Vydání: 10, 13.3.2006, Autor: Gabriela Plačková
Příloha: Doma
Tradiční péče o postižené byla rozdrobena mezi specializované obory, člověk se nám smrskl na nějakou poruchu či postižení. Zapomnělo se na to, že i postižený člověk je jedinečná bytost s neopakovatelným prožíváním a nejpodstatnější je pro něj zázemí vlastní rodiny. Ta by měla být založena na vzájemné lásce a schopnosti přijímat dítě takové, jaké je. V socialismu byla rodina čímsi podezřelým, byl to soukromý svět, kde se věci odehrávaly mimo kontrolu státu.
celý článek
Vydání: 10, 13.3.2006, Autor: Václav Štaud
Příloha: Doma
Varhany a liturgii mám tak rád, že jsem si kdysi řekl: Budu v kostele hrát, dokud tam dojdu. Když mi nedávno nohy začaly vypovídat službu, vypadalo to, že končím. Jenže přátelé mně nabídli odvoz. Kostelu sv. Jiljí v Komárově (mimochodem - je to gotická perla, nejstarší v Brně), kde jsem kdysi jako mladý varhaník začínal, tak mohu sloužit až do dnešních dnů.
celý článek
Vydání: 10, 13.3.2006, Autor: Václav Štaud
Příloha: Doma
Ve východním křídle slavkovské fary nás vítá opravdový princ. Nabídne malý program s plánkem expozic a obřadně každého uvede. „Stůj, červe!“ zaskřehotá stařena v pradávné loktuši: „Bez návleků nikdo nesmí dovnitř. Kdo by to uklízel? Trpaslíci odjeli za Sněhurkou.“ Musíme poslechnout.
celý článek
Vydání: 11, 13.3.2006, Autor: Jaroslav Tvrdoň
Příloha: Perspektivy
Autor je ve své monografii v podstatě věrný deklarovanému odmítnutí "metody výkladu z jednoho východiska". Nejprve proniká do Kierkegaardova díla sledováním ústřední role, jakou v něm hraje aristotelský princip sporu a kantovské rozlišení mezi jevem a věcí o sobě, následně se obrací k objasnění tří základních forem existence a závěrem spolu s Kierkegaardem odhaluje konstituci náboženského subjektu. Jeden výkladový postup nicméně hraje v jeho práci roli vůdčí: klíč k porozumění Kierkegaardovu nepřímému popisu rozmanitých stavů subjektivně zakoušené existence vidí Umlauf ve fenoménu času.
celý článek
Vydání: 11, 13.3.2006, Autor: Jaroslav Med
Příloha: Perspektivy
Nesmíme udělat v České republice chybu, kterou celá desetiletí dělala Spolková republika Německo. Tam reprezentanti politických elit celá léta prohlašovali: „Nejsme přistěhovaleckou zemí!“ A proto se také nevytvářela systematická politika integrace. Samozřejmě budeme přijímat přistěhovalce a budeme tak činit i v budoucnosti - z humanitárních důvodů i ve vlastním zájmu.
celý článek
Vydání: 11, 13.3.2006, Autor: Petr Příhoda
Příloha: Perspektivy
Jedinou „politicky průchodnou“ cestou reformy zdravotnictví je tedy regulace. Ta má jedinou možnost: začít šetřit. A to není možné bez újmy. Ta by měla být rozložena rovnoměrně. Pocítit by ji měli všichni: nemocnice, ambulantní lékaři, pojišťovny, lékárny, distributoři, farmaceutické koncerny, pacienti – prostě všichni. Nejen někteří (například pacienti, jejichž léčba je nákladná – třeba ti s roztroušenou sklerózou!).
celý článek
Vydání: 11, 13.3.2006, Autor:
Příloha: Perspektivy
Až najednou jsme uslyšeli: „Kluci, odkud vás přivezli?“, a ve sklopených dvířkách okénka se jako na tácku objevila obrácená hlava šklebícího se chlapíka. „My jsme tu taky v izolaci. Všechno kněží. Já jsem Tonda Bradna. Je někdo z vás katolík? Můžeme posloužit svátostmi.“
celý článek
Vydání: 10, 6.3.2006, Autor: Jeroným Klimeš
Příloha: Doma
"Jsem dva roky vdaná. Jsme s manželem, myslím, spokojený pár a vzájemně se doplňujeme. Jen mě občas trápí mé vzpomínky na předchozí známost, která byla poměrně krátká, ale velmi intenzivní. Známost jsem ukončila kvůli vztahu, který jsem pak navázala se svým stávajícím manželem. Cítím se z tohoto občasného vzpomínání provinile vůči manželovi. Není to nevěra? ..." Odpovídá psycholog Jeroným Limeš
celý článek
Vydání: 9, 27.2.2006, Autor: Petr Příhoda
Příloha: Perspektivy
I když býváme k některým výrokům, postojům a krokům Václava Klause kritičtí, tentokrát oceňujeme fakt, že prezident republiky vetoval návrh zákona o registrovaném partnerství, který předtím schválila většina v obou komorách Parlamentu. Svůj nesouhlas racionálně zdůvodnil.
celý článek
Vydání: 9, 27.2.2006, Autor: Jaroslav Šebek
Příloha: Perspektivy
Nadčasový rozměr Luxových politických idejí si uvědomíme hlavně při jeho uvažování nad potřebou zakotvení politické činnosti v pevném rámci etických hodnot nebo nad významem dobře fungující občanské společnosti a sociálně tržní ekonomiky jako protipólu socialistických a liberálních cest vývoje, ale i v přemýšlení nad globálními výzvami - přemýšlení, které se tolik vymyká typickému českému vnímání světa, zahleděnému výhradně do dění na našem malém dvorečku.
celý článek
Vydání: 9, 27.2.2006, Autor: Ctirad Václav Pospíšil
Příloha: Perspektivy
Číst teologické texty není právě snadná záležitost. Člověk, který se k nim přibližuje, by měl znát alespoň ty hlavní zásady uplatňované v teologické práci. Právě na tomto základě je pak schopen posoudit, představuje-li příslušný text závažný přínos, či nikoli. Uvedená schopnost nás pak chrání před tím, abychom se nechali zmítat kdejakým výrokem či názorem, a z toho důvodu představuje určitou garanci naší duchovní svobody.
celý článek
Vydání: 9, 27.2.2006, Autor: archiv KT
Příloha: Perspektivy
O biologii se donedávna zajímali hlavně biologové. Dnes
předkládají biologické a lékařské vědy problémy, kterých by si měl všímat i
laik. Porozumí jim, seznámí-li se se základními pojmy. Jednou z příležitostí je
zákon o pokusech na lidských embryonálních kmenových buňkách.
celý článek