Překonali jste krizi v manželství? Napište nám o tom

Vydání: 2022/27-28 Doby krizí jsou časem světců, 28.6.2022, Autor: Jiří Macháně

Sesbírat příběhy manželských zkušeností se vztahovým karambolem, které se podařilo překonat, by chtěl dlouholetý průvodce snoubenců a autor příprav na manželství, pastorální teolog Mons. Aleš Opatrný.

Ilustrační snímek.

Nikoliv pro zábavu, ale pro užitek. Lidé jsou podle jeho slov v pokušení zacházet se vztahy v duchu skartační kultury, na kterou upozorňuje papež František: „Když mi něco nejde, tak to vyhodím a opatřím si to nové. Já bych byl naopak rád, aby bylo na příbězích manželů vidět, jaký malér prodělali a jak i proč jej případně překonali.“ Podle jeho slov jsou manželství, která fungují velmi dobře, ale přitom mají za sebou velké a někdy i vleklé krize, které nesdílejí na každém rohu. Jejich autentické vyprávění by nyní mohlo posloužit jiným. „Vždycky říkám, že kolaps ještě není konec. A já bych byl rád, kdyby se to podařilo ukázat na opravdových životních zkušenostech manželů,“ vysvětluje pastorální teolog.

Komu a jak je poslat?

Příběhy k rukám Mons. Opatrného lze zaslat písemně na adresu redakce nebo e-mailem na pribehy@katyd.cz do konce září. „Samozřejmě zachovám já i redakce přísnou anonymitu. Můj vzdálený sen je, že z toho jednoho dne sestavíme publikaci o malérech v manželství a jejich překonání,“ vysvětluje Aleš Opatrný. Pevně věří, že příběhy do redakce dorazí: „Manželé snad budou tak laskaví, že napíší, co prodělali, případně jak se z toho dostali. Byl bych rád, aby předali svou vlastní zkušenost, která by byla povzbuzením pro manžele, kteří zjistí, že někdo měl podobnou těžkost jako oni. A možná to může posloužit i jako pobídka: podívejte se, i vnější pomoc v manželství může být dobrá, přemýšlejte o tom, jestli ji nepotřebujete taky,“ doplňuje.

Nepřijít pozdě

Jedním z efektů, které by tyto příběhy mohly mít, je otevřít oči těm, kteří si nevšímají těžkostí, jež manželství provázejí. Často totiž bývají nenápadné, vleklé a jedním z partnerů nepostřehnuté. Nepovažují je totiž za podstatné nebo přehlížejí. „Já si vždycky vzpomenu na jeden puberťácký vtip. Přijde kostra k doktorovi a ten jí řekne: ,Hm, to jdete brzo.‘ Když je z manželství už jen kostra vzpomínek a vzdychání, bývá už opravdu pozdě ho resuscitovat. Je třeba začít včas,“ říká Mons. Opatrný. A jak dodává, je nutné si také realisticko-pesimisticky připustit, že obnova manželského vztahu může trvat dlouho, ale také se nemusí vůbec podařit. „Jsem však zastáncem toho, aby manželé byli taktně, ale vytrvale přesvědčováni, že nápravu musí uskutečnit oni, byť ne bez pomoci třetí osoby. A byl bych rád, kdyby k tomu taková sbírka příběhů mohla pomoci,“ uzavírá Aleš Opatrný.

(mach) 

Sdílet článek na: 

Sekce: ČlánkyAktuální číslo 33 9. – 15. srpna 2022

Tisíce mladých lidí míří do Hradce Králové

Tento týden v Hradci Králové probíhá dlouho připravované Celostátní setkání mládeže, jež se koná jednou za pět let.

celý článek


Nechat se proměnit na Mladifestu

„Na dovolenou do vlastního srdce“ pozval papež František účastníky letošního festivalu mládeže Mladifest na známém hercegovském poutním místě Medžugorji.

celý článek


Je třeba, abychom je brali vážně

V salesiánské komunitě v Brně-Žabovřeskách se P. Libor Všetula věnuje mladým lidem už deset let.

celý článek


Kam kráčíš, člověče?

Kromě toho, že jsem knězem, jsou rána, kdy kolem druhé nebo třetí vstávám a jdu řídit autobus pražské MHD. Jsem člověk jako každý jiný.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay