Pravý Izraelita, také Natanael

Vydání: 2019/34 Matku Marii slavili v Paříži i v Iráku, 20.8.2019

Příloha: Doma 34

Svátek sv. Bartoloměje (24. srpna)

Před vstupem do noviciátu k františkánům mi bylo nabídnuto, že mohu přijmout jméno apoštola sv. Bartoloměje. Krátce před tím totiž zemřel jeden františkán – Bartoloměj Kolek. Shodou okolností pocházel také jako já ze Slovácka, od Uherského Hradiště.

Jméno sv. Bartoloměje jsem přijal rád. Později jsem si uvědomil zvláštní propojení s mými dalšími dvěma jmény: křestním jménem jsem Pavel a biřmovacím zase Štěpán. Všichni totiž žili v Ježíšově době. Každý z nich se také s Ježíšem osobně setkal. Sv. Pavel při zjevení u Damašku, když pronásledoval křesťany (Sk 22,8). Sv. Štěpán při vidění, které měl, když byl kamenován (Sk 7,55) a sv. Bartoloměj patřil mezi Ježíšovy apoštoly. Všichni také pro Ježíše zemřeli mučednickou smrtí.

Sv. Bartoloměj pocházel z Kány Galilejské. Jméno Bartoloměj je tradičně ztotožňováno se jménem Natanael. Ježíš při svém prvním setkání s Natanaelem říká: „To je pravý Izraelita, v kterém není lsti.“ A na konci rozhovoru Natanael Ježíšovi odpoví: „Mistře, ty jsi Boží Syn, ty jsi král Izraele.“ (Jan 1,45nn). Natanael znamená „Bohem daný“. A to nám může připomenout, že jsme každý z nás dostali život od Boha, že se na nás Bůh těšil a očekává nás se svou milující náručí v nebi.

Sv. Bartoloměj hlásal evangelium až v Arménii, kde zemřel mučednickou smrtí. Byl odsouzen k tzv. perskému trestu smrti. To znamenalo, že byl nejprve stažen z kůže a poté ukřižován hlavou dolů.

Zajímavostí je zobrazení sv. Bartoloměje v Sixtinské kapli na známé fresce Posledního soudu od Michelangela (viz str. 10). Apoštol na něm drží v pravé ruce koželužský nůž a v levé ruce vlastní kůži, na kterou Michelangelo namaloval svůj autoportrét.

P. BARTOLOMĚJ PAVEL ČERNÝ OFM

 

 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Doma, Přílohy



Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay