Ledňáček na cestě z fary do kotelny

Vydání: 2007/49 Než se Ježíš narodil, 4.12.2007, Autor: Radek Gális

Příloha: Doma

Místností voní čerstvě napečené vánoční perníčky, kolem stolu sedí děti i dospělí a snaží se, aby ten svůj kousek ozdobili co nejlépe. Je poslední listopadové pondělní odpoledne a na své pravidelné schůzce se tu několik dní před začátkem adventu sešly děti a maminky z mateřského centra Ledňáček. Proč zrovna Ledňáček? Jak jinak, když centrum založili lidé, kteří bydlí v Ledenicích u Českých Budějovic.

Andílci z vlny

„Děti zdobení bavilo,“ komentuje později vydařené odpoledne Adéla Chadimová, jedna z vůdčích duší centra. „Když byly perníčky hotové, ještě jsme si všichni zatancovali. Bylo tady šest maminek, a protože každá má v průměru aspoň dvě děti, tak tu bylo pořádně veselo. Už se těšíme na sobotu, kdy povedeme výtvarné dílny. Budeme vyrábět andílky z vlny a drátkovat, tedy drátkem oplétat hrnečky a sklenky.“ Výsledkem této rukodělné výroby jsou dárky, jimiž je možno obdarovat své blízké o Vánocích. Centrum Ledňáček využívají především maminky. „Scházíme se dvakrát týdně,“ pokračuje Adéla Chadimová. Většinou sem přicházejí maminky z Ledenic a okolí, pro které je Ledňáček vítaným zpestřením života na mateřské.
„Občanské sdružení Ledňáček jsme založily loni v dubnu. Předtím jsme se my maminky setkávaly neformálně. Dříve jsme se scházely dokonce i na faře. Jenomže některé maminky to místo odradilo, cítily se tam trochu mimo – ne všechny jsou totiž věřící. Takže teď chodíme za hospodu,“ směje se paní Chadimová.

Kotelna místo fary
Chodit za hospodu znamená, že se scházejí v samostatné budově za hospodou, kde dřív fungovala kotelna. „Podporuje nás obec, která přispívá na nájem, topení a energie,“ libuje si maminka tří dětí. „Jsme otevřené všem, chodí sem maminky i těhotné ženy.“ Také díky aktivitám Ledňáčku obec více ožila. „V únoru jsme dělali masopust, na jaře jsme pálili spolu s rybáři čarodějnice. V dubnu jsme slavili první narozeniny Ledňáčka, hráli jsme také divadlo, pořádáme různé soutěže. V listopadu jsme měli keramický kurz, na začátek prosince jsme si naplánovali výrobu adventních věnců. Já vím, je to trochu pozdě,“ říká Adéla Chadimová.

Smysluplné vyšilování
Mateřské centrum je vítané kotviště pro lidi, kteří jsou v Ledenicích noví. „Všeobecně je asi těžší začínat někde, kde nemáte kořeny. Bydlíme v Ledenicích šestým rokem, předtím jsme žili na kolejích v Českých Budějovicích,“ vzpomíná na studentská léta Adéla Chadimová. „Teď už bychom ale jinde bydlet nechtěli. Zpočátku jsme tady nikoho neznali, avšak přes sousedy jsme se seznámili s místními. A pak hlavně přes děti. Ty jsou totiž dobrý komunikační prostředek.“
Muži využívají mateřské centrum málokdy. „Občas nás doprovodí nebo přijdou pomoct, když je potřeba mužská síla, ale to je jen velmi zřídka,“ rekapituluje Adéla Chadimová.
A co na Ledňáčka říká její muž – Antonín Chadima, který vede nové karmelitánské knihkupectví U Mikuláše v Českých Budějovicích? „To víte, že nejsme z jejich aktivit moc nadšení,“ žertuje Antonín Chadima. „Co taky máme dělat, když nás manželky opustí a jdou jinam, místo aby se staraly o nás a o domácnost. Nikdo nám pak neuvaří a nevypere. Ale zase je dobré, že vyšilují někde jinde a nevyšilují doma. My jsme si proto také založili svůj klub. Jmenuje se Pivňáček.“
Jednou týdně se pro změnu seberou zase zdejší chlapi a doma nechají svoje ženy a děti. Hádejte, který z klubů bude mít o adventu víc napilno? Sdílet článek na: 

Sekce: Doma, Přílohy, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 38 19. – 25. září 2023

30 let spojují Východ se Západem

V Mnichově se sešli 12.–14. září příznivci, dárci i příjemci pomoci nadace Renovabis. Ta již 30 let podporuje křesťanské projekty ve střední a východní Evropě.…

celý článek


Slovenská mise kardinála Parolina

Státní sekretář kardinál Pietro Parolin – „druhý muž Vatikánu“ navštívil minulý týden Slovensko. Tři dny zde putoval ve stopách papeže Františka přede dvěma lety.

celý článek


Domov a přijetí budou vždy v kurzu

Diecézní centra života mládeže vznikala před třiceti lety s nadšením ze svobody. Zakladatel a první vedoucí centra Vesmír v královéhradecké diecézi Mons. PAVEL ROUSEK…

celý článek


Jak měnit čtvrť k lepšímu?

Pomalými krůčky ke změně k lepšímu, která vytrvá, by se dala charakterizovat myšlenka „komunitní práce“, která vtahuje obyvatele vyloučených lokalit do veřejného…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay