Hmyzí a jiné domečky

Vydání: 2022/9 Zemřel biskup František Lobkowicz, 22.2.2022, Autor: Karolína Peroutková

Příloha: Doma 9

Pozvěme přírodu k prahu našeho domova! Tak, aby zavoněla, zabzučela a my pocítili krásu Božího stvoření.


Hmyzí hotely vyrábíme pro samotářské druhy hmyzu. Snímek Pixabay.com


„Už je jaro?“ ptají se děti a dospělí nevíme, co říci. Stejně jako „Kdy už tam budem?“ – „Brzy,“ řekneme nebo: „Nevím.“

Příroda ale nečeká, až budeme vědět, kdy se má probudit. Sama ťuká na brány našeho obydlí, abychom si všimli. Nemusíme čekat na rozkvět ovocných stromů, bzukot hmyzu. Už první ptáčci se rozezpívali do vlahého vzduchu, už dávno přibylo světla a slunce. Je čas.

Třeba hmyzí domeček můžeme s dětmi postavit sami nebo si jej můžeme zakoupit v zahradnictví. Jde o rám, který vyplníme různorodým materiálem (konkrétní návody viz rámeček), kteří s vděkem přivítají naše pozvání, jak píše níže kněz a entomolog Matúš Kocian.

Děti milují hlínu

A co záhonky? Při zemi, nebo ty vyvýšené? Naše ratolesti uvítají hraní si s hlínou a v hlíně.

Neseme odpovědnost i za naše blízké okolí. Zejména městské veřejné prostory poukazují na všímavost k přírodě od místních lidí. Etnoložka Alžběta Korčáková se zaměřením na lidovou architekturu se podílela na stavbě slaměno-hliněného domečku pro děti, který s podporou městské části společně budovali také dobrovolníci s dětmi. V parku na pražské Pankráci má pravidelné návštěvníky.

„Děti jsou vůči podnětům vnímavé. Taková teplá hlína, kterou jsme používali, přináší spoustu možností – její struktura, barva, možnost otisku ruky,“ říká ke svému projektu a dodává: „Děti přece milují, když se zamažou od bláta. Bylo by naopak špatné jim to neumožnit. Tahle hra je pro ně přirozená.“ Domeček prochází pravidelnou opravou, na které se zase podílí celé rodiny. Podle Korčákové je důležité učit děti starat se o své okolí. Péče o náš domov – planetu Zemi – přece vyžaduje více než jen starost po hranici mého plotu. Spoluutvářet krásná místa je úkolem nás všech.

Ještě než nás prozáří teplejší slunečné paprsky, můžeme si zpříjemnit čas pozorováním hnízd ptáků. Z míst, kam se člověk normálně nepodívá – díky webovým kamerám (odkazy viz níže) – se nám až hlava zatočí. Ale vlastně ne, nezatočí, teď na jaře bude tolik práce, že rychle zase přistaneme nohama na zemi. A rukama v hlíně.

KAROLÍNA PEROUTKOVÁ


Návody na hmyzí domeček

 www.zewa.net/cz/zabava-pro-rodinu/tvorive-napady/jak-vyrobit-hmyzihotel/

 www.super-bydleni.cz/hmyzi-domecek-jak-ho-postavit-deti-vam-pomohou/

 www.bydletcesky.cz/jak-vyrobit-hmyzi-hotel-domecek/

 

 

 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Doma, PřílohyAktuální číslo 27-28 28. června – 11. července 2022

Z Ukrajiny až na Velehrad

Manželé Lili a Oleksij Ostapčukovi jsou absolventi Kyjevské národní univerzity kultury a umění. Oba vystudovali hru na damburu, což je typický ukrajinský hudební nástroj.

celý článek


Brněnské Výstaviště opět ožije konferencí

Po dvouleté pauze způsobené pandemií se na brněnské výstaviště vrací Katolická charismatická konference.

celý článek


Chci nabourat mýtus rudé Karviné

Dny teď tráví v archivech a s pamětníky. KARIN LEDNICKÁ se při přípravě závěrečné části svého knižního díla Šikmý kostel noří do dějin Karvinska v 50. letech.…

celý článek


Překonali jste krizi v manželství? Napište nám o tom

Sesbírat příběhy manželských zkušeností se vztahovým karambolem, které se podařilo překonat, by chtěl dlouholetý průvodce snoubenců a autor příprav na manželství,…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay