Doma

Klášter: dětem vstup povolen

Klášter: dětem vstup povolen

Vydání: 5, 1.2.2012, Autor: Alena Scheinostová
Příloha: Doma

Omalovánky, knihovna, florbal či keramická pec. I tak může vypadat pozvání, které dětem a jejich rodičům nabízejí české řeholní řády – také ty, jež si s péčí o děti obvykle nespojujeme.

celý článek


Děti se naprosto nedají ošidit

Děti se naprosto nedají ošidit

Vydání: 3, 17.1.2012, Autor: Kateřina Šťastná
Příloha: Doma

Předchozí generace se toho doma příliš o sexu nedozvěděly. Rodiče sexuální výchovu v rodině příliš neřešili. Pokud však chceme brát výchovu vážně, neměli bychom tyto otázky zahrát do outu… Na toto téma jsme si povídali s pětinásobnými rodiči manžely HANOU A PETREM PTÁČNÍKOVÝMI, kteří přednášejí na Manželských setkáních, mimo jiné i na téma manželská sexualita.

celý článek


Zimní zábava nemusí končit Vánocemi

Vydání: 1, 4.1.2012, Autor: Alena Scheinostová
Příloha: Doma

…stačí pár jednoduchých nápadů. Děti k nim nepotřebují ani lyže, ani brusle, ani drahé vybavení.

celý článek


Jak se před Vánoci "nevydat z posledního"

Vydání: 51, 13.12.2011, Autor: Karolína Peroutková
Příloha: Doma

Uklidit a vyzdobit domácnost, napéct cukroví, nakoupit dárky... Lidé zaplní obchody, aby si v nákupních košících odvezli to, co potřebují k prožití krásných svátků. Maminky se chopí kbelíku a hadru, aby připravily čistý a vyzdobený domov. S přibývajícími prosincovými dny přibývá i shonu, prodejny praskají ve švech a domácnosti zdobí hlavně maminčin stres. Jak to všechno zvládnout? Ovládají nás tradice a „kódy v naší hlavě“. Když jim podlehneme, přeháníme, tvrdí v následujícím rozhovoru psycholožka FRANTIŠKA JANEČKOVÁ.

celý článek


Jak dětem vysvětlit, co je adventní doba?

Vydání: 49, 30.11.2011
Příloha: Doma

Advent, kterým začíná církevní rok, by se měl celý nést ve znamení očekávání Kristova narození. Rodiče ale mohou mít problém, když mají dětem vysvětlit, jak toto období prožít. Možná jim v tom mohou pomoci zkušenosti MARCELY KOŘENKOVÉ, která v olomouckém Centru pro rodinný život připravuje snoubence na manželství a chystá i programy pro rodiče. Dva roky totiž vedla mateřské centrum Slunečnice, které fungovalo při dómské farnosti.

celý článek


Jak nejlépe na adventní věnec?

Jak nejlépe na adventní věnec?

Vydání: 49, 30.11.2011
Příloha: Doma

Tradice adventních věnců, které zdobí dveře domů nebo stoly v našich domovech, není u nás příliš dlouhá. Masově se začala objevovat až po roce 1989. A lidí, kteří v ní našli zalíbení, je čím dál víc.

celý článek


Rodiče i děti mají o ZUŠky stále zájem

Rodiče i děti mají o ZUŠky stále zájem

Vydání: 47, 16.11.2011
Příloha: Doma

Základní umělecká škola Vladimíra Ambrose v padesátitisícovém městě Prostějov vznikla už v roce 1889. Původním motivem jejího vzniku byla podpora zdejšího hudebního a uměleckého života. Toto poslání škola naplňuje dodnes – její čtyři obory navštěvuje tisíc tři sta žáků. Školu vede již několik let Eliška Kunčíková, učitelka hry na akordeon, která se v hudebním školství pohybuje už sedmadvacet let.

celý článek


Co Čech, to muzikant

Co Čech, to muzikant

Vydání: 47, 16.11.2011, Autor: Zita Chalupová
Příloha: Doma

Hrozné klišé, tahle věta. Ovšem na druhé straně – pěkné klišé, vždyť komu by se nelíbilo být muzikant jen proto, že náleží k určité skupině? Někde ale toto rčení musí mít svůj původ. Snad u F. L. Věka? Spíš ještě daleko hlouběji v naší historii. Možná kdysi, před mnoha staletími, si s sebou všichni Češi, kteří chodili po světě, nosili nějaký štěbenec, šalmaj, dudy nebo housličky, kterými dokázali potěšit ty, kdo byli ochotní naslouchat.

celý článek


Setkání se smrtí pomáhá dětem růst

Vydání: 45, 2.11.2011
Příloha: Doma

Nedávný výzkum agentury STEM/MARK doložil, že skoro polovina dospělých odmítá s dětmi hovořit o smrti. Nepřenášíme tak ale na děti jenom náš vlastní strach a neuzavíráme jim důležitou oblast prožitku? A jak dětem toto téma pomoci zpracovat, když se se smrtí přímo setkají? Na zkušenosti a názory jsme se zeptali dětského psychologa JAROSLAVA ŠTURMY.

celý článek


Vzpomínka na zemřelé z cukru a s muzikou

Vzpomínka na zemřelé z cukru a s muzikou

Vydání: 45, 2.11.2011, Autor: Alena Scheinostová
Příloha: Doma

Dušičky: pro Středoevropana tichý a soukromý svátek na vlně smutku, pro Mexičana slavnost veselí, hodování a rodinné pospolitosti s živými i zemřelými. Atmosféru „Día de los Muertos“ – mexického Dne mrtvých letos už pošesté přiblíží tradiční akce v pražské Stromovce.

celý článek


Přítomnost dětí vyžaduje ohleduplnost a toleranci

Přítomnost dětí vyžaduje ohleduplnost a toleranci

Vydání: 43, 19.10.2011, Autor: Jiří Gračka
Příloha: Doma

Jít, či nejít? To je klíčová otázka většiny rodin s malými dětmi ve vztahu k nedělní mši svaté. Pro jedny je samozřejmé jít i s batoletem, které přece také patří do farního společenství. Jiní zase berou ohledy na ostatní, které by dětský pláč mohl rušit, a tak raději nejdou vůbec nebo se v kostele vystřídají. Existuje „správné“ řešení? A co pro hladký průběh takové mše může udělat každý z nás? O tom všem si povídáme s P. RUDOLFEM SMAHELEM, salesiánem a docentem pedagogiky na Cyrilometodějské teologické fakultě UP v Olomouci.

celý článek


Křest: staletá svátost mezi dnešními křesťany

Křest: staletá svátost mezi dnešními křesťany

Vydání: 41, 6.10.2011, Autor: Alena Scheinostová
Příloha: Doma

Podle katechismu je základem křesťanského života a vstupní branou, která otevírá přístup k ostatním svátostem. Jak křest svých dětí prožívají dnešní rodiny? V naprosté většině jako velkou slavnost, při níž se schází celá rodina i přátelé.

celý článek
Aktuální číslo 6 7. – 13. února 2023

V Praze začala evropská synoda

„Zde jsme, před tebou, Duchu Svatý, shromážděni ve tvém jménu.“ Slovy starobylé modlitby „Adsumus“, která od začátku doprovází společnou synodální cestu církve,…

celý článek


Přestaňte drancovat Afriku

„Chci dát hlas těm, kteří ho nemají,“ vysvětlil papež svou šestidenní cestu do Konga a Jižního Súdánu (31. ledna až 5. února), kde mluvil ostře o problémech kontinentu,…

celý článek


Někdy pláču i s rodiči

O svém trápení v nemoci si potřebují povídat nemocné děti, ale hlavně jejich rodiče. K tomu slouží mimo jiné nemocniční kaplani. V několika nemocnicích tuto službu…

celý článek


Rutina, kterou potřebujeme

Národní týden manželství, který začíná 13. února, má jako letošní motto „manželské kontrasty“. Zkusili jsme se proto podívat na jeden z nich: všední versus nevšední.…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay