Sibiř mám hluboko ve svých kostech
Vydání: 31, 31.10.2004, Autor: Iva Tereza Grosskopfová
Příloha: Perspektivy
Etnoložka Pavlína Brzáková (nar. 1972) se od roku 1991 zabývá evenckými kočovnými pastevci sobů v oblasti centrální Sibiře...
Vydání: 31, 31.10.2004, Autor: Iva Tereza Grosskopfová
Příloha: Perspektivy
Etnoložka Pavlína Brzáková (nar. 1972) se od roku 1991 zabývá evenckými kočovnými pastevci sobů v oblasti centrální Sibiře...
Vydání: 31, 31.10.2004, Autor: Dagmar Pohunková
Příloha: Perspektivy
"Jste poživační a nechcete mít děti..." Když byla svatořečena Anežka a dozvonily klíče, zdála se ve všeobecné euforii jaksi nepatřičná úvaha o tom, jaké nové nebezpečí nám po porážce nacismu a překonání stalinistického komunismu ten Zlý zase chystá.
Vydání: 33, 31.10.2004
Příloha: Perspektivy
Josef Heyduk (30. 3. 1904 - 29. 1. 1994)
Vydání: 33, 31.10.2004, Autor: Jaroslav Med
Příloha: Perspektivy
Už je to dosti dávno, co jsem zde v souvislosti s vydáním básnického díla Rio Preisnera upozorňoval naše čtenáře také na jeho neobyčejně rozsáhlou filozofickou a literárněvědnou tvorbu, patřící k nejzávažnějším hodnotám soudobého českého myšlení. Před více než rokem vyšel první svazek Preisnerových filozofických a literárněvědných statí, ale teprve nyní, chce se říci konečně, vychází pod stejným názvem Když myslím na Evropu (Torst, Praha 2004) i svazek druhý, a tak máme před sebou vše nejpodstatnější z Preisnerova celoživotního filozofického a esejistického díla.
Vydání: 33, 31.10.2004
Příloha: Perspektivy
"Bezpečnostní plot kolem Izraele"? Těžko se ubránit rozpakům. Mezinárodní soud v Haagu prohlásil jeho nepřijatelnost. Přijatelné řešení život ohrožující situace Izraelcům nenabídl, není to jeho úlohou. Perspektivu samostatného palestinského státu, dohodnutou před léty v Oslu, zvrátila nová vlna palestinské intifády.
Vydání: 33, 31.10.2004, Autor: Tomáš Machula
Příloha: Perspektivy
Kantovo myšlení v novoscholastickém hávu V letošním roce si připomínáme sté výročí narození a dvacáté výročí úmrtí jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších katolických teologů dvacátého století, Karla Rahnera. Jeho dílo má obrovské množství následovníků a zastánců, stejně jako celou řadu kritiků. Je zřejmé, že Rahnerovo monumentální dílo nenechává teology lhostejnými. V tomto kontextu je velmi zajímavá přednáška Franze Schuppa přednesená na Linecké teologické univerzitě, otištěná v Theologisch-Praktischen Qartalschrift a poté i v Die Tagespost. V následujícím textu shrnu některé body Schuppova článku týkající se především ideových východisek Rahnerovy teologie. Uvedené citace pocházejí z tohoto článku.
Vydání: 35, 31.10.2004, Autor: Petr Pokorný
Příloha: Perspektivy
Otázky okolo Tomášova evangelia Když se více než před půlstoletím (to je v archeologii pořád ještě "nedávno") objevily zprávy o nálezu Tomášova evangelia, vzbudilo to velká očekávání...
Vydání: 35, 31.10.2004
Příloha: Perspektivy
Jednou z nadějí spojovaných s naším členstvím v EU je očekávání, že nás Evropa zkultivuje...
Vydání: 35, 31.10.2004
Příloha: Perspektivy
Moc zlých pochází ze zaslepenosti, lenosti a zbabělosti dobrých...
Vydání: 37, 31.10.2004, Autor: Jaroslav Šubrt
Příloha: Perspektivy
14. srpna zemřel ve svých třiadevadesáti letech v Krakově polský básník Czesław Miłosz, nositel Nobelovy ceny za literaturu (1980).
Vydání: 37, 31.10.2004
Příloha: Perspektivy
Když se řekne "emokracie", nemusí jít o dílo tiskařského či jiného šotka. Některé jednoslovné výrazy novinářského slangu dovedou vystihnout skutečnost lépe než odborné popisy. Například demokratura je politický systém, který se chce navenek chovat jako demokracie, ale jeho vnitřnosti fungují způsobem, který předtím zavedla diktatura (pro příklady nemusíme chodit daleko).
Vydání: 37, 31.10.2004, Autor: Petr Střešňák
Příloha: Perspektivy
Učitelské přemítání na prahu školního roku S končícím létem vstupuje do médií, ale i do rodin, kanceláří či hospod tradiční téma školství. Kdejaké lidské mládě je dotazováno, jak se těší na nový školní rok, a vzápětí uklidňováno solidárním, chápavým pohledem. Každý má přece nějakou tu zkušenost s afektovanými kantory, kteří přetěžují, neumějí zaujmout, posuzují nespravedlivě a občas si "zasednou".
František se vydává jako první papež do Iráku na čtyřdenní „pouť míru a bratrství“ – jak ji nazval chaldejský bagdádský patriarcha, kardinál Louis Raphael Sako.
Nového pomocného biskupa s českými kořeny dostala arcidiecéze San Antonio v Texasu. Je jím církevní právník a dosavadní generální vikář diecéze Victoria GARY JANAK.
S množstvím „alternativních pravd“ se za pandemie doslova roztrhl pytel. Zahalené do svůdného hávu „zamlčovaných informací“ vyskakují na sociálních sítích nebo…
Vážení čtenáři Katolického týdeníku, po dobu mimořádných vládních opatření, která mají opět omezit šíření nákazy koronavirem, jsme se rozhodli Vám naše/vaše…
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021
© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena Mapa webu
RSS kanál
XML Sitemap |