Odborník radí: hlavně trpělivost

Vydání: 2014/42 Ujměte se rodin na útěku!, 14.10.2014, Autor: Jana Divoká

Příloha: Doma

Jak si poradit s malými školáky, kteří nemají rádi zeleninu a sport?
 
To je mega kus! Ilustrační snímek archiv KT
 
Pro děti i dospělé platí stejné principy vhodného stravování, tj. pravidelnost, vyváženost a pestrost stravy, ale dítě rozhodně není „malý dospělý“. Doporučené denní dávky živin, vitaminů a minerálů pro děti se liší podle jejich věku a pohlaví, a nelze je tedy zúžit na jedno „obecné“ doporučení optimálních denních dávek. Abychom potomkovi zajistili vyvážený jídelníček – tedy i oběd – můžeme se držet u každého jídla principu „zdravého talíře“, z něhož 1/3 tvoří sacharidová složka (pečivo, příloha, ovoce), 1/3 bílkovinná složka (maso, mléčné výrobky, sýry apod.) a 1/3 zelenina.
 
Jak zpříjemnit zeleninu?
 
Osvědčilo se děti k zelenině ani jinému jídlu nenutit. Chce to tedy spíše obrovskou trpělivost rodičů, kteří vytrvají a ratolesti nenásilně servírují jídlo, jež odmítá. Většina rodičů neví nic o neofobii k jídlu a po prvním odmítnutí potraviny potomkem svou snahu vzdá.
 
Dítě dělá rádo věci, které jsou mu známé, nechce konzumovat novou potravinu, ale když se podávání opakuje, zvykne si, zvláště je-li upravována a servírována v různých variantách nebo v kombinaci se známými potravinami. A pamatujme, že pro ratolest je veledůležité, jakým příkladem jí jdeme my rodiče!
 
Tipy na dětské svačiny
 
Vhodná svačina doplněná o nápoj by neměla chybět v žádné ze školních aktovek. Ke svačině je vhodné dát školákovi například kus pečiva (lze střídat druhy) s rostlinným tukem, sýrem, šunkou či vhodnou pomazánkou, doplněný zeleninou. Další variantou je jogurt či jiný zakysaný mléčný výrobek a ovoce nebo müsli tyčinka. Jako svačina může též velice dobře posloužit zeleninový salát s přírodním sýrem. Sladké svačiny by se měly stát výjimkou. Jestliže zvolíte sladkou svačinu (buchtu, koláč, perník, sušenku atd.), doplňte ji mlékem, jogurtem nebo jinou potravinou bílkovinné povahy.
 
Jestliže se v dětském jídelníčku objevuje mnoho sladkostí a sladkých jídel, která nahrazují vyvážené pokrmy, je vhodné vést ratolest k postupnému snižování množství. Striktní omezení a zákazy většinou nevedou k cíli. Nejprve lze snížit počet kusů za týden, domluvit se na polovičních porcích, než je zvyklá, a postupně se pokusit o nahrazování sladkosti mističkou sušeného ovoce, čerstvým ovocem s tvarohem či jogurtem apod. Důležité je také brát v potaz pohybovou aktivitu dítěte a případně zařadit sladkost do jeho jídelníčku v den, kdy se více hýbe a vydává víc energie. Potomka tím učíme kompenzovat navíc přijatou energii pohybem, a dáváme mu tak do vínku i jisté preventivní opatření proti vzniku nadváhy. A také pamatujme, že co není doma, to se většinou nesní!
 
Jaký tip pohybu je na hubnutí nejlepší?
 
Nemám moc ráda sousloví „pohyb na hubnutí“. Při hubnutí jde především o snížení energetického příjmu a zvýšení výdeje. Pokud se ratolest bude hýbat, ale neupraví jídelníček, jen pohybem většinou nezhubne. Pohyb má ale i jiné pozitivní dopady na zdraví.
 
Základem pro vytváření vztahu dítěte k pohybové aktivitě je rodina – vzor rodičů. Pohyb by ho měl především bavit a motivovat, aby se stal nedílnou součástí jeho životního stylu. Pohybovou aktivitou však nerozumíme jen vykonávání sportovní činnosti, ale i podporu rutinních úkonů – jako pomoc s běžnými domácími pracemi, venčení psa, pobyt venku s kamarády a samozřejmě chůze. Lze například chodit do školy a ze školy či školky pěšky, s malými dětmi pak na pravidelné pěší procházky.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Doma, Přílohy

Diskuse

Metabolismus dětí je ještě vzorový Michal 14.10.2014 19:06

Zobrazit vše Zobrazit vybrané

Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 13 28. března – 3. dubna 2023

Se školáky o Velikonocích

Proč se slaví Velikonoce? Mnohá pedagogická a katechetická centra biskupství, ale i samy farnosti vítají v těchto dnech školáky, aby jim přiblížily smysl křesťanských…

celý článek


Notre Dame bude ještě hezčí

Vyčištěné vitráže, varhany i nové osvětlení – to vše rozjasní vnitřní prostor pařížské katedrály, až se koncem příštího roku otevře. O plánu oprav, na nichž…

celý článek


Statečná úřednice a nezlomní kněží

Z 260 zmapovaných případů mučedníků komunistické éry vybíráme čtyři příběhy méně známých statečných svědků víry.

celý článek


Osobnosti Moravy v křížové cestě

Autorka křížové cesty v kostele blahoslavené Marie Restituty Kafkové v Brně-Lesné HANA JAKRLOVÁ vystudovala architekturu, ale pracuje jako fotografka a vizuální umělkyně.…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay