Přílohy

Když je mi nejhůř, vezmu si křídla

Vydání: 36, 30.8.2005, Autor: Iva Tereza Grosskopfová
Příloha: Doma

Rozhovor s poslankyní a herečkou Táňou Fischerovou Jsem přesvědčená, že je dobré pokorně klepat na dveře, a ony se otevřou. Když člověk něco dělá a nečeká, až někdo udělá něco za něj, tak často přijde pomoc. Věřím tomu čím dál víc. Modlitba a nadhled, to mi pomáhá.

celý článek


Problémy anglikánské církve

Vydání: 35, 22.8.2005, Autor: Petr Příhoda
Příloha: Perspektivy

Zamyšlení Petra PříhodyPo dlouhých debatách rozhodla letos v červenci generální synoda britské anglikánské církve, že umožní biskupské svěcení i ženám. Rozpory mezi jejím konzervativním a liberálním křídlem, které se zviditelnily už v roce 1994, kdy se začalo s kněžským svěcením žen, se tím ještě více prohloubily.

celý článek


Annus mirabilis 1905

Vydání: 35, 22.8.2005, Autor: Jiří Grygar
Příloha: Perspektivy

Jiří Grygar píše o Albertu EinsteinoviAkoliv si to zprvu málokdo uvědomoval, jediný člověk v průběhu jediného roku dokázal změnit fyziku a jakoby mimochodem i celé další století. Tím člověkem byl technický úředník III. třídy Patentového úřadu v Bernu Albert Einstein, kterému v onom „podivuhodném roce“ bylo šestadvacet let.

celý článek


Vzpomínka na Karla Vránu

Vydání: 35, 22.8.2005, Autor: Miloš Doležal
Příloha: Perspektivy

Úryvky z chystaného rozhovoru Miloše DoležalaOsmdesáti let by se 24. srpna 2005 dožil mons. Karel Vrána, filozof, teolog, esejista, vydavatel, mecenáš, rektor římského Nepomucena a výrazná postava české kultury 20. století. Zemřel 11. prosince 2004 a my si tuto nezapomenutelnou osobnost a přítele Perspektiv připomínáme několika úryvky z připravovaného knižního rozhovoru.

celý článek


Jeden Bůh – a jeho dvojí obraz

Vydání: 35, 22.8.2005, Autor: Jürgen Liminski
Příloha: Perspektivy

Potíže mezináboženského dialogu s islámem Úpadek Západu, zakrývaný pláštíkem svobody, je podnětem k renesanci islámu, patrné ve všech muslimských zemích. I v Evropě se islám šíří prostřednictvím svých populačně zdatných paralelních struktur jako olejová skvrna. Kdekdo s ním navazuje politicky korektní dialog a zaklíná se mírovým soužitím. Vždyť vzýváme téhož Boha, jak lze číst i v koncilních dokumentech (Gaudium et spes, Nostra aetate). Ano, existenciálně vzato je Bůh jen jeden. Ale představy o něm se různí. Obraz Boha v islámu - hlavně v tom radikálním, jenž se hlásí o slovo všude - budí pochybnost, kterou bychom neměli přeslechnout. A vyvolává otázku, zda má ten současný dialog vůbec smysl.

celý článek


Modrá: Velká Morava ožívá

Vydání: 27, 16.8.2005, Autor: Aleš Palán
Příloha: Doma

Takhle nějak snad žili naši předci v 9. století: opevnění tvoří jednoduchá dřevěná palisáda se vstupní branou mezi dvěma věžemi, rolníci obývají roubené zemnice, jejichž podlaha je zahloubena pod povrch terénu, potraviny a seno se uchovávají v hospodářské stavbě zvané kleť. Bohatší osadníci pak bydlí nadzemních roubených domech, řemeslníci mají své keramické a šperkařské dílny.

celý článek


Neznají zvonek a učitelům tykají

Vydání: 27, 16.8.2005, Autor: Pavel Smolek
Příloha: Doma

Orbis Pictus je školou rodinného typu, což se projevuje i v maličkostech - třeba v tom, že žáci neznají školní zvonek, který na běžných školách striktně odděluje čas přestávek a čas vyučování. Je běžné, že se žáci o přestávkách navštěvují mezi sebou ve třídách, a tak jsem při své návštěvě školy potkal v sedmé třídě několik šesťáků a naopak.

celý článek


Motýl Řehoř a Augustin na faře

Vydání: 27, 16.8.2005, Autor: Ivana Jeništová
Příloha: Doma

P. Rudolf Smahel SDB Katolický kněz, salesián a docent na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. V tomto městě také bydlí s maminkou, která je mu oporou v jeho nelehké celoživotní pouti. Po absolvování teologické fakulty nedostal státní souhlas, teprve po třech letech mohl začít působit v Uherském Brodě. Za své aktivity byl minulým režimem odsouzen k podmíněnému trestu. Hedvika Smahelová Matka salesiánského kněze Rudolfa Smahela, manželka známého fotografa a statečná žena. Rudolfa, který se narodil v 50. letech, dlouho v jeho aktivitách podporovala. Oporou mu byla i v době strávené ve vězení. Nyní u něj žije a on jí všechnu péči oplácí.

celý článek


Nejcennější výkřik bolesti

Vydání: 30, 16.8.2005, Autor: Iva Tereza Grosskopfová
Příloha: Doma

Kristina a František jsou manželé už 27 let. Dvanáct let manželství prožili v rodném městečku manželky v Nízkých Jeseníkách, kde se jim narodili tři synové. Poté se přestěhovali do rodiště manžela v předhůří Nízkých Jeseníků. Zde oba konvertovali. K víře se nejdříve dostala Kristina, a to prostřednictvím kolegyně v práci. Uvěřila v Boha a doufala, že skrze něj se její manželství, které v té době procházelo krizí, uzdraví.

celý článek


Modrý Harlekýn jako hudební nástroj

Vydání: 30, 16.8.2005, Autor: Aleš Palán
Příloha: Doma

Poslední dny školního roku s sebou nesou již tradičně závěrečné dny dvou prestižních festivalů vážné hudby. V moravské Kroměříži je to festival současné duchovní hudby Forfest, ve východních Čechách pak Smetanova Litomyšl (SL). Ta letos reflektovala výročí ukončení druhé světové války ryze křesťanským podtitulem Smíření.

celý článek


Dítě není překážkou cesty na kole

Vydání: 30, 16.8.2005, Autor: Iva Peřinová
Příloha: Doma

Manželé Sztulovi se vydali z nejvýchodnější obce ČR Jablunkova až na nejsevernější místo Evropy norský Nordkap. Jeli na kolech a měli s sebou i své dva syny: šestnáctiletého Markuse a dvouletého (!) Michala.

celý článek


Letní knižní triptych - anketa

Vydání: 30, 16.8.2005, Autor: Iva Peřinová
Příloha: Doma

Několika známých osobností jsme se zeptali, jak se dá skloubit léto a četba. 1. Co jste jako dítě četl o prázdninách? 2. Berete si s sebou na dovolenou knihu i dnes? 3. Existuje nějaká vysloveně letní kniha?

celý článek




Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay