Přestaňte drancovat Afriku

Vydání: 2023/6 V Praze začala evropská synoda, 7.2.2023, Autor: Filip Breindl

„Chci dát hlas těm, kteří ho nemají,“ vysvětlil papež svou šestidenní cestu do Konga a Jižního Súdánu (31. ledna až 5. února), kde mluvil ostře o problémech kontinentu, ale i o naději.


Papež se zdraví s jedním z tanečníků, kteří vystoupili na stadiónu v Kinshase při Františkově setkání s mladými lidmi. Na tribunách jich bylo na 60 tisíc. Snímek Vatican Media


Stejně jako při návštěvě Středoafrické republiky v roce 2015 se František cíleně vydal do neklidných zemí: na východě Konžské demokratické republiky se bojuje o území s nerostným bohatstvím; Jižní Súdán se potýká s etnickými nepokoji. Papež připouští, že díl viny nesou místní politici, často zkorumpovaní, ale zásadní je „neukojitelná chamtivost po surovinách a penězích, která pohání zbrojařský průmysl a které se nestabilita a korupce hodí“. Svatý otec to nazývá ekonomickým kolonialismem: „Dost! Už žádné obohacování na úkor těch nejslabších, už žádné obohacování krvavými surovinami a penězi!“ zvolal poté, co se v Kinshase sešel s oběťmi násilí. Děti i dospělí mu vyprávěli otřesné příběhy o mučení, znásilňování, zabíjení, ale i dětské otrocké práci. „Ruce pryč od Konga, ruce pryč od Afriky! Přestaňte Afriku dusit: není to důl, který se musí vytěžit, ani země, kterou je třeba vydrancovat,“ řekl a vyzval, ať Afrika dostane více možností o sobě rozhodovat.

Přicházíme na kolenou

Stejně naléhavě se papež obracel i na své africké posluchače, když je nabádal k odpuštění, odmítnutí násilí a korupce. „Už žádné krveprolití, konflikty, násilí a vzájemné obviňování,“ shrnul v Jižním Súdánu. Této zemi věnoval mimořádnou pozornost už dříve: v roce 2019 pozval do Vatikánu hlavní aktéry občanské války, poklekl před nimi a políbil jim nohy s výzvou ke smíření. „I teď přicházíme na kolenou, abychom vám umyli nohy, naslouchali, sloužili a modlili se s vámi,“ řekl v Džubě anglikánský primas Justin Welby, který spolu s Františkem a s Iainem Greenshieldsem ze Skotské reformované církve vykonal „ekumenickou pouť za mír“. Setkali se třeba s lidmi z uprchlických táborů, kteří museli odejít z domovů kvůli bojům nebo následkům povodní.

„Přátelé, je čas převést slova do praxe. Proces míru a usmíření potřebuje nový impuls,“ naléhal papež v Džubě na naplňování dohod z Říma. Prezident Salva Kiir během papežské návštěvy oznámil, že se vláda hodlá vrátit k pozastaveným rozhovorům s některými skupinami. Vyhlásil také částečnou amnestii, která se týká i 36 vězňů před popravou – papež zde totiž opět mluvil o nepřijatelnosti trestu smrti.

Úsměv  a naděje světa

Pro Františka je Afrika také „úsměvem a nadějí světa“. V Kongu i Jižním Súdánu ho v ulicích vítaly davy lidí a na středeční mši na letišti v Kinshase přišlo na milion věřících, menším shromážděním pak byla závěrečná mše v Džubě. Pěšky tam přišla skupina asi 60 věřících z více než 300 kilometrů vzdáleného Rumbeku, devět dní s ní byl na cestě i biskup Christian Carlassare. Podle konžských novin Forum des As papež našel správná slova proti nespravedlnosti a zvěrstvům, ale „nyní musíme pracovat“ – uvádí latinský titulek článku o Františkově impulsu pro Afričany, aby se stali „hrdiny vlastního boje“.

FILIP BREINDL 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, ČlánkyAktuální číslo 11 14. – 20. března 2023

Inaugurace s požehnáním

S biblickým Áronským požehnáním i přímluvou zástupců církví a rabína zahájil ve čtvrtek Petr Pavel svou službu prezidenta.

celý článek


Bůh snese i naše negativní emoce

O tom, že Bůh snese i naše negativní emoce, které se z našeho nitra občas derou na povrch, když se cítíme Bohem zklamáni a opuštěni, hovoříme se známým karmelitánským…

celý článek


Pohled do "církevních devadesátek"

Devadesátá léta neznamenala jen orlické vraždy nebo divokou privatizaci, ale také dobu nebývalého rozvoje náboženského života. Zaměřuje se na to připravovaný televizní…

celý článek


Něžné i silné srdce žen

Papež se znovu postavil za zrovnoprávnění mužů a žen, které podle Františka „svět zkrášlují, chrání a udržují při životě“.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay