Lux jako politik i nositel vizí
Vydání: 2006/9 Jak bojovat proti rutině v duchovním životě?, 27.2.2006, Autor: Jaroslav Šebek
Příloha: Perspektivy
U mnoha veřejně známých osobností jsou padesátiny příležitostí k bilancování jejich působení a možná i k narýsování dalších životních perspektiv. Padesát let od narození Josefa Luxe (nar. 1. února 1956) bohužel dává už jen možnost ke vzpomínce a ohlédnutí za touto výraznou postavou naší polistopadové politické scény. A při této příležitosti také vyšel pod názvem Historii si nedomyslíme, ta tady je... - výběr z jeho projevů a rozhovorů v médiích, vzniklých mezi roky 1990 až 1999 (publikace vychází z iniciativy Nadačního fondu Josefa Luxe).
Kniha obsahuje pestrý výběr témat. Najdeme zde třeba bilančně orientovaná vystoupení, zaměřená na hodnocení lidovecké politiky, nebo texty z doby jeho působení na ministerstvu zemědělství, které se týkaly především praktických stránek politické reality. Vedle toho však můžeme vytušit i hlubší kořeny názorů Josefa Luxe nejen na politiku, ale i na fungování demokratické společnosti či na roli křesťana ve veřejném prostoru obecně. Nadčasový rozměr Luxových politických idejí si uvědomíme hlavně při jeho uvažování nad potřebou zakotvení politické činnosti v pevném rámci etických hodnot nebo nad významem dobře fungující občanské společnosti a sociálně tržní ekonomiky jako protipólu socialistických a liberálních cest vývoje, ale i v přemýšlení nad globálními výzvami - přemýšlení, které se tolik vymyká typickému českému vnímání světa, zahleděnému výhradně do dění na našem malém dvorečku.
Část publikovaných materiálů vznikala v druhé polovině 90. let, kdy se tehdejší vládní koalice dostala do sporů, které nakonec vyústily v pád Klausovy vlády. Tehdy se také vystupňovaly útoky vůči Luxovi i KDU-ČSL. Jedno z vysvětlení tehdejších kampaní může být i to, že Josef Lux se při formulování představ o dalším směřování české politiky nenechal zahnat do úzkých mantinelů ideologického chápání světa, ale otevíral se dialogu s nejrůznějšími ideovými proudy. Nelze ani přehlédnout, že své argumenty mnohdy podpíral i zkušenostmi z historie (tomu napovídá i název knihy), neboť metody politického boje - včetně diskvalifikace protivníků - se v různých podobách v dějinách stále opakují. Pohledem do minulosti lze určitě odhalit i kořeny dnešní úrovně politické kultury i problém nedostatku osobností. Asi k nejsilnějším místům celé knihy patří pasáže, reflektující závěr Luxova života. Skoro jako politický testament působí jeho projev na lidoveckém sjezdu v Českých Budějovicích půl roku před smrtí.
Poznámka na závěr: Určitě by nebylo na škodu opatřit předložený výběr dokumentů i základním poznámkovým aparátem, jaký je běžný u prací edičního charakteru, jež by například osvětlil dobu a kontext vzniku zveřejněných materiálů. I přes tuto výhradu však bude listování stránkami této knihy pro čtenáře setkáním nejen s Josefem Luxem, ale snad i příležitostí k úvahám nad smyslem nejen politiky, ale i života vůbec. Třeba pak budeme na současnou neutěšenost politické i společenské scény hledět trochu jinýma očima.
Sdílet článek na:Sekce: Perspektivy, Přílohy, Články