Příchovická Křižovatka slavila 35 let

Vydání: 2014/44 Na Dušičky se připravují kněží i řidiči, 29.10.2014, Autor: Kateřina Regendová

Příloha: Nadační fond Křižovatka - Diecézní centra života mládeže

Nejstarší centrum života mládeže si jubileum připomínalo letos v červenci.
 
 
P. Jozef Kadlic spolu se svým týmem. Snímky v příloze achiv center mládeže
 
O víkendu 11. – 13. července se v Interdiecézním centru života mládeže Křižovatka slavilo 35 let od začátku spontánních pobytů mladých lidí na příchovické faře. Centrem během oslav prošlo na 300 účastníků. Téměř polovina z nich byli mladí lidé, kteří do centra jezdí i v současné době. Nechyběly rodiny s dětmi ani pamětníci z dob totality.
 
„Do Příchovic jsme jezdili ještě za komunismu, teď už sem jezdí naše vnoučata,“ uvedli Václav a Soňa z Čelákovic. Program, hudbu, liturgii, a především přijetí účastníků připravovalo několik desítek dobrovolníků: „Hráli jsme písně, které zde mladí dnes zpívají. Přesto se k nám přidali i lidé mnohem starší,“ sdělila Veronika, členka kapely KaPři (Kapely Příchovice), která v Příchovicích před lety vznikla a v současnosti hraje nejen ve zdejším centru, ale doprovází i různá větší či menší setkání mládeže.
 
PODĚKOVÁNÍ I PROSBA O POŽEHNÁNÍ
 
Hlavní mši svatou v sobotu 12. července celebroval litoměřický biskup Jan Baxant za účasti dalších patnácti kněží a bohoslovců. „Byl to pro nás způsob, jak poděkovat Bohu za milosti a dary přijaté během uplynulých 35 let a jak prosit o požehnání do let dalších,“ uvedl P. Vladimír Novák, který byl v centru zodpovědným knězem v letech 2000–2012.
 
Po slavnostním obědě mnozí využili slunečného počasí k osobním setkáním, ke sportu nebo k výstupu na Bílou skálu, která je dodnes častým cílem výletů zdejších rekreantů.
 
Během programu zazněla svědectví těch, pro které se Příchovice staly důležitou životní křižovatkou, díky níž našli Boha, své životní povolání, upevnění víry nebo zde sloužili mladým lidem část svého života. „Patřím už ke starší generaci. Bůh mne volal několikrát, ale naplno jsem se s ním setkala až v Příchovicích, kde jsem poznala živou víru. Možná to bylo i tím, že tady byli mladí lidé otevření a vnímaví,“ sdělila Květa Jakubalová, která je v současnosti hlavní kaplankou Vězeňské služby ČR. „V Příchovicích jsem našla povolání k zasvěcenému životu v Hnutí fokoláre,“ prozradila Jaroslava z jižních Čech. „Mé povolání mne mimo jiné zavedlo do Ruska. Stalo se mi, že v jedné rodině v Moskvě, když slyšeli, že pocházím z Čech, se mne zeptali: A znáš Příchovice?, vzali kytaru a začali zpívat české písničky.“
 
CO DALA CENTRA MLADÝM LIDEM?
 
Součástí oslav byla i mezinárodní konference, která se v Příchovicích konala v sobotu 18. října. O významu a přínosu center života mládeže z biblického, pastorálního, psychologického, sociologického a pedagogického hlediska diskutovali odborníci z české a slovenské republiky. Vědecký výbor tvořil apoštolský exarcha Ladislav Hučko, Jaroslav Šebek, P. Jan Balík a prof. Stanislav Vojtko ze Slovenska. Svůj příspěvek zaslal také dlouholetý zodpovědný za sekci mládeže Papežské rady pro laiky arcibiskup Renato Boccardo. „Společně s vámi děkuji Pánu za všechno dobré, co DCŽM přinesla pro dobro mladých lidí a dobro církve v ČR, za tento výjimečný popud, který vytryskl v srdci a hlavě P. Miroslava!“ vzkázal arcibiskup.
 
Cílem diskuse bylo nejen ukázat na přínos center ve formaci mladých lidí, ale také se zamyslet, jak reagovat na změny, jež společnost prodělává a jež mají vliv na mentalitu mladých lidí. Účastníci se shodli, že i když ve světě probíhá mnoho proměn, základní potřeba a očekávání mladých lidí se nemění: „Jsou citliví na lásku, na přijetí, na vztahy a jsou ochotní se nasadit pro smysluplné aktivity,“ uvedl Andrej Darmo ze Slovenska z DCŽM ve Španiej Dolině. 
 
Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Speciály, Přílohy

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 41 4. – 10. října 2022

Papež apeluje na Putina

„Tato strašná a nepředstavitelná rána lidstva místo toho, aby se hojila, stále více krvácí a hrozí, že se rozšíří,“ prohlásil 2. října o ruské válce proti Ukrajině…

celý článek


Nuncius požehnal repliku fatimské kaple

V Koclířově u Svitav požehnal minulou sobotu nuncius Jude Thaddeus Okolo spolu s biskupem Janem Vokálem repliku fatimské kaple Capelinhy, určenou Světovým fatimským apoštolátem…

celý článek


Neublížit svým těžkým batohem

Každý v životě prožil nějaké křivdy. Proč se nám vlastně dějí a jak s nimi naložit, radí psychoterapeutka PETRA VESELÁ z Křesťanského terapeutického centra v Praze.

celý článek


Záchytný bod v místě studií

Věřící studenti vysokých škol mohou téměř v každém univerzitním městě navštěvovat společenství podobně smýšlejících kolegů.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay