Dovolit si být k dětem něžná

Vydání: 2021/19 Májová i se svatým Josefem, 4.5.2021, Autor: Kateřina Šťastná

Příloha: Doma 19

„Když se mazlím s některým ze svých dětí, vím, že mu projevuji mateřskou péči, ale když utírám prach na topení, nejsem si tím už tak jistá,“ napsala v jedné ze svých knih britská spisovatelka Anna Melchiorová a dodala, že právě ta praktická stránka mateřství vyžaduje spoustu času i úsilí.


Mámin úkol je vytvářet pouto s dítětem, chovat, objímat, utěšovat, pečovat. Snímek Pixabay

Ale jak pod oním nánosem „prachu“, starostí, nepořádku, nákupů či vaření najít to hlavní? Co znamená být matkou a jaká je „role“ matky? „Možná bych nemluvil o roli, ale spíš o specifickém úkolu nebo bytí matky,“ konstatuje kněz a psychoterapeut P. Lukáš Engelmann. A doplňuje, že ženy mají jiný specifický úkol než muži, a vybízí, aby se toho nikdo nebál.

Máma může být taxikářka, zdravotnice, pečovatelka, kuchařka a mnoho dalšího, ale podle psychoterapeuta jde o to, aby jednoho či druhého nebylo příliš a aby se nezapomínalo na to podstatné: hlavním úkolem mámy je vytvářet základní pouto s dítětem, chovat, objímat, utěšovat, pečovat. „Ženy mají daleko větší dar než muži v tom, že se dokážou vcítit a vycítit, co dítě v danou chvíli potřebuje, naladit se na ně. Ženy mají schopnost víc dávat než brát, odsunout kvůli dítěti vlastní přání. Zvlášť když je dítě malé a potřebuje zažít tuto bezpodmínečnou mateřskou lásku. Potom je naděje, že bude schopno takovou podobu lásky dávat dál,“ říká P. Engelmann.

Objímat a chránit

Kněz matky povzbuzuje, že se nemusí bát své děti chránit a mazlit se s nimi, ale je potřeba říct, že je to jen jedna stránka výchovy, která sama nestačí. „Máma díky své touze být něžná má v sobě tendenci uchránit dítě od bolestí. Jako by bolest dítěte byla i bolestí matky. A tady je potřeba nechat si pomoci mužem-otcem,“ uvádí psychoterapeut s tím, že otcova výchova je trochu jiná. Specifikum mužské výchovy je láska vyžadující. Tátové rádi dětem ukazují realitu života takovou, jaká je, a chtějí, aby se s ní utkaly. Chtějí z dítěte vydolovat to nejlepší. „Pro otce není až takový problém vystavit dítě překážce, kterou musí překonat, ale matka to vnímá jako vystavení bolesti – a tady mohou vznikat konflikty. Dítě však potřebuje zažít obojí. Potřebuje se vystavit překážce, kterou musí překonat, a zároveň potřebuje máminu něhu a podporu,“ zdůrazňuje kněz. Všem matkám doporučuje přijmout a pochopit roli otce, a že je jeho výchova jiná, doplňující – a že to není špatně.

Když je máma i tátou

Mohou ovšem nastat situace, kdy na sebe žena musí vzít roli obou – tedy i otce, není-li přítomný nebo „nefunguje“ (např. příliš pracuje nebo neumí uchopit svůj úkol). „Ženy umí zastat obě role, ale vede to k tomu, že dítě může být zmatené. Tady je potřeba, je-li to možné, aby si to partneři mezi sebou vyjasnili a aby si máma nechala pomoci od táty – a také aby snesla, že ten druhý to bude dělat jinak než podle jejích představ a očekávání,“ radí kněz. Popisuje i příklady příliš něžných otců, kdy se jejich potomci stávají jejich „kopií“, aby je nezklamali, nebo matek, které se příliš upnou na děti, protože jim to v manželství skřípe.

Pokud druhý z páru ve výchově chybí nebo je upozaďován, vždycky je to pro dítě nevýhodné. Pak dochází například i k situacím, kdy matka nechce péči o své dítě nikdy ukončit, protože by už neměla o koho pečovat. „Když si žena myslí, že je něco pro dítě nejlepší, ještě to neznamená, že to pro ně nejlepší skutečně je. Je to neustálé balancování a hledání rovnováhy v tom úkolu, který člověk při výchově má. Proto je úlevné vědět, že jsou na to dva a že na matce je jen polovina úkolu, druhou doplňuje otec,“ uzavírá kněz.

A když tomu tak není, existují ještě další tzv. kompenzační osoby: prarodiče, další příbuzní, dobří přátelé, společenství manželů či matek, odborná pomoc. A na duchovní úrovni maminkám P. Engelmann doporučuje mít vztah k Panně Marii nebo jiné světici, která žila mateřství.

KATEŘINA ŠŤASTNÁ






 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Doma, Přílohy



Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay