Dobrovolnice: cením si jejich úspěchů

Vydání: 2014/36 Ve Žďáru fandili rodině, 2.9.2014, Autor: Pavel Budský

Příloha: Pro děti z Ekvádoru

Začíná odpolední program v nadaci. Všichni se chtějí samozřejmě bavit, ale stejně jako včera, předevčírem a předpředevčírem musíme nejprve udělat domácí úkoly. Zklamaní školáci vytahují sešity. Teprve teď začíná ta pravá „zábava“.

Učit v ekvádorské škole vyžaduje velikou trpělivost.Snímky Fu Shen Fu

Z různých srovnávacích statistik vychází vzdělávací systém v Ekvádoru velmi bídně. Současný prezident Rafael Correa sice bojuje za zlepšení – učitelé už dostávají pravidelný plat a nestávkují, ale je ještě mnoho věcí, které je třeba odstranit či zlepšit.
 
PROBLÉM JE DÍTĚ VE ŠKOLE VŮBEC NAJÍT
 
Třeba nedostatek kvalifikovaných učitelů a vysoký počet žáků ve třídách. Jako dobrovolníci nadace kontrolujeme, zda námi podporované děti chodí na vyučování. Často je velkým problémem dítě ve škole vůbec najít. Podle našich údajů má být ve třídě 1G, ale od učitele se dozvíme, že bylo přemístěno do třídy 1F. Další den dostaneme informaci, že žák byl znovu přemístěn, a to do třídy 1E. Ve školách panuje chaos, a to nejen v oblasti administrativy. Často jsme si při návštěvě nebyli jisti, zda je v dané třídě výuka, nebo přestávka. Ve třídě je hodně dětí, které křičí, neposlouchají učitelovy pokyny. V takových podmínkách se nelze nic naučit. Učitelé jsou pak znechuceni a unaveni a stávají se jen „krotiteli divé zvěře“. Žákům následně uloží, aby si ta samá cvičení, která se měla dělat ve škole, udělali doma. Nebo ještě hůř – aby si přepsali několik stran z učebnice do sešitu.
Angelica, která chodí už na střední školu, měla jednou za úkol čtyřikrát opsat do sešitu dvě strany z učebnice angličtiny! Když jsem se jí zeptala, co si z toho pamatuje, jen pokrčila rameny a mlčela. Menší děti zas mají často na mnoha stránkách opakovat pořád jednu číslici nebo jedno písmeno.
Žáci také postupují do vyššího ročníku, i když si ještě neosvojili učivo ročníku stávajícího. Disney – plná energie, usměvavá, sympatická dívka. Ale jen do chvíle, kdy padne obvyklá otázka: „Máš nějaký úkol z matematiky?“ Tím začíná rodeo. Disney má spočítat dvacet příkladů na písemné dělení. Nemožné! Zatím se sotva naučila sčítat a odčítat. Když zkoušíme udělat zrychlenou vý-
uku násobení a pak dělení, začne plakat a pak se zlobí na celý svět. Ale to není nic divného. To je přece příliš práce na jeden den! Zas na druhé straně – pokud Disney neudělá domácí úkol z písemného dělení, bude mít ve škole problémy.
 
NAPSAT DOPIS JE NADLIDSKÝ ÚKOL
 
Negramotnost je poměrně závažný problém v Ekvádoru. I starší školáci často neumí pořádně číst a psát. Už se nedivíme, že naše desetileté děti jen horko těžko napíšou několik vět. Napsat dopis pro „adoptivní“ rodiče je pro ně nadlidský výkon. Laura je obvykle usměvavým a úžasným děvčetem. Když ji však požádáme o přečtení či napsání byť jen krátkého textu, rázem se změní v tikající bombu. Je tak otrávená, že se začne schovávat pod stůl. A není divu – nemá doma nikoho, kdo by jí pomáhal s domácími úkoly. Její maminka se stará nejen o ni, ale ještě o jejího bratra a sestru. Navíc těžce pracuje. Často musí trávit celé dny v práci, zatímco děti jsou samy doma. V Evropě by se málokdo odvážil nechat trojici malých dětí celý den doma samotnou. Tady je to celkem běžné a ani to nesouvisí s nedostatkem odpovědnosti. Zkrátka se nedá nic jiného dělat.
Přeji Lauře, Disney, Angelice a všem dalším dětem v nadaci, aby to nikdy nevzdávaly. I když vím, jak těžké mají podmínky – v životě i v učení. Někdy přemýšlím, jak bych si na jejich místě poradila. A tím víc si cením jejich práce a malých úspěchů.
 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Speciály, Přílohy

Zobrazit vše Zobrazit vybrané

Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 39 20. – 26. září 2022

Posvátno se nesmí opírat o moc

„Nastala hodina, kdy je třeba se probudit z fanatismu, který znesvěcuje a porušuje každé náboženské vyznání,“ zdůraznil papež před účastníky mezináboženského…

celý článek


První bazilika sv. Ludmily

V pořadí šestnáctou basilikou minor v Česku (v Praze pátou) se v pátek 16. září stal chrám sv. Ludmily v Praze na Vinohradech. Mši svatou spojenou se slavnostním vyhlášením…

celý článek


Papežský almužník na frontové linii

„Upevnit ve víře, dát naději, být nablízku“ – to vedlo papeže Františka, aby už počtvrté vyslal na trpící Ukrajinu svého almužníka kardinála Konrada Krajewského.

celý článek


Jak je důležitý sociální smír

Nadcházející zima patrně bude testem soudržnosti naší společnosti a také toho, jak dokáže řešit konflikty. Uvědomujeme si vůbec, jak je sociální smír důležitý?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay