Vydání: 30, 28.10.2004, Autor: Aleš Palán
Příloha: Doma
Pokud má iniciátorka hospicového hnutí v ČR Marie Svatošová přednášet o umírání mladým posluchačům, použije předem nacvičený úvod. Rozjívení adolescenti se po něm zklidní a – byť s trochou mrazení v zádech – si uvědomí, že umírání je téma, které se může týkat skutečně každého.
„V hospicích nemáme zdaleka jen staroušky. Naší nejmladší pacientce bylo 24 let,“ prohlásí MUDr. Svatošová a dodá: „To ale platilo jen do loňska. Kolik byste si tipli, že bylo našemu nejmladšímu?“ 21, 19, 17 – slevují posluchači a stále si nechtějí připustit, že by v hospici mohl umírat i jejich vrstevník. „Čtrnáct!“ - zasmečuje přednášející a vychutná si chvíli dramatické pauzy. „Čtrnáct - ovšem nikoliv let, nýbrž měsíců,“ pronese tichým hlasem do hrobového ticha lektorka a posluchači jsou od té chvíle její. „Ty vole!,“ uleví si největší rebel v publiku a další dvě hodiny visí Marii Svatošové doslova na rtech.
celý článek
Vydání: 30, 28.10.2004, Autor: Ivana Jeništová
Příloha: Doma
Manželka Jindřicha Štreita. Pochází z Plzně, z rodiny hudebníka. Učí v Základní umělecké škole v Rýmařově hru na housle, klavír, zobcové flétny a kytaru. Ve volných chvílích se věnuje hudbě. V době Jindřichovy perzekuce mu byla věrnou oporou. Koncem 80. let spolu s manželem pořádali na Sovinci setkání a výstavy nonkomformních umělců, na které jezdili milovníci svobodného umění z blízka i daleka. Po revoluci dokonce pořádala zájezdy na sovinecké vernisáže jedna olomoucká cestovní kancelář.
celý článek
Vydání: 30, 28.10.2004, Autor: Ivana Jeništová
Příloha: Doma
Jindřich
ŠtreitOd roku 1971 manžel Agnes Štreitové, se kterou má dceru
Moniku. Narozen 1946 ve Vsetíně. Vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity
Palackého v Olomouci, kde také poprvé vystavoval. V roce 1982 se zúčastnil
nepovolené výstavy v Praze a po vyšetřovací vazbě byl odsouzen na deset měsíců s
podmínkou na dva roky a zákazem dalšího pokračování v trestné činnosti - tedy
fotografování. Po roce 1989 deset let působil externě na katedře fotografie FAMU
v Praze a na Slezské univerzitě v Opavě. V roce 2000 se habilitoval a stal se
docentem pro obor fotografie.
celý článek
Vydání: 30, 28.10.2004, Autor: Iva Tereza Grosskopfová
Příloha: Doma
Luboš Hruška se umí radovat. Ví, co chce, a jde za tím. O něm i manželce Lidce se mezi plzeňskými věřícími vědělo již dávno za totality. Mnozí k nim přicházeli na radu, nebo jen chvíli pobýt v milé společnosti. Říká se, že život každého naučí. Naučí, ale musí se chtít. Některé životní lekce nejsou ovšem vůbec jednoduché, třeba ty, kterými prošel Luboš Hruška: prožil jako „nepřítel republiky“ léta v různých totalitních kriminálech. V roce 1949 se jako dvaadvacetiletý rozhodl (a nebyl sám) opustit tehdejší Československo a při přechodu hranic ho zadržela hlídka StB. Nesvoboda, kterou pociťoval doposud, se mnohokrát prohloubila a nabyla zcela konkrétní tvrdé podoby vězení. Právě tehdy se ale začala utvářet daleko důležitější svoboda – vnitřní. V jednom z nejtěžších kriminálů, v Leopoldově, dal později slib sám sobě: jestli přežiji, zbuduji z otcova ovocného sadu areál pro ozdravění duše. Z vězení se vrátil a slib dodržel. „Hruškovu meditační zahradu“ s oficiálním názvem „ Památník obětem zla“ znají lidé z celé republiky. ...
celý článek
Vydání: 32, 28.10.2004, Autor: Ivana Jeništová
Příloha: Doma
Václav Merhaut letos v červnu úspěšně absolvoval učební obor elektrikář pro slaboproud na Středním odborném učilišti elektrotechnickém v Litovli. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby Václav nepocházel z Rumunska.
celý článek
Vydání: 32, 28.10.2004, Autor: Iva Tereza Grosskopfová
Příloha: Doma
Manželka Petra Mändla. Vystudovala DAMU. Ačkoli je herečka, ráda maluje, dovede ocenit staré věci, které sbírá a umí je opravovat a šikovně využívat. Doma má nádhernou zahradu, o niž pečuje a kde odpočívá. Má dospělého syna Matouše a dceru Kláru. V České televizi moderuje pořad Domácí štěstí.
celý článek
Vydání: 32, 28.10.2004, Autor: Iva Tereza Grosskopfová
Příloha: Doma
Je manželem Ivy Hüttnerové. Přestože není umělcem, ale inženýrem, s manželkou mají podobné zájmy.
celý článek
Vydání: 32, 28.10.2004
Příloha: Doma
Otěhotněla jsem s mužem, se kterým jsem nechtěla žít. Dítě jsme - po vzájemné domluvě - dali pryč. Zanedlouho jsme se rozešli a já poznala toho pravého. I když jsem se o víru zajímala už dřív, uvěřila jsem až pod jeho vlivem, díky jeho příkladu. Vzali jsme se a on by si přál mít se mnou dítě. Já se ale bojím: bojím se říct mu o svém předchozím potratu, bojím se, že potrat se může podepsat i na případném budoucím těhotenství. Trápí mě výčitky, že jsem s interrupcí souhlasila, nyní bych to v žádném případě neudělala. Čím víc můj manžel naléhá, abychom si „pořídili miminko“, tím víc se mi vzdaluje, tím víc si připadám nečistá. Bojím se i - sama pro sebe - vyslovit to slovo: že jsem své nenarozené dítě před lety zkrátka a jednoduše...
celý článek
Vydání: 34, 28.10.2004, Autor: Iva Peřinová
Příloha: Doma
Profesor Zdeněk Matějček (nar. 16. 8. 1922 v Chlumci nad Cidlinou) je nestorem a legendou české pediatrie. Psychologii dětské duše se tento držitel mnoha vědeckých titulů (prof., PhDr., CSc.) a odborných uznání věnuje zřejmě déle než kdokoliv jiný v této zemi. V současnosti pracuje v Psychiatrickém centru Praha a Dětském centru Paprsek v Praze-Hloubětíně. Z. Matějček se stal známým nejen díky svým odborným a populárním publikačním pracím, ale také díky svému nezaměnitelnému úsměvu. Ten neodložil ani po celou dobu rozhovoru pro Katolický týdeník.
celý článek
Vydání: 34, 28.10.2004, Autor: Iva Tereza Grosskopfová
Příloha: Doma
Je kamarádem a kolegou Yvonne Přenosilové. Původním povoláním architekt. Působil ve skupině Olympic, spolupracoval s Country Beatem Jiřího Brabce, přijal angažmá v Semaforu (Jiří Grossmann pro něho otextoval např. Oh, Ruby, nechtěj mi lásku brát nebo Houston). V roce 1980 obdržel Zlatou Portu za zásluhy o rozvoj country music.
celý článek
Vydání: 34, 28.10.2004, Autor: Iva Tereza Grosskopfová
Příloha: Doma
Yvonne
Přenosilová Kamarádka a kolegyně Pavla Bobka. Pro veřejnost ji
objevil režisér Miloš Forman při práci na dokumentu Konkurs. V roce 1965 stála u
zrodu divadla Apollo. Po roce 1968 žila do začátku 90. let v Německu, pracovala
v Rádiu Svobodná Evropa. Nazpívala řadu písní, jako např. Roň slzy, Mně se líbí
Bob, Pomalu a líně, Měsíc a další.
celý článek
Vydání: 34, 28.10.2004, Autor: Iva Tereza Grosskopfová
Příloha: Doma
Když procházíte hornatou krajinou Slezských Beskyd, naučíte se jinak počítat čas. Chodíte nahoru a dolů či po hřebenech a máte ideální příležitost k tomu rozhlížet se. Začít se dá s okolím a pak - to o něco déle - třeba přejít k sobě samému. Je to inspirativní se takhle dívat... Pro začátek lze vnímat zdejší tvrdý život. Samozřejmě, i zde již není středověk, ale ve srovnání s „pohodlím“ velkoměsta by kdekterý televizní bačkorový typ možná vzdal při prvním vyvrknutém kotníku, ačkoli roubené chaloupky, pasoucí se ovce, kozy a krávy, vypadají velmi idylicky. Lidé tu prý odpovídají podmínkám - působí tvrdě, jsou nepřístupní a moc se s vámi nebaví. Ale nevěřte tomu. Co nemají rádi, je, když se s nimi nejedná fér. Ale to se nezdá nikomu. Stačí úsměv a každou chvilku vás někdo zdraví: „Dzien dobry“ nebo jen „Dobry“ a vy vnímáte to lidské, co je přece v každém, jen to někdy hodně hluboko skrývá. A když si dokážete pohodu v sobě udržet, oplatí vám to místní třeba tím, že vás pozvou dál a vy budete jejich hosty. Takové pozvání se ...
celý článek