Světelský oltář v Adamově

Vydání: 2008/37 Nové moderní způsoby výchovy, 9.9.2008, Autor: Ludmila Křivancová

Příloha: Doma

Adamov je novodobé průmyslové město, leží 13 km od Brna a proslulo především svými strojírnami. Najdeme ho v údolí řeky Svitavy a Křtinského potoka a turistické značky nás odtud zavedou do Moravského krasu – např. k impozantní Býčí skále nebo k perle brněnské diecéze do Křtin. K vycházce zve blízké Josefovské údolí.
Novogotický kostel jako by do místa mezi továrními halami a paneláky ani nepatřil. Uvnitř kostela se nachází vzácný poklad – Světelský oltář. V roce 1857 získal oltář kníže Alois z Lichtensteinu a věnoval ho právě postavenému kostelu v Adamově. Oltář je tedy daleko starší než samotný kostel. Vlastnil ho klášter v rakouském Zwettlu (česky Světlá), odtud pochází i jeho název. Na jeho výrobě pracovalo v letech 1516–1525 šest řezbářů.
Oltář je z lipového dřeva. Znázorňuje Nanebevzetí Panny Marie, ve spodní části jsou apoštolové s precizně vypracovanými vlasy a vousy. Apoštol Jan hledí plný víry k nebi, sv. Jakub má klobouk a chystá se na cestu. Zajímavostí jsou rodní bratři Petr a Ondřej, kteří zde mají společné tělo. Nad apoštoly je pásmo mraků, které mají symbolizovat skrytou přítomnost Boha mezi lidmi. V centru oltáře vidíme Pannu Marii jako ženu oděnou sluncem a s měsícem pod nohama.
Nebe je na oltáři představeno Nejsvětější Trojicí. Božské osoby ztvárnil autor jako tři mužské postavy. Chce zvěstovat křesťanského Boha jako „vztah“ a „společenství“. Všechny tři postavy drží v rukou nádhernou korunu, kterou se chystají vložit na hlavu Panně Marii. Její koruna je dokonce krásnější než koruna Boží. Na vnitřních stranách rámu jsou umístěny menší sochy svatých – např. sv. Kateřiny a sv. Urbana. Nechte své děti spočítat, kolik je na oltáři celkem soch, a pak jim prozraďte, že 59.
Na konci 19. století tehdejší opat kláštera ve Zwettlu požádal adamovskou duchovní správu o vrácení vzácné památky. Ta však odpověděla, že „nemůže nejvzácnější ozdobu svého kostela vydati“. Inu, pozdě bycha honit. Přitom v 18. století pokládali oltář za nemoderní, umístili ho v sakristii a jeho křídla a nástavba byly patrně zničeny.
Aktuální návštěvní dobu lze zjistit na www.adamov.name. V září a říjnu si ho můžete prohlédnout v sobotu v 9–16 hodin, v neděli mezi 10. a 11. hodinou.


Sdílet článek na: 

Sekce: Přílohy, Doma, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 22 30. května – 5. června 2023

Za pár dnů z nich budou kněží

Pán Bůh povolává ke kněžství rázně a náhle, jindy tiše a pomaličku, ale vždy ponechává svobodu odpovědět. O povolání i kněžských vyhlídkách jsme hovořili se…

celý článek


Požehnání za volant i řídítka

Prázdniny se blíží. Boží ochranu na cesty vyprošují a ke vzájemné ohleduplnosti vybízejí kněží a jáhni při žehnání řidičům a jejich automobilů, motorek i dalších…

celý článek


Na kole do Polska či Bavorska

Prázdniny se blíží. Boží ochranu na cesty vyprošují a ke vzájemné ohleduplnosti vybízejí kněží a jáhni při žehnání řidičům a jejich automobilů, motorek i dalších…

celý článek


Ať objeví, že se mají rádi

„Mami, ségra je zlá, už si s ní nikdy nebudu hrát. – Tati, ten brácha otravuje, furt za mnou leze, udělej s tím něco.“ Vztahy mezi sourozenci dávají rodičům někdy…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay