Josef Čapek vystupuje z bratrova stínu

Vydání: 2016/15 Na Velký pátek přišlo díky svátku více lidí, 5.4.2016, Autor: Alena Scheinostová

Příloha: Perspektivy 15

Na třinácti závěsných panelech přibližuje mimořádnou osobnost umělce a ryzího člověka Josefa Čapka (1887–1945) komorní výstava, která zahajuje 7. dubna v Malé pevnosti Terezín.


„Pro oba Čapky je příznačné, že za svoji protitotalitní činnost čekali perzekuci ze strany nacistů, neuhnuli však a nesli svůj osud statečně až do konce,“ připomíná ředitelka Památníku bratří Čapků Kristina Váňová, spoluautorka výstavy, na níž je k vidění i tento umělcův portrét od spoluvězně Josefa Dobeše. Repro KT

Putovní výstavu Josef Čapek malíř, básník, spisovatel připravil Památník bratří Čapků ve Strži se záměrem blíže představit umělce, který dosud nezaslouženě zůstává ve stínu svého světově proslulého bratra Karla. „Výstava zachycuje mládí, studia, společné tvůrčí počátky s bratrem, předválečnou avantgardu, volnou malbu i práci pro obživu, umělecky naplněná 30. léta 20. století, boj proti totalitě a konec v koncentračním táboře,“ zve čtenáře KT Kristina Váňová, ředitelka památníku. Expozici doplňuje soupis Josefova literárního díla i jeho výstav a zastoupení v galeriích. Soubor postupně prochází kulturními zařízeními a veřejnými knihovnami v republice, anglická verze byla představena na čapkovském festivalu ve Washingtonu, polská ve Varšavě, Opoli či Poznani a německá mimo jiné v památníku v Sachsenhausenu, kde byl Josef Čapek v letech 1942–1945 vězněn.

Uvedení výstavy v Terezíně následuje záhy po vydání prvního německého překladu Čapkových Básní z koncentračního tábora (Gedichte aus dem KZ, ARCO 2016), které autor začal psát právě v Sachsenhausenu. Myšlenka představit tuto mimořádnou a existenciálně silnou poezii také německému publiku se zrodila během přípravy programu pro středoškolské studenty, jejž vypracoval čapkovský památník a v jehož rámci v sachsenhausenském památníku besedují čeští středoškoláci s těmi německými. Překladatele Urse Heftricha, slavistu z univerzity v Heidelbergu, získal pro projekt český literární vědec Jiří Opelík, autor doslovu česko-německy vydaného svazku, doplněného bohatou obrazovou přílohou ze sbírek památníku ve Strži včetně faksimilí.

„Důvodů, proč jsem cítil, že to musím udělat, bylo hned několik. Jako badatel se už dlouho zabývám literárními reflexemi nacistických zločinů ve východní Evropě. Věděl jsem také, že prvním editorem Čapkových básní z koncentráku nebyl nikdo jiný než Vladimír Holan, básník blízký mému srdci. Během několikaleté práce na překladech mě pak čím dál víc přesvědčoval Josef Čapek sám, že jeho básnická pozůstalost se musí rozšiřovat i za hranice České republiky,“ přiblížil své důvody Urs Heftrich v připravovaném rozhovoru, který v červnu přinesou spolkové Zprávy Společnosti bratří Čapků. Jde přitom o vůbec první překlad celé této básnické sbírky do cizího jazyka.

Čapkovy básně, jež zazní také na terezínské vernisáži výstavy, uchvacují soucitem a lidskostí navzdory podmínkám, v nichž vznikaly. „Málokdo dovedl za takových okolností psát tak silné verše jako právě Čapek. Už to pro mne hraničí se zázrakem,“ podotkl k tomu Urs Heftrich. Dialog, jenž básník ve svých verších navazuje s jinými světovými autory včetně německých, vzkazy manželce, vyprávění osudů spoluvězňů, touha přežít: „Stále žasnu, jak veliké srdce tento český básník měl. Právě v této jeho vlastnosti vidím také aktuálnost jeho tvorby,“ vyzdvihl překladatel.

Putovní výstava chce být malým pozváním k dílu talentovaného autora, který zahynul před sedmdesáti lety za prostou obhajobu lidskosti a občanské poctivosti.

Josef Čapek malíř, básník, spisovatel. Foyer kina Malé pevnosti Terezín, 7. 4.–31. 5. 2016
 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Kultura, Perspektivy, PřílohyAktuální číslo 27-28 28. června – 11. července 2022

Z Ukrajiny až na Velehrad

Manželé Lili a Oleksij Ostapčukovi jsou absolventi Kyjevské národní univerzity kultury a umění. Oba vystudovali hru na damburu, což je typický ukrajinský hudební nástroj.

celý článek


Brněnské Výstaviště opět ožije konferencí

Po dvouleté pauze způsobené pandemií se na brněnské výstaviště vrací Katolická charismatická konference.

celý článek


Chci nabourat mýtus rudé Karviné

Dny teď tráví v archivech a s pamětníky. KARIN LEDNICKÁ se při přípravě závěrečné části svého knižního díla Šikmý kostel noří do dějin Karvinska v 50. letech.…

celý článek


Překonali jste krizi v manželství? Napište nám o tom

Sesbírat příběhy manželských zkušeností se vztahovým karambolem, které se podařilo překonat, by chtěl dlouholetý průvodce snoubenců a autor příprav na manželství,…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay