Aby hospice zůstaly domy postavené na skále

Vydání: 2014/38 Papež František oddal dvacet párů, 16.9.2014

Příloha: Hospicová péče

Hospicová péče není v ČR neznámým pojmem. Přesto zůstává opředena množstvím otázek. O jejím skutečném významu a smyslu hovoříme s JAKUBEM FOREJTEM, prezidentem Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče.
 
Ilustrační snímek archiv APHPP
 
Co si můžeme představit pod pojmy hospicová a paliativní péče?

Velmi zjednodušeně lze říci, že se paliativní péče zaměřuje na negativní dopady rozvíjející se nemoci na život člověka. Předmětem jejího zájmu je bolest, dušnost, zažívací komplikace a podobně. Paliativní péče se snaží tyto negativní projevy lékařsky řešit a tím umožnit pacientovi lepší životní komfort. Hospicová péče je komplexnější. Zahrnuje jak péči paliativní (zdravotnickou), tak péči sociální a duchovní. Chápe pacienta více jako celek včetně jeho sociálních a duchovních vazeb, které se snaží podporovat, případně „uzdravovat“.

Lze tedy říci, že hospicová péče je určena pouze pacientům s nevyléčitelnou nemocí?

To si hodně lidí myslí, ale není to úplně pravda. Hospicová péče je určena pro pacienty, kteří mají konec života na dohled. To samozřejmě nejsou jen nevyléčitelně nemocní, i když právě těm hospicová péče nejvíce nabízí.

Které jsou další nejčastější mýty o hospicové péči?

Dalším mýtem, který však evokují názvy hospiců (sv. Lazara, sv. Lukáše, sv. Alžběty…), je, že jejich služba je pouze pro věřící. Na to navazuje mýtus o velmi dlouhé čekací době na přijetí nebo o velmi vysokých poplatcích za den pobytu. Pouhá krátká návštěva na webových stránkách hospiců ovšem tyto mýty rychle vyvrátí. Všem doporučuji navštívit hospic v jejich okolí a osobně se přesvědčit, jaká je skutečnost.

Jak se hospice a Asociace hospiců snaží zlepšit informovanost?

Jednotlivé hospice pořádají dny otevřených dveří, benefiční představení, vzdělávací semináře, účastní se setkávání lékařů, píší články do místního tisku. Podobně to dělá i asociace. Ale nejdůležitější je informovanost skrze rodiny, které služby hospice okusily osobně. Ročně jsou jich stovky v každém hospici, tisíce v celé republice. Sdílená pozitivní zkušenost s tak bolavým tématem, jako je smrt, je pro hospice tou nejlepší reklamou.

Hovoříte o sdílené osobní zkušenosti rodin. Zůstávají hospice dále v kontaktu s pozůstalými?

Většinou ano. Život pozůstalých pokračuje – s traumatem, s nímž je potřeba se vypořádat. Některé rodiny to zvládají samy, jiné potřebují podporu. Hospice jsou v kontaktu s pozůstalými minimálně půl roku, ale v případě potřeby i déle. Přitom je na co navázat, osobní kontakty se zaměstnanci hospice jsou už funkční z doby doprovázení a vzájemná důvěra vybudována. Některé osobní vztahy poté přetrvávají roky.

Pro takové služby je jistě třeba řady odborníků. Jací zaměstnanci pečují o pacienty a jejich rodiny?

To je pravda, hospicový tým je dost velký a komplexní. Lékaři, zdravotní sestry, ošetřovatelky, fyzioterapeuti, sociální pracovnice, psychoterapeuti, duchovní i dobrovolníci. Velký důraz v hospicích klademe na podporu pacienta ve všech rovinách života. Fyzické – zdravotní (lékaři, sestry a fyzioterapeut), sociální (sociální pracovnice, ošetřovatelky, dobrovolníci) i spirituální (duchovní a psychoterapeut). Je to taková skládanka, která se míchá vždy znovu podle potřeb jednotlivého pacienta a jeho rodiny.

Jak získávají hospice prostředky na svůj provoz? Jsou dostatečné?

Hospice jako poskytovatelé zdravotně-sociálních služeb získávají prostředky na provoz z několika zdrojů. U lůžkových hospiců jde největší část prostředků od zdravotních pojišťoven, následují dotace na sociální služby, platby pacientů, granty a dary. Mnohem složitější situace je u domácích hospiců, které se ve většině případů nemohou spolehnout na úhrady od zdravotních pojištoven. Jejich provoz je nejčastěji hrazen z účelových dotací, grantů, plateb pacientů a hlavně darů, které je doslova drží při životě.

Díky schopnostem ředitelů hospiců se zatím daří sehnat každý rok dostatek prostředků na provoz, ale situace se každým rokem zhoršuje. Tím jsou omezovány rozvojové aktivity i opravy, což ve svém důsledku brzdí další vývoj hospicové péče v České republice.

Víme, že zvláště v souvislosti s církevními restitucemi byla finanční podpora hospiců vděčným tématem na politické scéně.

Česká společnost – a politici především – si musí uvědomit, že hospic není náboženskou institucí. Hospic je vysoce odborné zdravotnické zařízení (světská instituce). Proto je používání hospiců v argumentaci k využití církevních restitucí zcela mimo mísu. Kdo takto argumentuje, prozrazuje o sobě, že mu chybí základní vědomosti nejen v oblasti náboženské, ale i světské. Nebo své kvalitní vědomosti vědomě překrucuje.

Co byste si přál pro české hospice do budoucna?

Moje přání má dvě roviny. Jedna je praktická, druhá spíše duchovní. V praxi bych si přál, aby se vyjasnilo financování hospicové péče na takové úrovni, která by hospicům zajistila dost peněz nejen na holé přežití, ale i na jejich rozvoj. Duchovně bych si moc přál, aby hospice zůstaly „domy postavené na skále“, které odolají nejen lidským, ale i duchovním nástrahám a budou i v budoucnu světlem. 

 
Sdílet článek na: 

Sekce: Přílohy, Speciály, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 44 26. října – 1. listopadu 2021

Pozvání k modlitbě za zemřelé

V těchto dnech se hřbitovy – jinak během roku většinou tiché a prázdné – zaplňují. Na ozdobených hrobech se do tmy rozzáří záplavy svíček. Nastává období (i…

celý článek


Církevní hospodaření v době pandemie

České a moravské diecéze měly vloni nižší příjmy například ze sbírek a vstupného, ale sociální a veřejně prospěšné služby neomezovaly. V hospodaření jim totiž…

celý článek


Aby se na ně nezapomnělo

Na první pohled obyčejná zvonička, na ten druhý zaujmou pamětní desky v její spodní části. Ani při třetím pohledu by ale kolemjdoucího nenapadlo, že prostá stavba z…

celý článek


Doučování po lockdownu

Ten, kdo se během pandemie zhoršil ve školních výsledcích, má nyní šanci to napravit. Ministerstvo školství podává pomocnou ruku v podobě Národního plánu doučování.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay