16.–22. dubna 2024
Aktuální
vydání
16
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Přemýšlejme, než informaci předáme druhým

29. 9. 2010

|
Tisk
|

Vydání: 2010/40 Facebook, 29.9.2010

Do mé e-mailové schránky přišel hromadně rozesílaný e-mail obsahující naléhavou prosbu Panny Marie, abychom se v září jednu půlhodinu spojili v modlitbě růžence za záchranu lidí a planety. Přišlo mi to jako devalvace mariánské úcty – navíc na hraně spamu. Na druhé straně je modlitba přece správná věc. Nevím, co si o tom mám myslet. Poradíte mi?

Domnívám se, že v minulých týdnech si podobným problémem lámalo hlavu více lidí, kteří takový e-mail dostali. Určitě je správné se modlit a třeba se v tom prostřednictvím internetu i vzájemně povzbudit. Mimochodem, oblíbenou pomůckou k modlitbě je web na www.modlitba.net. Na druhé straně je třeba si uvědomit, že mnozí lidé jsou dnes velmi citliví na hromadně rozesílané e-maily. Zabírají čas, činí schránku nepřehlednou a často sdělují nepodložené informace. Na internetu existuje celá databáze takových e-mailů – tzv. hoaxů (viz www.hoax.cz). Jejich cílem není podat informaci (příznivou či nepříznivou), někoho pobavit, nebo dokonce vyzvat k modlitbě. Navíc to většinou není ani reklama jako běžný spam. Největší touhou tvůrce hoaxu je zajistit, aby příjemce obdržený e-mail rozeslal na co největší množství adres ze svého adresáře. Autor se bude radovat, když se mu jeho e-mail začne po čase „vracet“ nazpátek přes jiné lidi a v co největším množství. Podobně tak je to s e-mailem „od Panny Marie“. Charakteristické je, že tam není žádná konkrétní ověřitelná informace (a ani být nemůže) k modlitbě. Někdy se však stává, že odkaz na nějakou autoritu je, ale jedná se o zcela nepravdivou informaci. E-mail následně rozesílají zbožní lidé, kteří modlitbu považují za správnou. Velká část příjemců si následně ve skrytu zanadává na další zbytečný e-mail. Otázkou také je, kdo z příjemců opravdu zareaguje na vlastní obsah e-mailu a kvůli takové zprávě se „spojí k modlitbě za záchranu lidí a planety“, či na e-mail po přeposlání dalším lidem po chvilce zapomene… Výsledkem několika takových e-mailů je ztráta času, který by šel věnovat – třeba i pořádné modlitbě. Na internetu obecně platí, že každý tam může mít svůj prostor za nepatrné náklady. Vzhledem k tomu je na internetu vedle sebe obrovská nabídka všeho možného a velmi různé kvality. Internet může být velmi dobrým zdrojem informací, ale současně je třeba se vždy tázat, kdo za tou konkrétní informací stojí, jaká autorita. Zda se jedná o dostatečně důvěryhodnou osobu či instituci. Často používaný výraz „našel jsem to na internetu“ je pro serióznější práci málo. Tento problém je velmi obecný a týká se například i různých encyklopedií či zpráv, kdy je třeba zkoumat, kdo je původním zdrojem informace. Pro křesťana mohou být dobrým vodítkem stránky, které poskytují různé diecéze a jejich střediska nebo osvědčené soukromé subjekty. Naopak anonymní e-maily a weby nejasného původu působí spíše zmatek a nejistotu. Je určitě správné přemýšlet o tom, jaké informace sdílíme a předáváme druhým. Mimochodem, to platí nejen na internetu…

P. Josef Ptáček, metodik IT, Arcibiskupství pražské

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou