Setkání východočeských seniorů

Vydání: 2008/29 Katolická charismatická konference, 15.7.2008

Příloha: Doma

Setkávání seniorů na diecézní úrovni není v naší zemi žádnou novinkou. Senioři mají své setkání hned ve dvou diecézích: v královéhradecké a nově také v ostravsko-opavské. Pořádání akce tohoto druhu s sebou nese náročné přípravy, které jsou očím veřejnosti skryty. Nahlédněme do zákulisí těchto příprav v rámci letošního setkání v Hradci Králové.
Každé diecézní setkání seniorů „začíná“ již několik měsíců před datem jeho konání. S velkým časovým předstihem je totiž nutné zajistit přednášející, vystupující, hudební doprovod, prostory a v neposlední řadě také hlavního celebranta mše svaté – jímž zpravidla bývá diecézní biskup. Následným úkolem je doladění programu tak, aby vyhovoval vystupujícím a samozřejmě také účastníkům, pro které je sestavován.
Program setkání trvá většinou od ranních hodin do pozdního odpoledne. Děje se tak z jednoho prostého důvodu: senioři i jejich přátelé mají svoje velké setkání jen jednou v roce a všem účastníkům je důležité dopřát potřebný čas. Kdo chce a může vytrvat až do konce, je odměněn závěrečným překvapením v podobě společného zpěvu, koncertu nebo jiné kulturní akce.
Důležitá je i propagace samotné akce. Mnozí senioři v diecézi si sami hlídají termín tohoto dne. Jiní se o něm dozvídají skrze křesťanská diecézní i celorepubliková média, od svých vrstevníků, přátel, rodiny či členů farnosti. Právě farnost hraje nemalou roli, protože každá bez výjimky získává informace prostřednictvím královéhradeckých Act Curie a může je předávat dál. Všichni členové Diecézního seniorklubu (v němž je členství dobrovolné a bezplatné) obdrží plakát a potřebné informace v občasníku Radost.
Zhruba týden před samotným konáním akce se schází tzv. koordinační rada a organizační tým složený převážně z řad seniorů. Během schůzky se rozdělují úkoly a dolaďují poslední nuance. Organizační tým stojí za přípravou a rozdělováním občerstvení, má na starosti informační stánek, zajišťuje zdravotní a navigační službu, rozdává skládačky s programem a vítá příchozí, vede některé liturgické služby během bohoslužby, stará se o doplňkovou výzdobu i další aktuálně vzniklé záležitosti.
Den před „diecézkem“ se na biskupství tradičně pečou koláčky – v tomto roce ze šesti kil mouky. O jejich výborné chuti nikdo nepochybuje – mizí v několika málo minutách. V sobotu, kdy má setkání vypuknout, je sraz organizátorů již brzo ráno. To už nastává vše naostro a senioři se začínají scházet z různých míst diecéze pod jednou střechou hradecké katedrály nebo kostela Panny Marie na Velkém náměstí.
V tomto roce se největší akce pro seniory v královéhradecké diecézi konala v polovině června a sešlo se na ní bezmála 200 lidí. Setkání bylo zpestřeno předprogramem, který byl spjatý s jubileem katedrály.
Senioři měli možnost prohlédnout si chrám Sv. Ducha zvenku i zevnitř s výkladem zkušeného průvodce Martina Voláka. Po prohlídce vedli modlitbu radostného růžence s meditacemi v rámci hlavního programu. Zahájení se ujal biskupský vikář pro diakonii Mons. Josef Suchár, hlavním celebrantem slavnostní bohoslužby byl arcibiskup Karel Otčenášek, který zároveň převzal nad celou akcí záštitu.
Zástupci některých vikariátů přinesli obětní dary. Královéhradecký vikariát daroval již zmíněné koláčky, Pardubice přivezly pardubický perník, náchodský vikariát daroval náchodské pivo Primátor, hořický pověstné trubičky, rychnovský vambereckou krajku a trutnovský soudek piva Krakonoš. Z katedrály se pak účastníci přesunuli do blízkého Nového Adalbertina, kde bylo připraveno občerstvení. Program pokračoval několika přednáškami, přítomné pozdravil také biskup Dominik Duka.
Největší akci pro seniory v královéhradecké diecézi zakončil recitál písničkářky Evy Henychové. Mottem setkání se stala Ježíšova výzva: „Jděte do celého světa a kažte evangelium všemu stvoření“. „Byl to duchovní den zklidňující duši a radostný pro oči,“ zhodnotil akci člen organizačního týmu Zdeněk Otava.
VERONIKA ČEPELKOVÁ Sdílet článek na: 

Sekce: Doma, Přílohy, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 22 30. května – 5. června 2023

Za pár dnů z nich budou kněží

Pán Bůh povolává ke kněžství rázně a náhle, jindy tiše a pomaličku, ale vždy ponechává svobodu odpovědět. O povolání i kněžských vyhlídkách jsme hovořili se…

celý článek


Požehnání za volant i řídítka

Prázdniny se blíží. Boží ochranu na cesty vyprošují a ke vzájemné ohleduplnosti vybízejí kněží a jáhni při žehnání řidičům a jejich automobilů, motorek i dalších…

celý článek


Na kole do Polska či Bavorska

Prázdniny se blíží. Boží ochranu na cesty vyprošují a ke vzájemné ohleduplnosti vybízejí kněží a jáhni při žehnání řidičům a jejich automobilů, motorek i dalších…

celý článek


Ať objeví, že se mají rádi

„Mami, ségra je zlá, už si s ní nikdy nebudu hrát. – Tati, ten brácha otravuje, furt za mnou leze, udělej s tím něco.“ Vztahy mezi sourozenci dávají rodičům někdy…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay