Doma

Jak nejlépe na adventní věnec?

Jak nejlépe na adventní věnec?

Vydání: 49, 30.11.2011
Příloha: Doma

Tradice adventních věnců, které zdobí dveře domů nebo stoly v našich domovech, není u nás příliš dlouhá. Masově se začala objevovat až po roce 1989. A lidí, kteří v ní našli zalíbení, je čím dál víc.

celý článek


Rodiče i děti mají o ZUŠky stále zájem

Rodiče i děti mají o ZUŠky stále zájem

Vydání: 47, 16.11.2011
Příloha: Doma

Základní umělecká škola Vladimíra Ambrose v padesátitisícovém městě Prostějov vznikla už v roce 1889. Původním motivem jejího vzniku byla podpora zdejšího hudebního a uměleckého života. Toto poslání škola naplňuje dodnes – její čtyři obory navštěvuje tisíc tři sta žáků. Školu vede již několik let Eliška Kunčíková, učitelka hry na akordeon, která se v hudebním školství pohybuje už sedmadvacet let.

celý článek


Co Čech, to muzikant

Co Čech, to muzikant

Vydání: 47, 16.11.2011, Autor: Zita Chalupová
Příloha: Doma

Hrozné klišé, tahle věta. Ovšem na druhé straně – pěkné klišé, vždyť komu by se nelíbilo být muzikant jen proto, že náleží k určité skupině? Někde ale toto rčení musí mít svůj původ. Snad u F. L. Věka? Spíš ještě daleko hlouběji v naší historii. Možná kdysi, před mnoha staletími, si s sebou všichni Češi, kteří chodili po světě, nosili nějaký štěbenec, šalmaj, dudy nebo housličky, kterými dokázali potěšit ty, kdo byli ochotní naslouchat.

celý článek


Setkání se smrtí pomáhá dětem růst

Vydání: 45, 2.11.2011
Příloha: Doma

Nedávný výzkum agentury STEM/MARK doložil, že skoro polovina dospělých odmítá s dětmi hovořit o smrti. Nepřenášíme tak ale na děti jenom náš vlastní strach a neuzavíráme jim důležitou oblast prožitku? A jak dětem toto téma pomoci zpracovat, když se se smrtí přímo setkají? Na zkušenosti a názory jsme se zeptali dětského psychologa JAROSLAVA ŠTURMY.

celý článek


Vzpomínka na zemřelé z cukru a s muzikou

Vzpomínka na zemřelé z cukru a s muzikou

Vydání: 45, 2.11.2011, Autor: Alena Scheinostová
Příloha: Doma

Dušičky: pro Středoevropana tichý a soukromý svátek na vlně smutku, pro Mexičana slavnost veselí, hodování a rodinné pospolitosti s živými i zemřelými. Atmosféru „Día de los Muertos“ – mexického Dne mrtvých letos už pošesté přiblíží tradiční akce v pražské Stromovce.

celý článek


Přítomnost dětí vyžaduje ohleduplnost a toleranci

Přítomnost dětí vyžaduje ohleduplnost a toleranci

Vydání: 43, 19.10.2011, Autor: Jiří Gračka
Příloha: Doma

Jít, či nejít? To je klíčová otázka většiny rodin s malými dětmi ve vztahu k nedělní mši svaté. Pro jedny je samozřejmé jít i s batoletem, které přece také patří do farního společenství. Jiní zase berou ohledy na ostatní, které by dětský pláč mohl rušit, a tak raději nejdou vůbec nebo se v kostele vystřídají. Existuje „správné“ řešení? A co pro hladký průběh takové mše může udělat každý z nás? O tom všem si povídáme s P. RUDOLFEM SMAHELEM, salesiánem a docentem pedagogiky na Cyrilometodějské teologické fakultě UP v Olomouci.

celý článek


Křest: staletá svátost mezi dnešními křesťany

Křest: staletá svátost mezi dnešními křesťany

Vydání: 41, 6.10.2011, Autor: Alena Scheinostová
Příloha: Doma

Podle katechismu je základem křesťanského života a vstupní branou, která otevírá přístup k ostatním svátostem. Jak křest svých dětí prožívají dnešní rodiny? V naprosté většině jako velkou slavnost, při níž se schází celá rodina i přátelé.

celý článek


Kroužky jsou důležité, ale vybírejte s rozmyslem

Kroužky jsou důležité, ale vybírejte s rozmyslem

Vydání: 39, 22.9.2011, Autor: Jan Paulas
Příloha: Doma

Na začátku školního roku to patří k nejdiskutovanějším tématům v každé rodině, kde mají nějakého školáka. Zejména u prvňáků je to debata, do níž se vkládají nejednou i babičky a dědečkové: „On je na to šikovnej, tam ho dejte, to ho bude bavit.“ O čem je řeč? O kroužcích. Nebo přesněji řečeno o mimoškolních aktivitách dítěte.

celý článek


Rodiče jsou první, komu by mělo na dítěti záležet

Vydání: 37, 7.9.2011
Příloha: Doma

Proč jsou některé děti v kolektivu odmítané a proč se s nimi nikdo nekamarádí? Ke kořenům tohoto problému i za jeho možnými řešeními jsme se vydali s ředitelkou Křesťanské pedagogicko-psychologické poradny IVANOU BERNARDOVOU.

celý článek


S knížkou si rozumí. A co s dětmi?

S knížkou si rozumí. A co s dětmi?

Vydání: 37, 7.9.2011
Příloha: Doma

„Mému synovi je jedenáct let. Letos ho začali spolužáci šikanovat: nikdo se s ním nebaví, říkají mu, že chodí hrozně oblékaný. Když byl nemocný, nikdo mu nedal opsat sešity. Občas padne i ta rána, ztratila se mu bunda. Najednou si nemá s kým hrát, s kým promluvit.“ Stížností jedné maminky by mohl začínat mnohý rodinný příběh. Doma je dítě obklopené láskou a pozorností, ve školním kolektivu se ocitá v izolaci a v nepřátelském prostředí. Kde se stala chyba? A co s tím?

celý článek


Prázdniny se loučí a škola volá

Vydání: 35, 25.8.2011, Autor: Jiří Macháně
Příloha: Doma

Školní chodby, třídy i lavice zatím zejí prázdnotou. Už jen posledních pár dnů budou tisíce dětí označovány jako předškoláci. Jiná dítka se chystají postoupit o třídu výš. Přichází zkrátka další etapa života: postup ve vzdělávání nebo jeho úplný začátek. Obé s sebou přináší řadu nových problémů a každodenních situací, které budou muset rodiče i děti zvládnout. Jak usnadnit vstup do školy dětem i sobě, poradí osoba z nejpovolanějších. HANA IMLAUFOVÁ z Křesťanské pedagogicko-psychologické poradny je mj. speciální pedagožka, zabývá se předškolním poradenstvím a rodinnou terapií.

celý článek


Na zkušenou do Stokorcového lesa

Na zkušenou do Stokorcového lesa

Vydání: 33, 9.8.2011, Autor: Alena Scheinostová
Příloha: Doma

V aule hranické průmyslovky je rušno: na pódiu vyrostl stylizovaný les, před ním se procházejí zvířátka z Milneových knížek – Prasátko, Tygr i Ijáček. Každý ročník MS v Hranicích totiž zastřešuje společné téma, jednou biblické, jindy pohádkové. Letošní „Medvídek Pú“ pomáhá oživit a odlehčit i tu nejsložitější problematiku manželského soužití. Kryštůfek Robin, jinak Petr Ptáčník, a jeho žena Hana se například právě chystají přednášet před plným sálem na téma manželské sexuality.

celý článek
Aktuální číslo 27-28 28. června – 11. července 2022

Z Ukrajiny až na Velehrad

Manželé Lili a Oleksij Ostapčukovi jsou absolventi Kyjevské národní univerzity kultury a umění. Oba vystudovali hru na damburu, což je typický ukrajinský hudební nástroj.

celý článek


Brněnské Výstaviště opět ožije konferencí

Po dvouleté pauze způsobené pandemií se na brněnské výstaviště vrací Katolická charismatická konference.

celý článek


Chci nabourat mýtus rudé Karviné

Dny teď tráví v archivech a s pamětníky. KARIN LEDNICKÁ se při přípravě závěrečné části svého knižního díla Šikmý kostel noří do dějin Karvinska v 50. letech.…

celý článek


Překonali jste krizi v manželství? Napište nám o tom

Sesbírat příběhy manželských zkušeností se vztahovým karambolem, které se podařilo překonat, by chtěl dlouholetý průvodce snoubenců a autor příprav na manželství,…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay