Přílohy

Werner Bischof v Obecním domě

Vydání: 5, 1.2.2006, Autor: Václav Sokol
Příloha: Perspektivy

Pískající chlapec, vykračující si s rancem na zádech, je jednou z posledních fotografií Wernera Bischofa. Krajina na snímku je zřejmě podobná té, která o několik měsíců později osmatřicetiletého umělce zahubila. Skalnatá propast v peruánských Andách se mu stala osudnou, když předtím prošel bez úhony místy zdánlivě mnohem nebezpečnějšími.

celý článek


„Pán Bůh se usmívá...“ - zemřel Jan Twardowski

Vydání: 5, 1.2.2006, Autor: Jaroslav Šubrt
Příloha: Perspektivy

Poslední noc před svou smrtí stihl ještě nadiktovat svou poslední báseň, která bude podle básníkovy poslední vůle čtena během pohřbu. A na smrtelném lůžku z nemocnice také vzkázal všem svým přátelům a čtenářům: „Pán Bůh se usmívá a má velký smysl pro humor.“

celý článek


Cikánský tábor, vatikánské poplatky a úroveň odposlechů

Vydání: 5, 1.2.2006
Příloha: Perspektivy

V dnešní době pracuje ve službách církve řada nepochybně schopných a obětavých „financial managers“, tvrdých pragmatiků, s maximální snahou finančně zabezpečit její provoz. Nic proti tomu, taková už je prostě doba. Avšak touha rozmnožovat zisk by měla mít také jisté rozumné hranice. V opačném případě je totiž vážně ohrožena naše věrohodnost. Anebo jsme snad už zase zapomněli na Congarovu církev sloužící a chudou?

celý článek


Uvažujme z pozice konkrétního embrya

Vydání: 5, 1.2.2006, Autor: Jiří Macháně
Příloha: Perspektivy

V souvislosti s navrhovaným zákonem a obhajobou výzkumu na embryonálních kmenových buňkách v řadách vědců znovu sílí hlasy, které znevažují pohled na embryo jako na lidský subjekt. Na některé z těchto názorů jsme se zeptali PhDr. Libora Ovečky, Th. D., který přednáší na katedře systematické teologie pražské teologické fakulty UK.

celý článek


Blízkost ano, ale mám strach...

Vydání: 5, 30.1.2006, Autor: Jacek Prusak
Příloha: Perspektivy

Když o sobě někdo prohlašuje „jsem singl“, nejčastěji tím chce sdělit, že nemá žádný trvalý vztah. Často se ale za podobnými výroky skrývá silný emotivní náboj: „Jsem sám, ale nechci se s tímto stavem smířit, nedokážu si představit, že by takhle měl vypadat celý můj život.“

celý článek


Benediktinky z Kolína nad Rýnem pomáhají ekumeně

Vydání: 3, 17.1.2006, Autor: Petr Příhoda
Příloha: Perspektivy

Kněz tam před přijímáním věřících nepronáší onu často zraňující sentenci o „vyloučení nekatolíků“, ale stručně poučí o reálném stavu ekumeny, o katolické církevní kázni – a laskavě je pozve k oltáři s tím, že jim dá požehnání. Požádá nekatolické účastníky, aby položením pravice na srdce viditelně vyjádřili svou konfesní odlišnost, a oni – radostně přicházejí k oltáři.

celý článek


"Tak žádné strachy, Bůh je s námi..."

Vydání: 3, 17.1.2006, Autor: Jaroslav nejml. Cuhra
Příloha: Perspektivy

Architekt Jaroslav Cuhra, člen Třetího řádu svatého Františka a neúnavný hlasatel apoštolátu každodennosti, se narodil v roce 1904. V předválečném období se angažoval v České lize akademické, spolupracoval s Janem Evangelistou Urbanem a Metodem Klementem a vychovával své čtyři děti.

celý článek


Proticírkevní tažení ve Španělsku

Vydání: 3, 17.1.2006, Autor: Jaroslav Šebek
Příloha: Perspektivy

Jedním z důvodů nárůstu negativních postojů vůči církvi je také snaha o vyrovnání s tragickou minulostí národních dějin z doby občanské války (1936) a následného diktátorského režimu (1939-1975). Válka zasáhla i rodinu nynějšího předsedy vlády - Zapaterův dědeček byl totiž stoupencem republiky a hned na začátku občanské války ho popravily frankistické oddíly. Levice dnes v tisku často zmiňuje podporu, kterou Frankovu režimu poskytovali španělští biskupové.

celý článek


Co znamená „nová ideologie zla“

Vydání: 3, 17.1.2006, Autor: Petr Příhoda
Příloha: Perspektivy

Zatímco komunismus a nacismus násilně rozbíjely stávající společnost, nová ideologie proniká („záludněji a skrytěji“) do politiky, do médií, do pedagogiky aj., prosazuje se pomocí mechanismů parlamentní demokracie, a to vše ve jménu svobody. Jejím nápadným rysem je tolerování, ba podpora masového potratářství.

celý článek


Zuzana Holasová: Přebývání v pekle mě nudí

Vydání: 2, 12.1.2006, Autor: Aleš Palán
Příloha: Doma

Zuzana Holasová se narodila v Praze v roce 1950. Vyrůstala v rodině, která byla v podstatě ateistická, posléze studovala práva a nakladatelskou specializaci v rámci žurnalistiky. Pracovala v nakladatelství Albatros. V devadesátých letech začala publikovat vlastní knihy: Nefritový prsten, Příběhy z Bible, Bible kniha knih, Čtrnáct malých setkání, Popoupo, Jakub a radost, Strašidelné město. Je členkou Sekulárního františkánského řádu.

celý článek


Je rok a půl mateřské dostačující?

Vydání: 2, 12.1.2006, Autor: Jeroným Klimeš
Příloha: Doma

Jsem matkou malého dítěte a přemýšlím o návratu do zaměstnání po roce a půl stráveném doma. V západní Evropě je prý dnes opět trendem dávat děti do jeslí či školek nebo si k nim opatřit chůvu. Mám ale obavu, jestli není rok a půl přece jen krátká doba. Dá se říct, jak dlouho je vhodné být s dětmi doma?

celý článek


Aby se z života nevytratil Bůh

Vydání: 2, 12.1.2006, Autor: Ivana Jeništová
Příloha: Doma

Program Manželských setkání, jak se organizace zprvu nazývala, přivezlo několik českých párů už před rokem 1989 z Finska. První kurzy se konaly v Kroměříži, pro velký zájem se v letech 1993-1994 přesunuly do Ostravy. Tam bylo rozhodnuto o vzniku satelitů, které by přiblížily tento program rodinám v jednotlivých regionech České republiky.

celý článek
Aktuální číslo 49 29. listopadu – 5. prosince 2022

Za svobodu vyznání

K alarmující situaci milionů lidí pronásledovaných ve světě za své náboženské přesvědčení přitáhla pozornost Červená středa – mezinárodní iniciativa, která…

celý článek


Myslet i na druhé, kteří nemají

Kromě dárků pro své blízké lze myslet i na ty, kteří se potýkají s nedostatkem. Charitativní organizace k tomu připravily řadu projektů a sbírek.

celý článek


Aby nám něco důležitého neuteklo

Říká se, že vše zrychluje a něco na tom bude. Rychlé nákupy, zpravodajství z celého světa okamžitě na dosah ruky, internet rychlý jako blesk, o autech ani nemluvě.

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Tím naším můžete povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok! Líbí se vám Katolický týdeník a chcete, aby…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay