Vydání: 24, 13.6.2023, Autor: Aleš Opatrný
Příloha: Perspektivy 24
Většina křesťanů nebude mít nikdy příležitost k poustevnickému životu. Naopak. Jsme vysláni do světa, který nebyl a nikdy nebude ideální. Jak v něm naplno žít a neztratit přitom identitu Kristových učedníků?
celý článek
Vydání: 24, 7.6.2022, Autor: Martin Weis
Příloha: Perspektivy 24
Symbolem přituhující normalizace byla v první půli 70. let úmrtí tří biskupů: Karla Skoupého, Štěpána Trochty a Josefa Hloucha. Dokud žili, byli terčem neustálého nátlaku ze strany režimu. Když zemřeli, měli komunisté při ovlivňování církevních věcí snadnější práci.
celý článek
Vydání: 24, 8.6.2021, Autor: Pavel Hošek
Příloha: Perspektivy 24
Čtení z této neděle (Mk 4,26-34) nám naznačuje, že ne všechno ve svém životě máme ve vlastní režii, že ne všechno si můžeme dopředu sami rozvrhnout, naplánovat, důkladně promyslet. U některých věcí, a to zpravidla věcí nejdůležitějších, nám prostě nezbývá než trpělivě čekat, až se odehraje zázrak.
celý článek
Vydání: 24, 9.6.2020
Příloha: Perspektivy 24
Katolická církev v komunistické Číně je po desetiletí rozdělená. Vatikán se sice snaží o kompromis, ale situace je i nadále složitá. V čem se podobá a v čem se liší od toho, co zažívala církev u nás v době totality?
celý článek
Vydání: 24, 11.6.2019
Příloha: Perspektivy 24
Čtyři roky po vydání encykliky Laudato si’ jsou sociální a ekologické problémy, k jejichž řešení encyklika vyzývá, čím dál tím palčivější. Vyvolávají po celém světě vlny solidarity, jichž se účastní lidé věřící i nevěřící.
celý článek
Vydání: 24, 13.6.2017, Autor: Zdeněk Jančařík
Příloha: Perspektivy 24
Ve čtvrtek po svátku Nejsvětější Trojice si připomínáme slavnost Těla a krve Páně. V roce 1264 ji zavedl papež Urban IV. a od patnáctého století se také rozšířil zvyk pořádat procesí Božího těla. Podstata tohoto svátku nespočívá v okázalých formách jeho vnější podoby, nýbrž ve vědomí, že náš Pán je blízko.
celý článek
Vydání: 24, 7.6.2016, Autor: Stanislav Balík
Příloha: Perspektivy 24
Zdanit náhrady z církevních restitucí či dokonce zkonfiskovat církevní budovy v areálu Pražského hradu. – S takovými návrhy přicházejí v poslední době představitelé různých politických stran. Zdá se, že proticírkevní karta přináší stranám politické body. Proč?
celý článek
Vydání: 24, 7.6.2016, Autor: Klára Marie Stráníková
Příloha: Perspektivy 24
„V tom městě žila jistá žena, byla to hříšnice“ (Lk 7,37). Co to bylo za hříchy? Šířila pomluvy, byla namyšlená a prospěchářská? Neplnila si náboženské povinnosti? Byla lakomá či neférová, nebo dokonce lhala či kradla? V tom to asi nebylo. Byla to nevěstka! Všichni to přece víme!
celý článek
|
Vydání: 24, 9.6.2015, Autor: Petr Pithart
Příloha: Perspektivy 24
Před 25 lety se konaly první svobodné volby
Ve dvou činžovních domech v ulici 28. října dole u Václavského náměstí měl své luxusní prostory Ústřední výbor Svazu československo-sovětského přátelství. V listopadu 1989 rozhodla pražská radnice, že tyto prostory musí přátelé na věčné časy přepustit štábu Občanského fóra. V malém promítacím sále v podzemí výstavní síně Aurora bylo v prvních dnech února 1990 na mně, abych oficiálně před desítkami novinářů a televizních kamer ohlásil, nejen že budou volby, ale jaké budou, kdy se budou konat a podle jakých pravidel.
celý článek
|
Vydání: 49, 2.12.2014, Autor: Tomáš Halík
Příloha: Perspektivy 24
Proslov při udílení čestného doktorátu v Erfurtu
Po letošní Templetonově ceně obdržel prof. Tomáš Halík další významné mezinárodní ocenění. Tentokrát mu čestný doktorát teologie udělila nejstarší německá univerzita – univerzita v Erfurtu. Slavnostního aktu se kromě řady dalších významných osobností účastnil emeritní světící biskup Hans Reinhard Koch, který byl před šestatřiceti roky přítomen tajnému kněžskému svěcení Tomáše Halíka.
celý článek