Přenechat mateřskou dovolenou otci?

Vydání: 2004/30 Muži na mateřské, 1.9.2004, Autor: Kateřina Nešlehová

Setkat se s otcem na „mateřské dovolené“ nebývá v poslední době takovou zvláštností. Proto jsme oslovili několik ještě svobodných jednotlivců i manželských párů, kterým jsme položili stejné otázky.

Napadlo vás někdy, že byste nešla na mateřskou dovolenou a "přenechala" ji manželovi? Proč jste o tom začala uvažovat, eventuálně proč jste od té myšlenky ustoupila, nebo jste ji naopak uskutečnila? .


Ester, 35 let
Krátce jsem o tom uvažovala z finančních důvodů, ale přestala jsem o tom přemýšlet ve chvíli, kdy jsem si uvědomila, že bych se vedle dítěte musela starat ještě i o manžela. A navíc by mi bylo líto ošidit se o ty krásné okamžiky.

Jana, 55 let
V době, kdy jsem měla dítě, to nikoho nenapadlo, dokonce jsem nevěděla, že to vůbec jde. Dnes bych o tom jistě uvažovala. Bylo by dobré, kdyby si otec mateřskou mohl aspoň vyzkoušet, a to tak od dvou let dítěte. V tomto věku by myslím hlavně u kluků „tvrdší“ výchova určitě prospěla. Nastal by i kvalitnější vztah s otcem, který podle mě dnes často mladým chybí. Prospělo by to i matce – že by si odpočinula a neztratila by v dnešní době důležitý kontakt se svým profesionálním zaměstnáním – i otci, že by otcové opravili svoje mínění o tom, že ženy na mateřské „sedí doma a nic nedělají“.

Romana, 30 let
Upřímně řečeno ne. Podle mého názoru je to jedno z nejkrásnějších období a také nejdůležitějších ve vztahu dítě - matka. Přiměřeně tomu také patřičně náročné. Ale je-li to jenom trošku možné, mohou si tuto dobu podle mého názoru užít oba - jak máma, tak prcek. To ovšem neznamená, že bych byla proti tomu, aby šel muž na otcovskou dovolenou, musí to ovšem vyhovovat všem zúčastněným. Násilím se nic dělat nedá a nesmí.

Klára, 29 let
Myslela jsem na tuto možnost, ale uskutečnila bych to jen při nějaké krizové situaci. Pokud by muž třeba ztratil místo. Stejně bych však měla trochu obavy, aby mi neutekly ty dětské roky. Jinak si myslím, že manžel by to zvládl. S dětmi to umí a asi by nebyl proti.

Lucie, 26 let
Ve svých bujných emancipovaných fantaziích si teoreticky umím představit, že budu výdělečně činná samostatná žena, nezávislá na muži... Ale ani přes tyto představy bych dítě do věku alespoň jednoho roku neopustila. Muž, který se rozhodne věnovat celodenní péči dětem, si určitě zaslouží mé uznání. Myslím však, že by toho byl málokterý schopen - právě z důvodů předsudků, tj. že by se jako muž cítil v této roli méněcenný, že by tím jeho mužství dostalo ránu. Ne každý by podle mého tuto roli vůbec zvládl. A pokud ano, pak by těžko zvládl zároveň i péči o domácnost, jak to běžně musí dělat žena. Uvítala bych, kdyby muži trávili více času s rodinou, aby se aktivně podíleli na výchově a aby přestali na ženu v domácnosti hledět na jako na tu, která „je doma a tedy nic nedělá“.

Markéta, 27 let
Jsem přesvědčena, že na mateřskou dovolenou by měli chodit ženy. Domnívám se totiž, že role matky je v prvních třech letech dítěte nezastupitelná.

Napadlo vás někdy, že byste místo manželky šel na mateřskou dovolenou? Proč jste o tom začal uvažovat, eventuálně proč jste od té myšlenky ustoupil nebo jste ji naopak uskutečnil?

Pavel, 30 let
Je to jedna z variant, o které s manželkou právě uvažujeme. Důvodem jsou hlavně peníze. Máme totiž hypotéku na byt a velké měsíční splátky. Manželka má vyšší plat než já, ale zároveň je jí líto, že by od malého dítěte šla hned do práce. Uvidíme, co nám situace dovolí. Jinak v tom nevidím žádný problém. Dnešní situace je pro mladou rodinu často taková, že tradiční řešení je pro ni z různých důvodů neúnosné (muž v práci, žena doma). Možná, že když budou muži častěji s dětmi doma, tak pak také lépe ocení domácí práce a vůbec celou mateřskou dovolenou.

Jan, 29 let
Nedokázal bych být na mateřské sám - pokusím se důvody sestavit podle důležitosti: 1) měl bych obavu, že bych nedokázal dát dítěti potřebnou péči, a děsil bych se představy, že se mu něco stane a já za to ponesu zodpovědnost, 2) ztratil bych svůj pocit živitele rodiny (což souvisí s určitou ješitností) - nehledě na to, že bych musel čelit posměškům svých mužských vrstevníků, 3) měl bych určité výčitky svědomí, že moje žena musí každé ráno vstávat a jet do práce, kdežto já jsem ten, který nikam nechvátá.

Zkrátka mateřskou bych přežil pouze asi jen omezenou dobu, a to nejlépe ještě za pomoci některého z prarodičů dítěte. Snad bych se pokusil manželce odlehčit aspoň tím, že bych pečoval o dítě večer nebo o víkendu, aby ona na chvilku mohla "vypnout" nebo "vypadnout" z domu.

Salvátor, 44 let
Něco podobného je možné pouze v případě, že pracují oba manželé. Pak není problém, aby muž zůstal s dítětem doma, konečně udělalo to tak i několik mých kolegů. Ovšem až po třech měsících života dítěte, a to z jediného prostého a praktického důvodu, které se jmenuje kojení. Pak už nastoupili muži s dudlíkem a láhví. Někdy to zvládali zcela sami, v jiných případech pomohli i babičky a dědečkové. Nevzpomínám si ale, že by si stěžovali. Právě naopak. Být na otcovské dovolené se jim líbilo.

Ivan, 42 let
Uvažoval jsem o tom, protože manželka má zodpovědnější postavení s větší perspektivou. Je vysokoškolačka ve vedoucím postavení, zatímco já jsem pouhý řadový zaměstnanec a středoškolák. Přemýšleli jsme o tom už při prvním dítěti a při druhém to možná uskutečníme.

Šimon, 27 let
Péče o děti je myslím záležitostí obou rodičů. Osobně se ve výchově děti angažovat snažím a byl bych pro to, aby otcové byli ve svých rodinách přítomni intenzivněji, než jak je to dnes běžné. Na druhou stranu jsem poněkud rozpačitý z toho, že by si rodiče své role (muž-živitel, žena-pečovatelka o děti) měli zcela vyměnit. Mateřství je přece výsada žen, tak jak může jít muž na „mateřskou dovolenou“? Dnes se například ženám doporučuje, aby kojily své děti co nejdéle, třeba až do půldruhého roku dítěte. Jak by tento pozitivní požadavek mohly ženy splnit, jestliže by dítě předaly mužům a samy se na celý den vydaly „shánět kořist“? S obrácením tradičních rolí v rodině se asi budeme setkávat stále častěji. Ženy totiž mají mnohdy lépe placené zaměstnání či dosažené vzdělání než jejich partneři, a proto se nabízí, aby roli živitele rodiny převzaly ony. Přesto si myslím, že je to řešení kompromisní. Zdá se mi, že ženy mají k výchově dětí přece jen lepší předpoklady.

Jakub, 26 let
Napadlo mě, že bych šel na otcovskou dovolenou, jenomže vím, že žena chce na mateřskou, tak jsem jí jako pravý gentleman dal přednost.

Otcové na mateřské dovolené si prý dokáží své povinnosti vychutnat.


Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 39 21. – 27. září 2021

Potomek sv. Ludmily na Tetíně

Tisíce lidí v sobotu 18. září připutovaly do Tetína na Berounsku na Národní svatoludmilskou pouť. Slavnostní mši ke 1100. výročí umučení první české světice slavil…

celý článek


Ze Slovenska k celé Evropě

Čtyři dny prožili Slováci s hlavou církve – papežem Františkem. Svatý otec se vrátil do Říma ve středu 15. září po programu nabitém setkáními, společnými modlitbami…

celý článek


Podle čeho budete volit?

Osobnostem duchovního života jsme položili otázku: Podle čeho se budete rozhodovat v nadcházejících parlamentních volbách 8.–9. října?

celý článek


Na usedlosti plánují dětský hospic

Dětský lůžkový hospic vybuduje na pražské usedlosti Cibulka Nadace rodiny Vlčkových. Odkoupila ji na jaře v havarijním stavu a areál plánuje otevřít do pěti let.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay