Promodlená služba

Vydání: 2020/4 Neziskovky roku? Ty, co chrání život, 21.1.2020, Autor: Kateřina Šťastná

Příloha: Doma 4

Nenápadná budova, úzké dveře a neprůhledná výloha mezi pekárnou a sokolovnou na náměstí v Lysé nad Labem. Nad ní kresba dvou osob, které se o sebe opírají, a nápis Nablízku. Dávají tušit, že uvnitř je „někdo“, kdo mi bude v případě nouze ku pomoci.


Pracovnice hospice se většinou schází jednou týdně k poradám. Snímek Michaela Nohejlová


Je to domácí hospic, takže je „na blízku“ umírajícím a jejich rodinám, žijícím v Lysé a okolí (podobně jako u dalších hospiců je to okolí v dojezdu cca do třiceti kilometrů). Brzy ráno se uvnitř už pilně pracuje. Hospicové klienty byste tu ale nepotkali. Za těmi pracovnice dojíždějí do jejich domovů, kde se o ně starají. Nicméně tady jsme v „srdci“ toho všeho.

Sociální pracovnice přijímá e-mail z jedné pražské nemocnice s dotazem, zda by hospic mohl přijmout do péče jejich pacienta, jehož rodina by se o něj ráda postarala v posledních dnech života doma. Tým vše okamžitě řeší. Rozhodují se, jestli mají kapacitu přijmout dalšího klienta, jakou má diagnózu a odkud je. Jakmile bude pacient propuštěn, musí pro něj být doma připraveno zázemí. Je potřeba vše probrat s blízkými nemocného, kteří se o něj budou starat. Bude-li třeba, pracovnice hospice ještě před propuštěním přivezou do rodiny polohovací postel, případně další zdravotnické pomůcky, které zajistí nemocnému větší pohodlí a usnadní rodině péči. Přednostně jsou pomůcky určeny klientům. Nedávno ale hospic rozšířil službu zapůjčování pomůcek i pro potřebné, kteří nejsou v jeho péči. V tuto chvíli jedna z pracovnic pomůcky dezinfikuje a skládá, aby byly připraveny pro další potřebné lidi.

Za chvíli se má tým sejít k týdenní poradě a ke společné modlitbě. Ale několik telefonátů, návštěva z firmy, která nabízí zdravotnické pomůcky, i návštěva pozůstalého a další události posunou poradu zhruba o hodinu a čtvrt. „Naši klienti obvykle nemají času nazbyt. Snažíme se reagovat rychle. Často nevíme, co nás ten den čeká, jak se bude vyvíjet,“ říká jakoby na omluvu s úsměvem vrchní sestra Markéta Vaněčková. Ani ona netuší, jestli třeba ještě dnes nepojede na přijímací návštěvu k novému klientovi nebo na neplánovanou návštěvu, poněvadž se klientovi hospice přitíží, či dokonce na noční návštěvu, která bývá většinou spojena s klientovým úmrtím. Konečně se tým schází k modlitbě. Při svíčce, v intimní atmosféře, v tichu, jako by se najednou hospicový čas zastavil. „Pane, ty jsi pánem všeho času. Prosíme, pomáhej nám uspořádat čas, jak ty chceš. Pomáhej nám rozlišit, co je důležité a co méně,“ vyslovuje prosbu zdravotní sestra. Už trochu vím, o čem mluví. Pracovnice sotva stíhají pokrýt potřebné i shánět peníze na provoz.

V atmosféře modlitby

Ředitelka Bohumila Urbanová se modlí za pracovnice, za nemocné i jejich rodiny. Zaznívají prosby, díky i chvály – to vše za vzdáleného hluku aut, která venku projíždějí. A za chvílí modlitba končí a pracovnice se opět vrhají do svého „hukotu“. Ale i když se už nemodlí, atmosféra modlitby tady zůstává mezi stěnami. A cítí to i lidé, kteří sem přicházejí. Vedle toho, že se tým takto schází, má „za zády“ řadu příznivců, většinou z řad farníků v Lysé nad Labem, kteří se pravidelně za hospic a jeho dílo modlí. Občas jim přijde smska z hospicového „terénu“ s prosbou o modlitbu, když je naléhavá potřeba: klient je v těžké situaci, trpí úzkostí nebo na něj před odchodem z tohoto světa doléhají špatné rodinné vztahy. A pracovnice přiznávají, že mnohokrát cítí milost a požehnání pro svou práci.

KATEŘINA ŠŤASTNÁ

 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Přílohy, Doma, ČlánkyAktuální číslo 19 4. – 10. května 2021

Májová i se svatým Josefem

České a moravské farnosti i poutní místa organizují tradiční májové pobožnosti. Nově také reagují na výzvu papeže Františka a připojují se k růžencové celosvětové štafetě.

celý článek


Pro dort i dobré slovo do klášterní kavárny

Téměř před rokem a půl sestry františkánky v centru Brna otevřely útulnou kavárnu nazvanou podle sv. Filomény. V pandemii muselo „Vincafé Filomenka“ několikrát zavřít,…

celý článek


Když obrazy zasáhnou do života

Michelangelo, Raffael nebo Leonardo da Vinci. Ti všichni využívali svůj talent ke zvěčňování křesťanských motivů. Umění a víra spolu vždy vedly dialog. V právě otvíraných…

celý článek


Nový KT ke stažení zdarma vždy od soboty

Vážení čtenáři Katolického týdeníku, po dobu mimořádných vládních opatření, která mají opět omezit šíření nákazy koronavirem, jsme se rozhodli Vám naše/vaše…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay