Protipotratové billboardy ve Španělsku

Vydání: 2009/13 Vzdělávání kněží, 24.3.2009, Autor: Martin T. Zikmund

Nezvykle zahájili novou protipotratovou kampaň španělští biskupové. Minulý týden nechali v desítkách španělských měst instalovat přes tisíc billboardů a po farnostech distribuovat na třicet tisíc plakátů, které mají poukázat na to, že ohrožené zvířecí druhy jsou lépe chráněny než lidská embrya.

Šelma s nápisem „Chráněný rys“ a vedle dítě se slovy „A co já? Chraňte můj život!“ Takto pojaté billboardy a plakáty mají mobilizovat veřejnost a zabránit Zapaterově socialistické vládě změnit protipotratový zákon. Ministerstvo pro rovné příležitosti, jež bylo vypracováním nového zákona pověřeno, prý takový typ reakcí očekávalo. „Chceme skoncovat se současnou situací, která kriminalizuje ženy, protože kromě znásilnění a zdravotních důvodů je potrat trestným činem,“ vysvětloval zástupce ministerstva. „Chceme ale také ukončit dosavadní shovívavost, kdy potraty mohou být provedeny i v pozdější fázi těhotenství, pokud psychiatr rozhodne, že je v ohrožení duševní zdraví matky,“ dodal.

PETICE VĚDCŮ

Mluvčí španělských biskupů Juan Antonio Camino ujistil vládu, že kampaň není namířena proti ní. Biskupové se tak pouze snaží probudit v lidech povědomí, že život je nutno chránit. Ruku v ruce s iniciativou biskupů zorganizovala laická protipotratová iniciativa petici, kterou předala vládě. Tu podepsalo na tisíc vědců, profesorů a intelektuálů, kteří jsou přesvědčeni, že lidský život začíná v momentě oplodnění.

PODPORA TĚHOTNÝM

Zároveň s těmito aktivitami má tento týden sdružení katolických organizací představit nadaci, která bude „podporovat každou ženu a pomáhat jí, aby mohla těhotenství zdárně dokončit“. V současné době španělský zákon povoluje potraty v případě znásilnění do 12. týdne těhotenství, v případě zdravotních komplikací do 22. týdne a bez omezení v případě fyzického nebo psychického ohrožení matky. Ve Španělsku se sice šíří sekularizace, ale vliv církve je zde pořád nepřehlédnutelný. Ke katolictví se zde hlásí na 80 % obyvatel.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zahraniční, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay