Přijmout dítě s postižením – a co dál?

Vydání: 2015/26 Turínská výzva, 23.6.2015, Autor: Alexandra Lammelová

Příloha: EDA - raná péče

Existuje přirovnání, které snad trochu vystihuje situaci rodiče, kterému se po devítiměsíčním nadějném očekávání narodí dítě s postižením: Je to, jako kdybyste se sbalili na dovolenou k teplému jižnímu moři, ale letadlo vás bez varování vysadilo uprostřed ledu a sněhu v Grónsku.
 
Co nevidíš, na to si můžeš sáhnout. Snímek archiv EDA
 
Služba pro rodiny dětí se zrakovým a kombinovaným postižením od narození byla založena v roce 1990 a toto pracoviště je jedním ze dvou nejstarších v České republice.
 
V současnosti Raná péče EDA, o. p. s., zajišťuje terénní služby ve čtyřech krajích České republiky a provozuje celostátní krizovou linku a chat – Linku EDA – pro rodiny dětí s postižením či se závažnou diagnózou.
 
Důležitým posláním organizace je i šířit osvětu o této pomoci v celé ČR. Organizace zajišťuje akreditované kurzy o rané péči pro lékaře, sestry a pedagogické pracovníky. Vydává dvakrát ročně časopis Raná péče pro rodiče i odbornou veřejnost.
 
Raná péče EDA je členem AVPO (Asociace veřejně prospěšných společností) a APRP (Asociace pracovníků v rané péči). Od března roku 2015 je držitelem značky „Spolehlivá veřejně prospěšná organizace“.(red)
 
Vše, co máte s sebou, vám nejen nepomůže, ale stále vám připomíná nepochopitelnou změnu, která se tak náhle stala.
 
Psychologové popisují různé reakce na takovou krizovou situaci: můžeme se tvářit, že se nic nestalo – tzv. popření, můžeme se intenzivně věnovat hledání viníka – kdo za to může, můžeme začít zkoušet nejrůznější postupy, jak své postavení ovlivnit a tzv. vrátit do normy.
 
Nejspíš se ale každý v určitou chvíli začne rozhlížet po někom, kdo by nám poradil, pomohl, byl oporou.
 
Vrátíme-li se k příměru z úvodu, tedy po nějakém Eskymákovi, kterému budeme moci věřit, že nám z těch pro nás neodlišitelných odstínů bílého sněhu, ledu a zmrazků pomůže najít cestu zpět – jinak bychom mohli být v pokušení všechno vzdát.
 
Pro rodiny dětí s postižením od narození
 
Pro rodiny dětí s postižením od narození do 7 let jsou takovými průvodci již 25 let poradci rané péče. Že ten název neznáte?
 
Pak nabízíme ke čtení tuto přílohu: dozvíte se v ní nejen to, kdo vlastně takový poradce rané péče je, ale i co si o jeho roli myslí ti, kteří už jeho služeb využili, a proč je poradce tak cenný, že stojí za to, abyste jeho dojíždění do rodin podpořili svým darem.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Speciály, Přílohy



Aktuální číslo 13 28. března – 3. dubna 2023

Se školáky o Velikonocích

Proč se slaví Velikonoce? Mnohá pedagogická a katechetická centra biskupství, ale i samy farnosti vítají v těchto dnech školáky, aby jim přiblížily smysl křesťanských…

celý článek


Notre Dame bude ještě hezčí

Vyčištěné vitráže, varhany i nové osvětlení – to vše rozjasní vnitřní prostor pařížské katedrály, až se koncem příštího roku otevře. O plánu oprav, na nichž…

celý článek


Statečná úřednice a nezlomní kněží

Z 260 zmapovaných případů mučedníků komunistické éry vybíráme čtyři příběhy méně známých statečných svědků víry.

celý článek


Osobnosti Moravy v křížové cestě

Autorka křížové cesty v kostele blahoslavené Marie Restituty Kafkové v Brně-Lesné HANA JAKRLOVÁ vystudovala architekturu, ale pracuje jako fotografka a vizuální umělkyně.…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay