26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Pořádek v kupce sena

27. 8. 2019

|
Tisk
|

Dodržuj řád a ten tě podrží. Staří už vědí, mladí se teprve učí. Jak poradit? Především popořádku.

Vydání: 2019/35 Církevní školy lákají, 27.8.2019, Autor: Karolína Peroutková

Příloha: Doma 35


„Obavy z řádu už jsou samy o sobě ‚neřádem‘, který by nás neměl ovládnout. Pravidla jsou nutná. Učí námaze a překonávání překážek,“ říká psycholožka Irena Lesová. Často se setkává s bezradnými rodiči, kteří nevedli své děti k pořádku a pak se jen diví. „Pokud sami rodiče dokáží zachovávat ve svém životě pravidla, pak je přijmou i děti. A platí to i naopak – kdo žije v chaosu, předá zase jen chaos,“ upozorňuje.
Zachovávání řádu je moudrost ověřená životem v klášterech. „Nejspíše to byl svatý Benedikt, kdo vyslovil tuto myšlenku jako první. Měla především motivovat bratry nebo sestry v komunitě žít spořádaný život. Umím si ale také představit, že když se vytratil duch, mohla se tato věta stát velmi nepříjemným nástrojem prosazování moci,“ říká P. Tomáš Cyril Havel, řeholník z řádu petrinů, pedagog a šéfredaktor časopisu Duha. Dodává, že jeho samotného ponouká k udržování řádu v životě řád Božího stvoření: „Žasnu, jak se z chaosu stalo místo nesoucí stopu svého Tvůrce. Paradoxně se pak díky tomu učím unést i kdejaký nepořádek, protože míra vnímání pořádku je u každého jiná – ať už se to týká mne, bratří v komunitě, církve nebo společnosti.“
Dobrou výchovnou inspiraci můžeme najít všude kolem – kdo nosí hlavu v oblacích, spíše si všimne chování hejna různých ptáků; jiného upoutá při zemi systematická práce mravenců a včel. A vyprávět o řádu by mohl každý, kdo se věnuje nějakému řemeslu či koníčku. „Jako violoncellista zakouším výhody dodržování řádu neustále, zvláště když nějak uhnu,“ říká hudebník a pedagog Martin Sedlák. Připouští, že většinová představa o hudebnících je, že si jen hrají. „Realita je podstatně jiná. Profese koncertního umělce nevyžaduje jen jistou míru nadání, ale právě osvojení si pravidelné přípravy, studia hudebního díla, společné zkoušení v souboru a cvičení na nástroj,“ popisuje. Vše se samozřejmě odráží ve výsledku. „Je to jako ve sportu: nemáš natrénováno – nezahraješ. A jako pedagog vím, že nejdůležitější, zvláště u dětí, je pravidelnost v přípravě (u začátečníků aspoň 20 minut denně),“ upozorňuje hudebník s tím, že i udržování řádu má svou míru. „Je třeba ‚mít řád‘ i v tom, aby tu přípravu člověk nepřeháněl, my hudebníci tomu říkáme ‚přehrát si ruce‘. Mám několik kolegů, kterým se to za studií povedlo, dokonce pak už ani nemohli pokračovat.“

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou