby tento chlapec nebyl poslední.“

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay