Vydání: 1, 2.1.2013, Autor: Kateřina Šťastná
Příloha: Doma
Ať už máte doma batolata, předškoláky nebo školáky, dříve či později začnete řešit téma děti a peníze. Mluvit o nich, nebo nemluvit? Dávat, nebo nedávat? Na tuto hamletovskou otázku má Eva Skořepová, autorka několika učebnic finanční gramotnosti pro děti a mládež, poměrně snadnou odpověď: Mluvit a dávat.
celý článek
Vydání: 50, 12.12.2012, Autor: Jiří Macháně
Příloha: Doma
Herec JOSEF DVOŘÁK má s pohádkovou a hereckou prací pro děti a s dětmi hluboké zkušenosti. Vyjmenovat všechny pohádky, dětské filmy, seriály a představení snad ani nelze. Jaké to je, hrát pro děti?
celý článek
Vydání: 48, 28.11.2012
Příloha: Doma
Větvičky, drátky, korálky, barvy, nejrůznější hmoty… Zvláště v předvánoční době i ti nejnešikovnější stále častěji noří ruce do rozmanitých materiálů a pokoušejí se z nich vytvořit něco, čím by okrášlili svůj příbytek nebo potěšili milovanou osobu. Než se na následující stránce pustíte do jednoduchého tvoření s námi, inspirujte se názory těch, kdo se výtvarnem z té či oné stránky zabývají profesionálně.
celý článek
Vydání: 46, 14.11.2012, Autor: Kateřina Šťastná
Příloha: Doma
Kdykoliv během svých seminářů nebo přednášek vyslovím termín „sourozenecká konstelace“, hned se mě lidé ptají: „To je něco jako astrologie?“ – S humorem líčí ve své knize Sourozenecké konstelace americký psycholog Kevin Leman a vysvětluje, že pořadí narození sourozenců nemá nic společného s astrologií. Nicméně nesporně ovlivňuje jejich osobnost, koho si vezmou, jejich děti, výběr zaměstnání, a dokonce i vztah k Bohu.
celý článek
Vydání: 44, 31.10.2012
Příloha: Doma
Na jakých základech by měl stát dům, ve kterém bydlí více rodin současně? Kde lidé různého věku a názorů cítí, že právě tady jsou doma? Železo, beton a kámen nestačí. Leckterá bytelná stavba se u rozhádaných rodin nejistě kymácí, zato nezakotvená kůlna v případě láskyplných vztahů poslouží jako pevnost.
celý článek
Vydání: 42, 17.10.2012, Autor: Alena Scheinostová
Příloha: Doma
Pěstounská péče má podle vládního plánu do několika let nahradit práci kojeneckých ústavů a dětských domovů. Co pěstounství obnáší a jak proměňuje vztahy napříč náhradní rodinou? Do každodenní praxe nás nechává nahlédnout matka a pěstounka MARTINA FÜRSTOVÁ.
celý článek
Vydání: 40, 2.10.2012, Autor: Jiří Macháně
Příloha: Doma
Začal školní rok a děti předškolní i ty školou povinné budou trávit spoustu času v kolektivu svých vrstevníků. Zkušenější rodičové to znají – začnou si navzájem předávat nemoci. S nastalým podzimem přijdou zkrátka rýmy, kašle, chřipky, angíny a spousta dalších „radostí“. Oslovili jsme proto dětskou lékařku MUDr. GABRIELU HRUBEŠOVOU, aby poradila, jak nemocem předcházet či jak „minimalizovat škody“.
celý článek
Vydání: 38, 20.9.2012, Autor: Jan Paulas
Příloha: Doma
Máte doma mimořádně nadané dítě? Pak jistě víte, že to není důvod jenom k jásání, ale spíše vám vyvstávají nečekané starosti. Takové dítě vám v rodině může pořádně zamíchat kartami i ve vašich vztazích.
celý článek
Vydání: 36, 5.9.2012
Příloha: Doma
Děti jsou zrovna ukňourané, nudí se a vy si nutně potřebujete vyřídit telefonát nebo vyžehlit hromadu prádla, která na vás už několikátý týden padá. Nebo v klidu uvařit oběd. Posadíte potomka k počítači, pustíte Youtube a užíváte si chvíli blaženého ticha a klidu na práci. Je to ale v pořádku? Nejen o tom jsme si povídali s primářem mužského oddělení závislostí psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích Karlem Nešporem.
celý článek
Vydání: 34, 22.8.2012, Autor: Kateřina Šťastná
Příloha: Doma
Je prvního září. Vy přicházíte se svým potomkem poprvé ke školce. Je to pro vás i pro něj veliká změna. I když se do školky těšil, je ve vás možná malá dušička. Proběhne vše bez problémů? Zvládne to? Nebude plakat?
celý článek
|
Vydání: 32, 12.8.2012, Autor: Zita Chalupová
Příloha: Doma
Vzpomínám si na to jako dnes: přijely jsme s dcerou k babičce. Už byla školačka, ale nikdy jsem moc na učení během prázdnin nedbala. Dcera se učila dobře, bavilo ji číst si své první knížky, takže nebyl důvod jakkoli ji trápit. Brzy za námi dorazila k babičce bratrova rodina. Tedy bratr, švagrová a jejich tři dcery – dvě z nich už také školačky. Děvčata tu měla s námi zůstat. Rodiče se hned zase vraceli domů, protože právě neměli dovolenou. Švagrová ovšem ještě před odjezdem stihla babičku pečlivě instruovat: „Tady jsou dvě knížky. Z první musejí obě každý den přečíst dvě stránky, ze druhé jim dáš každý den diktát. A taky musejí počítat. Denně dva sloupečky příkladů sčítání a odčítání do padesáti. Ne že na ně budete měkké! Jinak by přes prázdniny všechno zapomněly.“
celý článek
|
Vydání: 30, 23.7.2012, Autor: Alena Scheinostová
Příloha: Doma
Dobré manželství si jen stěží můžeme představit bez důvěrností. Teologové označují sexualitu za „intimní jazyk lásky“. Jak ve svých manželstvích tento jazyk používáme? A jak své komunikační dovednosti vylepšit ve prospěch našeho vztahu i společného růstu k Bohu? Odpovídá psycholog MICHAL PETR z pražské Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy.
celý článek