Připomněli si svržený mariánský sloup
Vydání: 2018/45 Sto let od konce války, 6.11.2018, Autor: Jiří Prinz
Příloha: Diecézní zpravodajství - Pražská arcidiecéze
Happeningem na Staroměstském náměstí si minulou sobotu připomněly desítky lidí 100. výročí svržení mariánského sloupu. Jeho kopií z polystyrenu.
Příznivci obnovení sloupu přinesli na náměstí jeho polystyrenovou kopii. Snímek Jana Podhorská
„Dokud nebude sloup na svém místě, dokud lidé neuznají, že tehdy udělali chybu a nebudou toho litovat, nemůžeme doufat, že jsme překonali naši nedávnou minulost a že nás tento starý hřích nestáhne dolů,“ odcitoval během pietního setkání slova kardinála Františka Tomáška iniciátor akce P. Jiří Koníček. Sám pak vedl pobožnost na místě, kde kdysi mariánský sloup stával. „Chceme přednést děkovné modlitby za to, že český národ byl od počátku utvářen duchovními hodnotami a mravními zásadami křesťanské víry,“ uvedl.
Smírné procesí, jak organizátoři akci nazvali, se pak proměnilo v happening, když příznivci obnovy sloupu přinesli na náměstí jeho polystyrenovou kopii a rozložili ji tak, jak rozlámaný sloup bezprostředně po stržení vypadal.
Smírnou bohoslužbu na závěr pietního dne sloužil v chrámu Matky Boží před Týnem biskup Zdenek Wasserbauer.
Téměř čtrnáctimetrový korintský sloup zhotovil jako poděkování Pražanů za ochranu města před Švédy v polovině 17. století sochař Jan Jiří Bendl. Sloup nesl dvoumetrovou pozlacenou sochu Panny Marie stojící na přemoženém drakovi. V rozích několikastupňového podstavce byly čtyři skupiny andělů zápasících se silami zla. Výklenek podstavce zdobil gotický deskový obraz Panny Marie Rynecké.
Mariánský sloup sloužil rovněž jako gnómon (ukazatel slunečních hodin) – jeho stín se v pravé poledne kryl s takzvaným pražským poledníkem, který je dodnes vyznačený v dlažbě náměstí. O opětné vztyčení sloupu usiluje od roku 1990 Společnost pro obnovu mariánského sloupu. Zatím k tomu však nedostala souhlas pražského magistrátu.
JIŘÍ PRINZ