Prodral se i skrz železnou oponu

Vydání: 2021/9 Filozof živé víry Jan Sokol, 23.2.2021, Autor: Tereza Zavadilová

Katolíky po celém světě, a nejen je, spojuje Vatikánský rozhlas už 90 let. Vysílá nepřetržitě od 12. února 1931. Jakou roli hrála česká redakce v minulosti a kam se ubírá nyní?

 
Jubilejní logo rozhlasu, který už osmému papeži slouží ke spojení se světovou církví. Repro KT

Přinést evangelium a papežův hlas do všech končin země – taková byla v roce 1929 vize Svatého otce Pia XI. Za tím účelem pověřil italského vynálezce radiového spojení Guglielma Marconiho vybudováním historicky vůbec první globální rozhlasové stanice a vedením jejích redakcí jezuity. Rozhlas nyní slouží už osmému papeži v řadě jako důležitý nástroj ke spojení se světovou církví. „Do světa díky němu proudí také aktuální a nezkreslené poselství papežské diplomacie,“ podotýká český velvyslanec u Svatého stolce Václav Kolaja v nedávném rozhovoru pro Vatican News. Papež František redaktory rozhlasu v dopise k výročí zahájení vysílání vyzývá: „S odvahou a kreativitou promlouvejte ke světu a pokračujte v komunikaci, která dovoluje zahlédnout pravdu věcí.“

Vatikánský rozhlas nepřinášel jen duchovní pořady a zprávy o životě církve. „Nic se neztratí mírem. Všechno může být ztraceno válkou,“ varoval v rozhlase 24. srpna 1939, týden před obsazením Polska nacistickým Německem, papež Pius XII. Za nacistické totality odsuzovala stanice násilí, podporovala oběti pronásledování a podávala informace o válečných zajatcích a nezvěstných. Za studené války byl rozhlas pro věřící z totalitních zemí v podstatě jedinou možností, jak udržet kontakt se všeobecnou církví. O vznik české redakce se zasloužil pražský arcibiskup Josef Beran, požádal o to papeže prozíravě už v únoru 1947, protože tušil pronásledování církve. Pravidelnou relaci pak rozhlas vysílal od Vánoc téhož roku (viz dále v tématu). Významně se do historie stanice zapsal pozdější kardinál Tomáš Špidlík, jenž tam od roku 1951 déle než půlstoletí vedl pravidelné páteční promluvy určené kněžím jako vodítko k nedělnímu kázání. Začínal jako náhradník, a během prvního měsíce práce byl v redakci dokonce úplně sám. „V rádiu byly primitivní podmínky, mluvilo se naživo bez předtáčení, a když vypršela vysílací doba, technici vás utnuli klidně i v půlce slova,“ vzpomínal kardinál Špidlík v knižním rozhovoru s Janem Paulasem Duše poutníka.

Vatikánský rozhlas mezi jiným přinesl do Československa první informace o konání Druhého vatikánského koncilu. Věnoval mu na tři tisíce hodin vysílání. Za „znamení otevřenosti ke světu, a to nejen po zeměpisné stránce, ale také z historického hlediska“, označil tuto rozhlasovou stanici při mši svaté k jejímu jubileu státní sekretář Pietro Parolin. „Síť, která se rozšířila do celého světa, se stala výrazem všeobecnosti katolické církve a Petrovy služby. A co více, díky němu se lidé vzdálení od sebe tisíce kilometrů mohou modlit jedním hlasem,“ uvedl kardinál v promluvě k zaměstnancům rádia. Zdůraznil, že Vatikánskému rozhlasu se podařilo nejen „prodrat skrze železnou oponu“, ale také zpřítomňovat život církve v totalitních režimech, které Boží existenci důsledně popíraly.

V rozhlase pracují redaktoři 69 národností a vysílají ve 47 jazycích. Český 15minutový souhrn je vždy k dispozici navečer (vaticannews.va/cs), vysílá ho také Radio Proglas. Ve vedení české redakce nyní po letech vystřídal P. Milana Glasera jeho spolubratr P. Petr Vacík, který navazuje spolupráci s novými přispěvateli.

TEREZA ZAVADILOVÁ

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, ČlánkyAktuální číslo 10 2. – 8. března 2021

První papežská cesta do Iráku

František se vydává jako první papež do Iráku na čtyřdenní „pouť míru a bratrství“ – jak ji nazval chaldejský bagdádský patriarcha, kardinál Louis Raphael Sako.

celý článek


Texaský biskup: Jsem Čechoameričan

Nového pomocného biskupa s českými kořeny dostala arcidiecéze San Antonio v Texasu. Je jím církevní právník a dosavadní generální vikář diecéze Victoria GARY JANAK.

celý článek


Jsme zodpovědní za to, co sdílíme

S množstvím „alternativních pravd“ se za pandemie doslova roztrhl pytel. Zahalené do svůdného hávu „zamlčovaných informací“ vyskakují na sociálních sítích nebo…

celý článek


Nový KT ke stažení zdarma vždy od soboty

Vážení čtenáři Katolického týdeníku, po dobu mimořádných vládních opatření, která mají opět omezit šíření nákazy koronavirem, jsme se rozhodli Vám naše/vaše…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay