Traband: Radost si nenecháme vzít

Vydání: 2015/2 Poutníci Taizé přivezli radost, 6.1.2015, Autor: Milan Tesař

Příloha: Perspektivy 2

Skupina Traband slaví dvacáté narozeniny. Jako dárek sobě i fanouškům nadělila nové album Vlnobeat, na kterém opět překvapuje. Nejen hudbou, ale i výběrem témat.
 
 
„Nevěřím, že život je jen náhoda,“ zpívá v jedné ze svých písní skladatel a hudebník Jarda Svoboda. Snímek Fomas
 
Skupinu v roce 1995 založil skladatel a hudebník Jarda Svoboda. Bylo to nedlouho poté, co se rozešla jeho předchozí kapela Otcovy děti, patřící k pilířům tuzemského křesťanského rocku. „Lidé nás začali škatulkovat jako křesťanskou kapelu, která je tu od toho, aby hlásala víru. A to já jsem nikdy necítil jako svoje poslání,“ vzpomínal Svoboda před několika lety v Katolickém týdeníku. „Otcovy děti nebyli posluchači ochotni vnímat jinak, a to byl jeden z důvodů, proč skupina skončila. Prvotní Traband bylo takové halasné vyřvávání toho, že nejsme jen kazatelé, ale lidé, kteří se radují z toho, že jsou na světě.“
 
Kombinace barev a zvuků
 
Skupina si skutečně získala nemálo fanoušků i mimo křesťanské prostředí. A pozornost na sebe strhává nejen kvůli textům, v nichž se prolínají příběhy postaviček ze společenské periferie s prvky protestsongů a originálními vyznáními. Další důležitou složkou písní Trabandu je hudba, především aranže. Traband není skupinou jednoho stylu – z původního rockového tria se vyvinul v cosi, co recenzenti pro nedostatek škatulek začali označovat jako „balkánskou dechovku“. Avšak v dalších letech skupina od tohoto hudebního jazyka uhnula opět jinam. Stěžejním nástrojem se stal jednou klarinet, jindy akordeon, nebo dokonce harmonium. Naprosto zaslouženě získal Traband hudební ceny Anděl jak v žánru world music, tak v kategorii folk a country. Jarda Svoboda je totiž neúnavným hledačem, jenž zkouší nové a nové kombinace barev a zvuků. Poslední album Vlnobeat zachycuje Traband v rozšířené sestavě s pětistrunným banjem, které jeho písně posouvá blíž country, a s výraznými klávesami, jež pro změnu evokují zvuk bigbítu z 60. let minulého století.
 
Podobnou dynamiku, či přímo hledačství můžeme ale sledovat i v textech písní. Jednotlivá alba skupiny se dají vnímat jako koncepční celky složené ze skladeb, jež pokaždé cosi spojuje. Může se jednat o příběhy z hospod a přístavů, fotograficky přesná líčení krajiny nebo – v případě nového alba – radikální protestsongy. Prakticky na každém albu Trabandu se pak objevují písně s duchovní tematikou: hit Sáro z prvotiny O čem mluví muži, Evangelium podle Jarouše („Já nevěřím, že život je jen náhoda! Já chci, aby byl Bůh s velkým B! Chci, aby řek mi: Pane Svoboda, pojďte, odvedu vás do nebe“), Lano, co k nebi nás poutá nebo písně s přímočarými biblickými citacemi Milovaný syn a V hořícím keři či citace Písně písní na nejnovějším albu.
 
To je můj den
 
Hudba Trabandu je plná jinotajů (na Vlnobeatu evokuje country, ale ve skutečnosti je bigbítová) a na schovávanou si Svoboda hraje i jako textař. Modlitbu s názvem Tak to mám rád z alba Přítel člověka může nepoučený posluchač pokládat za popis milostného aktu (což je vlastně paralela s Písní písní) a při líčení zdánlivě nesouvisejících epizod v textu Ve stejném okamžiku nám závěrečné „amen“ při nepozorném poslechu unikne.
 
V textech je autor možná radikálnější než ve své starší tvorbě: „Tak kousni do tý pracky, co nabízí ti prachy. Výhodnou půjčku podepiš krví. A kopni do tý bedny, co vymejvá ti mozek.“ Ale ani mezi ostrými protestsongy se neztratí znovuobjevené téma radosti, že jsme na světě, vyjádřené například odkazem na gospel Oh Happy Day: „Tenhleten den, to je můj den, a tuhle radost nedám si vzít!“ 
 
Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Kultura, Perspektivy, Přílohy

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay