Téma pro celou rodinu

Vydání: 2018/34 Strahovský klášter s novým opatem, 21.8.2018, Autor: Jiří Macháně

Příloha: Doma

Děti se vracejí z prázdnin. Zamíří zpět do dětského školního kolektivu. Ty silnější začnou zažívat nepřijetí a možná i ústrky. Pokud dítě s nadváhou ani s vyšší pohybovou aktivitou o prázdninách nezhublo, není na místě nad jeho zdravím mávnout rukou.


 „Kup si, nač máš chuť.“ A problém s nadváhou je na světě. Snímek Pixabay

Nemoc, ale častěji nestřídmost či špatné stravovací návyky. Psychické problémy, nedostatek pohybu a vysedávání u elektronické zábavy. Takové vyjmenovávají odborníci příčiny rostoucích potíží s váhou už u malých dětí.

Státní zdravotní ústav loni vyčíslil, že tři čtvrtiny dětí u nás mají normální váhu, alarmující je však údaj, že nadváhu má 7,5 % dětí, a tělesnou hmotností, která už ohrožuje zdraví, tedy obezitou, jich trpí dokonce desetina. Jak těmto číslům rozumět? Ze sta dětí jich osmnáct už během vývoje a růstu trápí kila navíc.

Bez jídla být nelze. V současné době je ho nadbytek. „Mluvíme dokonce i o takzvaném toxickém prostředí, které nás neustále vybízí ke konzumaci jídla a pití,“ vysvětluje dětská obezitoložka Jana Divoká, která v rozhovoru boří některé mýty o dětské obezitě a nabízí řadu zajímavých a důležitých rad.

Táta s pivem a knedlíky

Jídlo se také pojí s mnoha životními situacemi. Nedokážeme si bez něj představit žádnou oslavu, chystáme jej pro návštěvu a ke svátečnímu obědu.

Na druhou stranu jej používáme jako uklidňující prostředek nebo také odměnu pro sebe i své dítě. A to už může být ošemetné. Pokud řešíme nadváhu a problémy s jídlem u dětí, vyzývají odborníci k zamyšlení nad tím, jakou úlohu hraje jídlo v životě dospělých a jakým jsou dítěti modelem. Zejména se je třeba zaměřit na stravovací návyky celé rodiny. „Velké potíže způsobují dospělí dítěti nepravidelnostmi ve stravování, že mu dávají peníze, aby si koupilo cokoliv, a ono si pak kupuje cokoliv – bez ohledu na to, co je pro něj prospěšné,“ upozorňuje psycholožka Křesťanské pedagogicko-psychologické poradny v Praze Marie Mesanyová. „Pokud rodina toto téma neřeší nebo vytváří negativní vzory, jako že tatínek přijde domů, dá si pivo a knedlíky s vepřovou k večeři, není divu, když je dítě přebírá – a přibírá,“ stýská si.

Zdůrazňuje, že rodiče dávají dítěti nejen příklad, ale také jídlo. Oni určují, co bude jíst. „Pokud rodiče nejsou motivovaní, pak se s nadváhou dětí nedá prakticky nic dělat. Poslat je na ozdravný pobyt nebo léčbu, když se toho oni sami neúčastní, to nebude fungovat,“ zdůrazňuje Marie Mesanyová.

Když problém není na talíři

Dítě ovšem jídlem v nejednom případě řeší své problémy, jako je nedostatek pozornosti, zajídá psychické napětí, stres ze školy nebo ze situace doma. Při léčbě nadváhy a obezity u dětí je proto v řadě případů nutné nejprve vyřešit tyto „problémy za kilogramy navíc“. „My se setkáváme s tloušťkou jako sekundárním projevem problémů ve školním kolektivu nebo těžkostí přímo v rodině,“ popisuje Marie Mesanyová zkušenost z poradny.

Nedílnou součástí léčby nadváhy proto někdy bývá i psychologická (psychoterapeutická) intervence. „Když se totiž dítěte zeptáte, proč se cpe, nic se od něj nedozvíte. Obvykle vám vyloží nějaký zástupný problém. Skutečnost se dá zjistit až při terapeutické práci. V lepším případě vám řekne, že na jídlo má prostě chuť. Takže můžu jedině doporučit vyhledat odbornou pomoc,“ popisuje postup ve složitějších případech psycholožka Mesanyová.

Zkušenosti odborníků pak ukazují, že úspěšnost změny stravovacích návyků se zvyšuje, pokud se do ní zapojí i ostatní členové rodiny. Společná změna jídelních a pohybových návyků může pak mít pozitivní vliv i na vztahy mezi členy rodiny. Stejně tak je však možný i postup opačný – tedy v rámci rodinné terapie se věnovat spíše vztahům a fungování rodiny, čímž se zároveň může částečně vyřešit i problém nadváhy či obezity u dítěte.

JIŘÍ MACHÁNĚ
 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Přílohy, Doma, ČlánkyAktuální číslo 4 24. – 30. ledna 2023

Biskupové: Postavme se strachu

Součástí výstavy korunovačních klenotů a lebky sv. Václava ve svatovítské katedrále byla také bohoslužba za vlast. V neděli se jí zúčastnili jak dosluhující prezident,…

celý článek


Varhany hrály komunistům, teď je čeká duchovní hudba

Ostravská katedrální farnost získá varhany, které vznikly v 80. letech pro pražský Palác kultury. Špičkový nástroj sloužil v posledních letech ostravské filharmonii.

celý článek


Videa, která ukazují svět víry

Natáčet videa na portál YouTube není až tak složité, jak si v pandemii vyzkoušelo mnoho farností. Zaujmout širší publikum, to už je něco jiného. Jak se to daří některým…

celý článek


Když chystáme farní ples

S blížícím se postním obdobím začala plesová sezona. Zapojuje se do ní nejedno společenství katolické mládeže, studentů i celých farností. Jak se takový ples připravuje?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay