Pražský hrad otevírá jubileum republiky

Vydání: 2018/2 Výzva biskupů k volbám, 9.1.2018, Autor: Alena Scheinostová

Příloha: Perspektivy 2

S letopočtem 2018 jsme vstoupili do jubilejního stého roku existence samostatného národního státu. Vystavením českých korunovačních klenotů, cenných historických dokumentů i státních symbolů se k sérii kulturních událostí připojuje i Pražský hrad.

Unikátní příležitost zhlédnout najednou vzácné originály nabízí pětidenní výstava v Císařské konírně nazvaná V základech státnosti. Tu symbolicky zahájí prezident Miloš Zeman a kardinál Dominik Duka 9. ledna odpoledne, od 10. do 15. ledna pak bude přístupná pro veřejnost. Návštěvníci si zdarma prohlédnou takové cennosti, jakými jsou Svatovítský evangelistář z 11. století – dar prvního českého krále Vratislava svatovítskému chrámu, korunovační evangeliář Karla IV. anebo tzv. Dražický kodex s legendou o povolání Přemysla Oráče na knížecí stolec. Mezi několika listinnými památkami z fondu Metropolitní kapituly u sv. Víta, které budou rovněž vystaveny, mají místo i dvě ze tří listin Zlaté buly sicilské, jíž roku 1212 potvrdil římský král Fridrich II. dědičnost titulu českého krále. Písemné památky doplní starobylé archeologické nálezy – ať už ty velkomoravské, nebo vykopávky z Pražského hradu z raného období českého státu. Podle pořadatelů bude většina těchto předmětů k vidění vůbec poprvé.

Od 16. do 23. ledna se pak návštěvníkům otevře Vladislavský sál, kde budou v nové bezpečnostní vitríně vystaveny české korunovační klenoty. Nová schrána, vytvořená pro tuto příležitost, umožní prohlédnout si klenoty ze všech stran, což dosud nikdy nebylo možné. Soupravu tvoří Svatováclavská koruna, kterou nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svou korunovaci českým králem, a novější předměty – žezlo, jablko, kožená pouzdra na ně, poduška pod korunu a korunovační plášť. V tradiční vitríně, kterou pro klenoty před devadesáti lety vytvořil architekt Josef Gočár, bude tentokrát umístěna přilba sv. Václava, jeho zbroj a meč užívaný při korunovačních ceremoniálech českých králů. Expozici nazvanou Symbolická moc českých korunovačních klenotů doplní informace o osudech klenotů za sto let republiky. K vidění bude i klíč číslo jedna od Korunní komory, který má v držení český prezident.

Státnost v hledáčku po celý rok

V dalším průběhu jubilejního roku Hrad nabídne trojici velkých výstav věnovaných staletému vývoji českého státu a jeho symbolům. Od 27. února do 1. července bude Císařská konírna patřit expozici Labyrintem dějin českých zemí se zaměřením na zlomové okamžiky české historie od 10. století do současnosti. Stěžejním exponátem zde bude tzv. Vladislavovo privilegium – nejstarší dochovaná listina, která dokládá existenci českého státu a pochází z roku 1158.

Od 7. března až – symbolicky – do 28. října bude Jízdárna Pražského hradu hostit výstavu Doteky státnosti. Ta bude věnována českým státním symbolům a jejich historii, k níž patří právě tak hrdinství těch, kdo je hájili i za cenu života, jako jejich profanace a zneužití. Kromě klenotnice s nejvyššími státními vyznamenáními bude vystaven například prezidentský automobil Škoda VOS, text rozhlasového projevu prezidenta Edvarda Beneše po jeho abdikaci v roce 1938 s jeho poznámkami či dopisy Milady Horákové z vězení.

Menší expozicí Stráž na Hradě pražském pak připomene Tereziánské křídlo od 28. června do 28. října historii Hradní stráže, a to souborem fotografií i věcných exponátů.

V základech státnosti. Císařská konírna
Pražského hradu, 10.–15. 1. 2018, vstup zdarma
Symbolická moc českých korunovačních klenotů.
Vladislavský sál 16.–23. 1. 2018, vstup zdarma

Alena Scheinostová

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, KulturaAktuální číslo 41 4. – 10. října 2022

Papež apeluje na Putina

„Tato strašná a nepředstavitelná rána lidstva místo toho, aby se hojila, stále více krvácí a hrozí, že se rozšíří,“ prohlásil 2. října o ruské válce proti Ukrajině…

celý článek


Nuncius požehnal repliku fatimské kaple

V Koclířově u Svitav požehnal minulou sobotu nuncius Jude Thaddeus Okolo spolu s biskupem Janem Vokálem repliku fatimské kaple Capelinhy, určenou Světovým fatimským apoštolátem…

celý článek


Neublížit svým těžkým batohem

Každý v životě prožil nějaké křivdy. Proč se nám vlastně dějí a jak s nimi naložit, radí psychoterapeutka PETRA VESELÁ z Křesťanského terapeutického centra v Praze.

celý článek


Záchytný bod v místě studií

Věřící studenti vysokých škol mohou téměř v každém univerzitním městě navštěvovat společenství podobně smýšlejících kolegů.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay